AramaArama
Gıda Hattı

Kanser sonrası için rehber kitap: Kanser Bitti! Ya Şimdi?

18 Haziran 2021, 13:17
Paylaş
Kanser sonrası için rehber kitap: Kanser Bitti! Ya Şimdi?

Onkoloji uzmanlarının bir araya gelerek kanser hastaları için seslendirdiği ‘’Yalnız Değilsin’’ şarkısının söz ve müziğini yazan ünlü Onkolog Dr. Tayfun Hancılar, kanser hastaları için bir başucu kitabı yazdı. “Kanser Bitti! Ya Şimdi?” kitabı, kanser hastaları kadar sağlıklı yaşam amaçlayanlar için de bir rehber niteliği taşıyor.

“Yazılmış birçok kanser kitabı, kanser tedavileri ve beslenme üzerine bilgiler içeriyor. Oysa bu kitap kanser hastalarının tedavileri sonlandıktan sonra nasıl yaşamaları gerektiğine dair bir yol haritası” diye tanımlıyor kitabını Dr. Tayfun Hancılar.

Genellikle tedaviler esnasında yakın çevreleri ve doktorları tarafından bir koruma alanı içinde yaşayan hastalar, tedavi bittikten sonra aslında daha zor bir sürece ve çoğunlukla daha yalnız başlıyorlar. Ve akıllarında doğal olarak çok sayıda soru işareti taşıyorlar.

Kanser Bitti! Ya Şimdi?

Olabildiğince az tıbbi terimler kullanılarak, kanser hastalarının nasıl yaşamaları gerektiğine dair tavsiyelerin yer aldığı kitap, nasıl spor yapacaklarından, cinsel hayatlarını nasıl düzenleyeceklerine, nasıl besleneceklerine kadar farklı konuda yol gösteriyor.

Kitapta aynı zamanda cep telefonları, stres, güneş kremleri gibi güncel ve aslında toplumun genelini ilgilendiren konularda da gerekli bilgiler var.

32 yıllık onkoloji geçmişinde başından geçen anıları da kitabına ekleyen Dr. Hancılar, “Bu kitabı gereksiz ve karmaşık bilgilerden arındırarak ve lafı dolandırmadan, en net, en anlaşılır şekilde yazmaya çalıştım. Masanın diğer yanındaki ciddi beyaz önlüklü doktor değil, yanlarındaki dostları olmaya çalıştım” diye anlatıyor.

Kanser hastalarından mektuplar

Kitapta aynı zamanda daha önce kanser tedavisi görmüş kanser hastalarının ilk ağızdan tedavi sonrası yaşadıkları süreçleri içeren mektuplar da var. Mektuplarda kanser hastalığını yaşayan hastaların tedavi bitimi sonrası hissettikleri ve yaşadıkları anlatılıyor.

“Kanser Bitti! Ya Şimdi” kitabı, kanser tedavisi olanlar kadar sağlıklı yaşamaya önem verenler için de tavsiye ediliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.