Gıda Hattı

Kanser öldüren virüs ilk kez bir kişiye enjekte edildi!

6 Haziran 2022, 09:32
Paylaş
Kanser öldüren virüs ilk kez bir kişiye enjekte edildi!

Yapılan bir klinik deney, insan kanser hücrelerini enfekte edebilen ve öldürebilen bir virüsü içeren yeni bir tedavinin güvenliğini ile tolere edilebilirliğini değerlendirmeye başlıyor.

Vaxinia adı verilen yeni terapi, hayvan ve laboratuvar modellerinde düşük dozlarda çok çeşitli kanserlerin boyutunu azaltabiliyor. Bu yeni terapi, kanser hücrelerini seçici olarak hedeflemesi ve çok çeşitli ileri evre kanserleri hedefleyebilmesi nedeniyle önemli bir umut vaat ediyor.

Yakın tarihli bir Faz 1 klinik denemesi, çalışmanın ilk katılımcısına CF33-hNIS veya Vaxinia adlı deneysel bir antikanser ilacı dozu verdi. Bu yeni terapi, sağlıklı dokuya zarar vermeden kanser hücrelerini enfekte edebilen ve öldürebilen bir virüs türü olan onkolitik bir virüsün kullanılmasını içeriyor.

Genetiği değiştirilmiş bir çiçek hastalığı virüsü olan Vaxinia'nın daha önce laboratuvar ve hayvan modellerinde çok çeşitli kanserlere karşı etkili olduğu gösterilmişti.

Onkolitik virüsler kanser tedavisi için umut olabilir!

Onkolitik virüsler doğada bulunan veya tümör hücrelerinde seçici olarak enfekte etmek ve çoğalmak için genetik olarak tasarlanmış virüsleri içeriyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir kanser araştırma ve tedavi enstitüsü olan City of Hope tarafından Avustralya'daki bir biyoteknoloji şirketi ile işbirliği içinde yürütülen bu klinik deney, yeni onkolitik virüsü ileri katı tümörleri olan kanser hastalarında test edecek.

Laboratuvar çalışmaları, Vaxinia'nın tümörlerin boyutunu küçültmede önceki nesil onkolitik virüslerden daha etkili olabileceğini ve bu tedaviyi özellikle umut verici hale getirdiğini gösteriyor.

Çalışma yazarı bilim insanları "CF33/ Vaxinia'nın özel önemi, bu virüsün her tür kanseri hedef alacak şekilde tasarlanmış olması diyor. Önceki virüslerden çok daha güçlü olacak yeni nesil terapötik virüslerin ilklerinden biridir ve normal dokuları koruyabilirken kanser için potansiyel olarak daha seçici diyebiliriz." diye ekliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.