Gıda Hattı

Kan dolaşımını arttıran gıdalar

14 Kasım 2021, 10:06
Paylaş
Kan dolaşımını arttıran gıdalar

Zayıf dolaşım, bir dizi koşulun neden olduğu yaygın bir sorun. Periferik arter hastalığı (PAD), diyabet, obezite, sigara ve Raynaud hastalığı, dolaşımın zayıf olmasının birçok nedeninden bazıları olarak biliniyor.

Azalan kan akışı, ellerde veya ayaklarda ağrı, kas krampları, uyuşma, sindirim sorunları ve soğukluk gibi hoş olmayan semptomlara neden olabiliyor.

Dolaşımı zayıf olanlara ek olarak, sporcular ve aktif bireyler, egzersiz performansını ve toparlanmayı iyileştirmek için kan akışını artırmak isteyebiliyorlar.

Dolaşım sorunları genellikle ilaçlarla tedavi edilse de, belirli yiyecekleri yemek de kan akışını iyileştirebiliyor.

İşte kan dolaşımını arttıran gıdalar

Acı Biber

Kapsaisin, kan basıncını düşürerek ve nitrik oksit ve diğer vazodilatörlerin (veya kan damarlarınızı genişletmeye yardımcı olan bileşiklerin) salınımını uyararak dokulara kan akışını destekliyor.

Vazodilatörler, kan damarı duvarlarında bulunan küçük kasları gevşeterek kanın damarlarınızda ve atardamarlarınızda daha kolay akmasını sağlıyor. Araştırmalar, acı biber yemenin dolaşımı artırdığını, kan damarı gücünü iyileştirdiğini ve atardamarlarınızdaki plak oluşumunu azalttığını gösteriyor

Nar

Narlar, güçlü vazodilatörler olan polifenol antioksidanları ve nitratları bakımından özellikle yüksek olan sulu, tatlı meyveler. Nar tüketmek aktif bireylere yardımcı olarak kan akışını ve kas dokusunun oksijenlenmesini iyileştirebiliyor.

Soğan

Soğan, kalp sağlığına fayda sağlayan mükemmel bir flavonoid antioksidan kaynağı.Bu sebze, kan akışı arttığında atardamarlarınızın ve damarlarınızın genişlemesine yardımcı olarak dolaşımı iyileştiriyor.

Tarçın

Tarçın, artan kan akışı da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahip bir ısınma baharat.Yapılan çalışmalarda tarçın, kalbe kan sağlayan koroner arterdeki kan damarı genişlemesini ve kan akışını iyileştiriyor.

Sarımsak

Araştırmalar, sarımsağın ve özellikle allisin içeren kükürt bileşiklerinin  kan damarlarınızı gevşeterek doku kan akışını artırabileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor.

Aslında, sarımsakta yüksek diyetler, kan akışı verimliliğinin bir göstergesi olan daha iyi akış aracılı vazodilatasyon (FMD) ile ilişkili.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.