AramaArama
Gıda Hattı

Kanatlı kümes hayvanları nelerdir? Kanatlı hayvan yetiştiriciliği nasıl yapılır?

13 Eylül 2021, 16:05
Paylaş
Kanatlı kümes hayvanları nelerdir? Kanatlı hayvan yetiştiriciliği nasıl yapılır?
Kanatlı kümes hayvanları nelerdir? Kanatlı hayvan yetiştiriciliği nasıl yapılır gibi konular, kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile ilgilenenler tarafından araştırılıyor. Peki Kanatlı kümes hayvanları nelerdir? Kanatlı hayvan yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Kanatlı kümes hayvanları nelerdir? Kanatlı hayvan yetiştiriciliği nasıl yapılır gibi konular, kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile ilgilenenler tarafından araştırılıyor. Peki Kanatlı kümes hayvanları nelerdir? Kanatlı hayvan yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Kümes hayvanları, insanlarca yumurtaları, etleri ya da tüyleri için büyütülen evcil kuşlardır. Bu kuşlar en tipik hali ile, Galloanserae'nin (kümes hayvanı), özellikle Galliformes ya da Tavuksular (tavuk, bıldırcın ve hindileri içeren) sırasının üyeleridir. Daha büyükleri tavukçuluk ve broiler endüstrisidir.

Kanatlı hayvan, hemde, güvercingiller gibi etleri için saklanılan diğer kuşları da içerir, fakat spor ya da yemek için avlanan ve oyun olarak bilinen benzer yabani kuşları içermez.

Kanatlı hayvanların evcilleştirilmesi birkaç bin sene önce gerçekleşti. Bu, başlangıçta vahşi kuşlardan toplanan yumurtalardan genç kuşları çıkaran ve büyüten insanların bir sonucu olmuş olabilir, fakat daha sonra kuşları daimi olarak esaret altında tutmakla görevlendirilmiştir. Evcil tavuklar en başta horoz dövüşü için kullanılmış ve bıldırcın şarkıları için tutulmuş olabilir, fakat kısa süre sonra esir yetiştirilmiş bir gıda kaynağına sahip olmasının ne kadar faydalı olduğu anlaşılmıştır.

Hızlı büyüme, yumurtlama beceriyi, konformasyon, kuş tüyü ve kibarlık için seçici üreme yüzyıllar boyunca gerçekleşti ve modern ırklar genelde vahşi atalarından oldukça farklı görünüyor. Bazı kuşlar hala geniş sistemlerde küçük sürülerde tutulsa da, çağımızda piyasadaki kuşların çoğu yoğun ticari işletmelerde yetiştirilmektedir.

Eti ile beraber kümes hayvanları, 2012'de aralarındaki et miktarının% 70'inden fazlasına sahip, dünya genelinde en yaygın olarak yenen iki et türünden birisidir. Tüm tavuk etleri, gıda zehirlenmesi riskini azaltmak için uygun biçimde kullanılmalı ve yeteri kadar pişirilmelidir.

Dünyanın farklı ülkelerinde tavuk, horoz, hindi, kaz, beyaz kaz, boz kaz, twente kazı, öland kazı, ördek, güvercin, nandu, altın sülün, bayağı sülün, beçtavuğu, gri frankolin, küçük gagalı teneke, keklik, devekuşu, sessiz kuğu, hint tavuskuşu, mısır kazı, evcil kaz, evcil ördek yaygın olarak saklanılır.

Kümes Hayvanları Nelerdir?

1) Tavuk

Kümes hayvanları denilince akla ilk gelen hayvanlardan olan tavuk sülüngiller familyasına mensup olan bir kuş türüdür. Tavuk dünyada ki evcilleştirebilen kuş türlerinden bir tanesidir. Genelde hem kümeste hem de çiftliklerde yetiştirilirler. Tavuk insanların en çok yetiştirdiği hayvanların da başında yer almaktadır. Tavukların dünya çapında ki nüfusu ise 24 milyardır. Dünyada ki en büyük canlı familyalarından bir tanesini oluştururlar.

2) Horoz

Kümes hayvanlarından olan horoz da tavuğun erkek haline denilmektedir. Horozlar özellikle kümeste ötüşleri ile bilinmektedir. Türkiye'de en fazla Denizli bölgesinde horoz yetiştiriciliği yaygındır. Horozların kendilerine has bir ötüş şekilleri de vardır. Kümes dışında çiftliklerde de yine horoz yetiştiriciliği yaygındır.

3) Hindi

Tavuksular takımından olan hindi de sülüngiller ailesine mensup bir kuş türüdür. Hindilerin dünyanın her yanına dağılmış olan canlı popülasyonu bulunur. Günümüzde hindi eti en çok yetiştirilen et türlerinden birisidir. Bundan dolayı kümeste de sık olarak hindi yetiştirilir. Hindinin iki tane türü vardır. Bazı hindi türlerinin boyları 1 metreye kadar uzayabilmektedir.

4) Kaz

İri ve beyaz olan bir kuş türüdür. Kazın hemde boz tüyleri bulunur. Kümes hayvanlarından yalnızca biri olan kaz Orta Asya ilk sırada olmak üzere bir çok coğrafyada yetiştiriciliği yaygındır.

Kümeste Yaşayabilen Canlılar

1) Boz Kaz

Kaz türlerinden bir tanesidir. Yabani kaz hayvanlarından olan boz kaz 90 santimetre boyuna ulaşabilmektedir. Diğer kaz cinsine göre evcil değildir. Ördekgillerden olan boz kaz daha çok ABD kıtasında yetişmektedir.

2) Ördek

Kümeste yetiştiriciliği en yaygın olan hayvanlardan biri de ördektir. Ördek ayaklı su kuşlarına genel itibari ile verilen addır. Pek çok ördek türü vardır. Dünya'da ılıman iklime sahip olan sulak bölgeler de yaşamakta olan canlılardandır.

3) Güvercin

Güvercingiller ailesinden olan güvercin kümeste en çok yetiştirilen hayvanlardan bir tanesidir. Ülkemizde güvercin yetiştiriciliği ise yaygındır. Pek çok güvercin türü vardır. Taklacı ve makaracı olarak bilinirler. Ülkemizde en yaygın olan güvercin türlerinden biri de Trakya güvercinidir.

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği denilince akıllara ilk gelen genelde tavuklar oluyor. Ancak kaz, ördek, hindi gibi hayvanlar da bu gruba girmektedir. Yine de bakım ve masraf açısından değerlendirildiğinde tavuk yetiştiriciliği daha makul görülmektedir. Ülkemizin bir çok yerinde kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği yapıldığını görebiliriz. Yetiştiriciliğin genelde Marmara Bölgesi’nde daha yoğunlukta olduğunu söylemek mümkündür. Başta tavuk olmak üzere kanatlı hayvanları yetiştirmek için aşağıda belirtilen adımları takip edebilirsiniz:

Öncelikle hangi kanatlı hayvanı yetiştirmek arzu ettiğinize karar verin. Sonrasında bağlı bulunduğunuz İl Özel İdaresi’ne giderek tesisinizi kurmak arzu ettiğiniz alan için izin almanız önem arz ediyor. Kurum tesisinizin konumuna göre size onay veya ret veriyor.

Tesisiniz için onay satın aldıktan sonra tesis kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Kuracağınız tesis için prefabrik, ev tipi konteyner ve çadır tesis türlerinden birisini seçebilirsiniz. Tabi bu noktada kararınızı verirken üretim yapacağınız kanatlı hayvan sayısı ve türü önem kazanmaktadır.

Tesis kurulum aşamasından sonra gerekli makineleri alarak işe koyulmalısınız. Örneğin bir tavuk çiftliği açacaksanız; tavuk besleme ekipmanları, kuluçka makineleri, tavuklarınız hastalandığında bu durumlara çözüm üretebilecek sistemler, tavuk atık sistemleri ve tavuk işleme sistemlerini tesisinizde bulundurmanız gerekmektedir.

Ekipmanları tamamladıktan sonra Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği üretimine geçebilirsiniz. Üretimden verim alabilmek için hayvanlarınızın veteriner kontrollerini, ilaçlarını ve yemlenmelerini aksatmamanız gerekmektedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.