Gıda Hattı

Kan basıncını düşüren baharatlar!

25 Kasım 2021, 14:08
Paylaş
Kan basıncını düşüren baharatlar!

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, kalp hastalığı ve felç riskini artırıyor. Tansiyonun nasıl düşürüleceğine dair beslenme önerileri, yemekleri tatlandırmak için genellikle tuz yerine şifalı otlar ve baharatlar kullanmayı içeriyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, neredeyse ABD'deki yetişkinlerin yarısının hipertansiyonu var. Ayrıca tedavi edilmemiş hipertansiyon; kalp krizi, felç, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, görme kaybı ve kan damarlarında hasar gibi semptomlara neden oluyor.

İşte kan basıncını düşüren baharatlar!

Kakule

Alışkın olmadığınız tatlardan biri kakule. Bu antioksidan bakımından zengin baharat, bilimsel çalışmalar dünyasında hala nispeten yeni. Bununla birlikte, erken bulgular umut verici.  İdrar söktürücü özellikleri sayesinde kan basıncını güvenli bir şekilde düşürme potansiyeline sahip olduğunu göstermekte.

Sarımsak 

Sarımsak,  hipertansiyon ve kalp hastalığını önleyen özelliklere sahip. Aslında, araştırmalar sarımsağın  bazı tansiyon ilaçlarına  benzer bir etkiye sahip olabileceğini buldu.

Nane 

Bu antioksidan bakımından zengin bitki, hücrelerinizi hasardan korumaya yardımcı oluyor. Ayrıca kalp hastalığı riskinizi azaltıyor. Üstelik çay formunda da tüketilebiliyor. Hatta günlük rutininize oldukça kolay bir katkı sağlıyor.

Kekik 

Hepimizin daha fazla kullanabileceği bir şey olmasının yanı sıra, kekik kalbiniz için gerçekten iyi. Araştırmalar kekiğin kan şekerini düşürdüğünü ve kan akışını artırdığını gösteriyor. İkisi de kalbe iyi geliyor. Ayrıca, kan basıncını düşürdüğü gösterilen bileşikleri içeriyor

Tatlı fesleğen

Tatlı fesleğen kan damarlarını gevşetmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabiliyor . Kalsiyum kanal bloker özelliklerine de sahip olabiliyor.

Zerdeçal 

Çalışmalar, düzenli olarak  zerdeçal alındığında kan basıncını düşürme özellikleri söz konusu olduğunda umut verici sonuçlar gösteriyor.

Herhangi bir büyük diyet değişikliğinde olduğu gibi, önce doktorunuzla konuşmalısınız. Bazı baharatların bu ilaçlarla etkileşime girdiği gösterilmiş olduğundan, bu durum özellikle halihazırda kalp ilaçları kullananlar için geçerli.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.