Gıda Hattı

Kanatlı sektörü üretimini geçen yıla göre artırdı

14 Haziran 2017, 12:32
Paylaş
Kanatlı sektörü üretimini geçen yıla göre artırdı

Nisan ayında yumurta ve tavuk eti üretiminde bir önceki aya göre düşüş gözlenirken, geçen yılın aynı ayına göre artış yaşanması dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kümes Hayvancılığı Üretimi, Nisan 2017 verilerine göre, Nisan ayında tavuk yumurtası üretimi 1,5 milyar adet olarak gerçekleşti. Yumurta üretimi bir önceki aya göre %6,2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,2 arttı.

yumurta-uretim-fabrika-gidahatti (1)Kesilen tavuk sayısı Nisan ayında bir önceki aya göre %5,7 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,1 artışla 98 milyon adet oldu.

Nisan ayında kesilen hindi sayısı ise 377 bin adet olarak gerçekleşti. Kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre %20,2, bir önceki yılın aynı ayına göre %13,5 arttı.

Tavuk eti üretimi

Nisan ayında tavuk eti üretimi 172 746 ton, hindi eti üretimi ise 3 655 ton olarak gerçekleşti.

tavuk-uretim-gidahattiTavuk eti üretimi bir önceki aya göre %4 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,3 arttı.

Nisan ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre %13,7, bir önceki yılın aynı ayına göre %14,5 arttı.

Tavuk eti üretim miktarı, Nisan 2017

tavuk-eti-uretimi-nisan-2017-tuik-gidahattiMevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre %0,4 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %11,5 arttı.

“Üretim de ihracat da artıyor”

Verileri değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı sektöründe özellikle tavuk etinde geçen yılın genelinde yaşanan sıkıntının ardından, Aralık’ta başlayıp bu yılın ilk dört ayında da devam eden ihracat artışının sektöre olumlu yansıdığını bildirdi.

Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre, tavuk eti üretiminde %11,3, yumurta üretiminde %7,2 artış olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Yumurta ve ürünleri ihracatı, Nisan ayında, bir önceki yılın ayına göre 14,3 milyon dolardan yüzde 73,8 artışla 24,8 milyon dolara, kanatlı eti ve ürünleri ihracatı 26 milyon dolardan yüzde 50,3 artışla 39,2 milyon dolara yükseldi” dedi.

Kanatlı eti ve ürünleri ihracatı Ocak’ta %70,2, Şubat’ta %30,5, Mart’ta %29,5, Nisan’da %50,3; yumurta ve ürünleri ihracatı ise Ocak’ta %40,7, Şubat’ta %100,3, Mart’ta %63,3 ve Nisan’da %73,8 arttı.

semsi-bayraktar-gidahattiSektörün ihracat sıkıntısı yaşamaması gerektiğinin altını çizen Bayraktar, şunları kaydetti:

“Kanatlı eti ve ürünleri ihracatı, 2014 yılında 651 milyon dolar, yumurta ve yumurta ürünleri ihracatı 401,9 milyon dolar düzeyine kadar çıkmıştı. Başta Irak olmak üzere yakın pazarlardaki sıkıntılar, Ortadoğu ülkelerinde yaşanan ekonomik sorunlar, Suriye ve Irak’ın neden olduğu ulaşım sıkıntıları ihracatı olumsuz etkiledi. 2015 yılında, kanatlı eti ve ürünleri ihracatı 436,8 milyon dolara, 2016 yılında ise 361 milyon dolara geriledi. Yine aynı sorunlar nedeniyle yumurta ve yumurta ürünleri ihracatı 401,9 milyon dolardan, 2015 yılında 273,5 milyon dolara düştü. 2016 yılında ihracat 289,6 milyon dolara yükselse de 2014 yılı ihracat rakamları yakalanamadı.

2017 yılında toparlanma için ilk işaretler 4 aylık dönemde geldi. İlk 4 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre kanatlı eti ve ürünleri ihracatında yüzde 47,8, yumurta ve ürünlerinde yüzde 68,5, süt ve süt ürünlerinde yüzde 10,5 artış görüldü.”

kumes-yumurta-tavuk-gidahattiÜretim teknolojisi üst seviyede

Kanatlı sektörünün, teknolojide üst noktaya ulaştığına, ekonomiye önemli ölçüde katma değer kazandırdığına, yüz binlerce kişiye istihdam sağladığına, büyük miktarlarda ihracata olanak tanıdığına vurgu yapan Bayraktar, şöyle devam etti:

“Teknolojide en üst noktaya ulaşmış kanatlı sektöründe üretim artışının sürmesi ihracata bağlıdır. Ülke içi tüketim belli seviyelere ulaşmıştır. Ülke ihtiyacının çok üzerinde üretim kapasitesine sahip sektör, ihracattaki tıkanmalar olunca zor durumda kalmaktadır. Dünyada çok büyük miktarlarda kanatlı eti ve kanatlı ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri talebi var. Bu talebi üretim planlaması da yaparak iç pazarda fiyatları etkilemeyecek şekilde değerlendirilmeliyiz. Sektör milyarlarca dolarlık ihracatı yapabilecek altyapıya ve potansiyele sahiptir. Ortadoğu, Afrika, Rusya, Kafkasya, Orta Asya, Uzakdoğu gibi büyük pazarlara çıkarma yapmamız lazım. Ortadoğu ülkelerinde ağırlıklı konuma yükselmeliyiz. Bu alanı binlerce kilometre uzaktaki Brezilya ve Tayland’a bırakmamalıyız. Yeni pazarlara girmenin yollarını aramalı, mevcut pazarlarda pazar payımızı artırıcı tedbirleri almalıyız. Özellikle bu kapsamda; yüksek maliyetten kaynaklı rekabetteki dezavantajlarımızı ortadan kaldıracak, ihracatı destekleyecek tedbirlerin hayata geçirilmesi önemli bir adım olacaktır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.