Gıda Hattı

Kandaki alkolü temizleyen bir cihaz geliştirildi!

27 Kasım 2021, 12:50
Paylaş
Kandaki alkolü temizleyen bir cihaz geliştirildi!

Alkolü tüketenler zaman zaman aşırıya kaçar. Bu durumlarda, alkolü vücuttan atmak için işe yaradığı söylenen birçok yöntem olsa da, bunların çoğu test edilmemiş, işe yaramayan yöntemlerdir…

Ancak geçtiğimiz yıl yayınlanan bir çalışmaya göre, kontrollü hızlı nefes almak, alkolü vücuttan atma konusunda şaşırtıcı sonuçlar veriyor.

Alkol kana karıştığında, %90’ı karaciğerde metabolize edilerek temizlenir. Diyaliz haricinde bu işlemin hızını arttırmak mümkün değil.

Alkolün geriye kalan %10’u ise, böbrek ve akciğerlerde temizlenir. Nefes yardımıyla yapılan alkol testleri de buna dayanıyor. Hatta nefesinin kokması, kişinin alkol tükettiğini de gösteriyor.

Kanada Üniversitesi Sağlık Ağı’nda çalışan Dr. Joseph Fisher ve ekibi, hızlı ve daha kuvvetli nefes almanın, alkolü daha hızlı atmayı sağlayıp sağlamadığını test etti.

Sonuçları Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışmada, bu yönetim işe yaradığı, ancak yardıma ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Ekip, “Yalnızca hiperventilasyon yaparak [hızlı nefes alıp vermek] bunu yapamazsınız. 1-2 dakika içerisinde başınız döner ve bayılırsınız” ifadelerini kullandı.

Bunun sebebi, sürekli vücuttan atılan karbon dioksitin kanda önemli bir rolü olması. Hızlı nefes alıp vererek kandaki karbon dioksit atıldığında, baş dönmesi ve bayılma ile sonuçlanabiliyor.

Dr. Fisher ve ekibi, bunu önlemek için bir cihaz geliştirdi. Cihaz, nefesle vücuttan atılan karbon dioksitin bir kısmını yakalıyor ve nefesle vücuda geri veriyor, bu sayede vücuttaki ideal karbon dioksit seviyesini koruyor.

Dr. Fisher, “Bu oldukça basit, her yerde üretilebilecek bir cihaz. Elektronik bir devre veya filtre gerektirmiyor. Bunu neden yıllar önce icat etmediğimizi bilmiyorum” diye konuştu.

Ekip geliştirdikleri cihazı kandaki alkol konsantrasyonu %0,1 olan 5 sağlıklı erkek ile test etti. Sonuçlar alkolün atılma hızının 3 kat arttığını gösterdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.