AramaArama
Gıda Hattı

Kanserde umut veren tedavi!

3 Mayıs 2019, 17:52
Paylaş
Kanserde umut veren tedavi!

Türk Hematoloji Derneği (THD) Başkanı Prof. Dr. Güner Hayri Özsan, kanserde umut veren tedavi yöntemi hakkında açıklamalarda bulundu. Özsan, “CAR-T hücre tedavisi, gelecekte umut vaat eden önemli bir tedavi yöntemi gibi karşımıza gelmekte. Henüz başlangıç aşamasında ama umut vaat eden sonuçlar var” dedi.

Türk Hematoloji Derneği (THD) tarafından düzenlenen Uluslararası Lösemi Lenfoma Miyeloma Kongresi'nin (International Congress on Leukemia Lymphoma Myeloma) 7'ncisi, 2-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşiyor.

CAR-T Hücre Tedavisi Sempozyumu

Lösemi, Lenfoma ve Miyelom konusunda yeni tedavilerin ele alındığı kongrede, yurtdışından ve ülkemizden yeni tedaviler, araştırmalar hakkında ilgili bilgiler paylaşılıyor. Kongre öncesinde “2. İstanbul İmmunohematoloji Zirvesi” ve “Türk Hematoloji Derneği Avrupa Kan ve Kemik İliği Derneği Hücresel Tedaviler Çalışma Grubu Ortak CAR T Hücre Sempozyumu”nu içeren bir de kurs düzenlendi.

Kursun öğleden önceki bölümünde bağışıklık sisteminin yapısı, bağışıklık sistemi hastalıkları,  kan hastalıklarının tedavisinde bağışıklık sistemi temelli yeni tedaviler hakkında güncel bilgiler aktarıldı. Kursun öğleden sonraki bölümünde Türk Hematoloji Derneği ortaklığında Avrupa Kan ve Kemik İliği Nakli Derneği (Hücresel Tedaviler ve İmmunobiyoloji Çalışma Grubu) Türkiye’de ilk defa yeni bir kanser tedavi yöntemi olan CAR-T Hücreler hakkında bir Sempozyum düzenlendi. Bağışıklık sisteminde yer alan T hücrelerin kansere karşı duyarlılaştırılması yoluyla kanserin tedavisi şeklinde özetlenebilecek CAR-T Hücre tedavisi, sempozyumda tüm yönleriyle ele alındı.

Kanserde umut veren tedavi

Kongre öncesi konu hakkında bilgiler verilen basın toplantısına, THD ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Güner Hayri Özsan, THD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhlis Cem Ar ve Fransa Marsilya Üniversitesi'nden, Avrupa Kemik İliği ve Kan Nakli Derneği Hücresel Tedaviler ve İmmünoterapi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Christian Chabannon katıldı.

Kanserde umut veren tedavi yöntemi olarak CAR-T tedavisi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Güner Hayri Özsan, şunları söyledi:

“CAR-T hücre tedavisi ileride gelecek vaat eden önemli bir tedavi yöntemi gibi karşımıza gelmekte. Çok basit bir tanımla; vücudumuzdaki askerler olan lenfositlerden kendini kurtarmış olan tümör hücrelerini, tekrardan tanınmasını sağlayabilecek bir yöntem. T lenfositler vücuttan dışarı alınıp çeşitli genetik manipülasyonlarla tümör antijenleri tanıyacak hale geliyorlar. Geri verildiklerinde tümör antijenleri tanıyıp yakalayarak öldürme yeteneğine sahip oluyorlar.

Ancak burada her şey bitti gibi bakmamak gerekiyor. Çünkü henüz başlangıç aşamasında ama umut vaat eden sonuçlar var. Uzun etkili sonuçları için sabır gösterip beklememiz gerekiyor. Bir yandan yan etkileri de olan bir tedavi yöntemi. Ciddi yan etkilerle karşılaşılabiliniyor. Zaman içinde bu yan etkiler öğrenilerek giderek hafifletiliyor ya da daha kabul edilebilir hale gelebiliyor. Unutmayalım; hala günümüzde birçok kanserde ana tedavi altyapısını kemoterapi oluşturuyor.

CAR-T tedavisi genellikle standart tedavi  yöntemlerinin tüketildiği ve buna karşın hastalığın devam ettiği hasta gruplarında şimdilik başlıyor. Belki yıllar sonra bu tedaviler biraz daha ön basamaklara gelebilir ki; önce uzun dönem etkilerini görelim. Güvenliklerinden ve uzun etkinliklerinden de emin olalım. Bu tedavi için Türkiye'de bireysel bazı çabalar var. Ancak bu iş belli düzenlemelerle yönetilmesi gerekiyor. Şu anda uluslararası düzeyde bu işi yürüten büyük firmalar da var. Bu düzenlemeler yapıldığı zaman ülkemizde de bu tedavilere ulaşma olanağı olacak.”

Hematoloji alanında birçok kanser türünde yeni tedaviler gelişiyor

Hedefe yönelik tedavi konusuna da değinen Prof. Dr. Özsan, “Özellikle hematoloji alanında birçok kanser türünde yeni hedefe yönelik tedaviler giderek gelişmekte. Standart kemoterapi henüz terk edilmiş değil. Birçok hastalıkta ana silahımız standart kemoterapi. Bunun yanı sıra yan etkileri daha azaltılmış kemoterapiye göre kabul edilebilir yan etkileri olan kısmen hedefe yönelik tedaviler de büyük yararlar sağlamakta ve tedaviye önemli katkılarda bulunmakta” diye konuştu.

CAR-T hücre tedavisi pahalı bir tedavi yöntemi

Prof. Dr. Christian Chabannon ise CAR-T hücre tedavisi için şu bilgileri verdi:

“CAR-T hücre tedavisi önemli başarı ve yeni ümitler getiren bir tedavi. Aynı düzeyde beklenmedik oranda yan etki, beklenmedik etkiler ve üretilmesinde birtakım problemlerle de karşılaşıldı. Bir yanda da fiyatı oldukça yüksek tedavi yöntemi. Sadece ilacın fiyatı 300-350 bin avro civarında. Hastaların bu ilacı almaları için özel hastane ve özel ünitelerde bakılması gerekiyor. Yan etkileri izlenirken yoğun bakım gerektiriyor. Hastane masraflarıyla birlikte Avrupa'daki fiyatı 500 bin avro civarında oluyor. Bu tedavi için hastanelerin de kendini organize etmeleri gerekiyor. Car-T hücre tedavisi 2018 yılının Ağustos ayında Avrupa'da onaylandı. İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinde yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Türkiye'de de artık bu tedavilerin başlaması söz konusu.”

Kongreye yurt dışından alanında uzman birçok bilim insanı katılıyor

Kongre hakkında bilgi veren Prof. Dr. Muhlis Cem Ar ise, “Bu sene 7’incisini düzenlediğimiz, hematolojik kanserlerle ilgili; lösemi, lenfoma ve miyeloma ile ilgili uluslararası bir kongre. Tasarımı itibari ile ülkedeki tek, bu şekli ile tasarlanmış uluslararası kongre gibi. Bu kanserler hakkındaki son gelişmeleri, yine dünyaca ünlü bu kanserlerle uğraşan bilim insanları oturum başkanlıklarını yapıyor. Kendi seçtikleri, bu kanserlerde uzmanlaşmış dünyadan isimlerle her bir oturumda bir hastalığı en güncel haliyle tartışıyorlar. Gelen isimlerin birçoğu bu hastalıklar için gerçekleştirilen çalışmaları yapan kişiler olduğu için bir yerde bize mutfaklarından bahsediyorlar. 100’ü çevre ülkelerden olmak üzere toplam 300’e yakın kaydımız var.  Avrupa’dan, Arabistan’dan ve Balkanlardan geliyor. Toplamda 8 oturum ve 16 konuşmacımız ile birlikte 2 uydu sempozyumumuzu gerçekleştiriyoruz” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.