Gıda Hattı

Kamu çalışanı ve memurlara yüzde yirmi beş koronavirüs kesintisi uygulamasına Türk Büro-Sen'den büyük tepki!

27 Eylül 2021, 17:36
Paylaş
Kamu çalışanı ve memurlara yüzde yirmi beş koronavirüs kesintisi uygulamasına Türk Büro-Sen'den büyük tepki!
Çalışan vatandaşa üzücü bir haber geldi. Kamu çalışanları ve memurların maaşlarında yüzde yirmi beş koronavirüs kesintisi yapılacak. Kesinti ile ilgili olarak Türk Büro-Sen isyan etti.

Pandemi dönemi devam ediyor. Kamu çalışanlarına koronavirüse yakalandıklarında ya da temaslı olduklarında 7 günü aşan rapor süreleri için maaşlarından kesinti yapılması kararı gündeme geldi. Kamuda çalışanlara covid-19 pozitif veya temaslı olmaları halinde izolasyonda geçirecekleri 7 günü aşan rapor süreleri için maaşlarından kesinti uygulanıyor. Bu duruma isyan eden Türk Büro-Sen kararın değişmesini istedi.

Özel ve kamu çalışanlarına kötü haber!

Türk Büro-Sen’in tüm taleplerine karşılık kesintiler iade edilmiyor. Kesintilerin devam ettiğini ve iade sürecinin başlanması gerektiğini belirten Türk Büro-Sen gereğinin yapılmasını istedi.

Tarım kredisi başvuru şartları

Cumhuriyet Gazetesi Mustafa Çakır'ın yaptığı habere göre özellikle adliyelerde hasta ya da teması personellerin maaşlarında kesinti yapılmaya devam ediyor. Oysa bakanlığın strateji geliştirme başkanlığı tarafından kesinti yapılmaması gerektiğini belirten bir yazı yayınlanmış ve bu yazıya göre kesintilerin iade edilmesi kararı verilmişti. TÜRK BÜRO-SEN Adalet Bakanlığı'na göndermiş olduğu bu yazıda 7 günü aşan izolasyon sürelerinin hastalık izni gibi değerlendirilmesi ve personelin maaşından herhangi bir kesinti yapılmaması gerektiğini söyledi.

7 günden fazla hastalık izni kullanılması durumunda uygulanan yüzde 25'lik kesintinin hakkaniyete aykırı olduğu belirtildi ve bu konuya dikkat çekildi. Yazıda yer alan en önemli durumun ise ev izolasyonu uygulamasının zorunlu bir uygulama olması ve kanunda düzenlenen hastalık izni kapsamında değerlendirilmesi gerekirken personelde büyük mağduriyetlere neden olan bu durumun pek çok adli personelde mağduriyet oluşturduğunu söyledi. Yapılan kesintilerin geri iade edilmesini istedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.