Gıda Hattı

Kamkat nasıl yetiştirilir? Kamkat nerede yetişir? Kamkatın faydaları nelerdir?

12 Ekim 2021, 12:55
Paylaş
Kamkat nasıl yetiştirilir? Kamkat nerede yetişir? Kamkatın faydaları nelerdir?
Kamkat nasıl yetiştirilir? Kamkat nerede yetişir? Kamkatın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Kamkat hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Kamkat nasıl yetiştirilir? Kamkat nerede yetişir? Kamkatın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Kamkat hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Kamkat nasıl yetiştirilir?

Kamkat ağacının yetişebilmesi için ılıman bir iklime ihtiyacı vardır. Kış mevsiminde don yaşamazsa pek çok bölgede yetişebilir. Havadar, aydınlık bir alana ihtiyacı olan kamkat ağacı hemde yaz yağmurlarını alması da verim ve yetişmesi açısından önemlidir. Bu sebeple yaz döneminde toprağı kontrol edilmesi önemlidir.

Gereken durumlarda özellikle yaz döneminde sulama yapılması önemlidir. Kamkat ağacı bodur ağaçlardan olup, iklim şartları uygunsa rahatlıkla yetiştirilebilir. Meyveleri eğer ağaç üstünde bırakılır ve toplanmazsa 1 yıl ağaçta kalabilir. Son günlerde ilgi gören kamkat bir hayli pahalı bir meyve olduğundan yetiştiricileri için önemli ölçüde karlıdır.

Kamkat hangi bölgede yetişir?

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişen kamkat ağacı, kışın don olaylarının olmadığı ılıman bölgelerde büyüyebilir. Türkiye'de ağırlıklı olarak Akdeniz bölgesinde yetiştirilse de en iyi veriminin çay yöresi olarak tanınan Rize'den alındığı bilinir ve yaz mevsiminde yağmur sever.

Kamkat hangi mevsimde yetişir?

Erkek ve dişi organları aynı çiçek üstünde ve kendisine verimli olduğundan tek bir kamkat bitkisi her yerde çiçeğe ve meyveye yatar. Akdeniz bölgesinde Temmuz - Ağustos aylarının sonlarına doğru çiçek açar, meyve oluşması Ağustos sonu ile Eylül ayı içerisinde olur.

Kamkatın faydaları nelerdir?

 • Yeşil erik organik asit içeriği yüksek olan bir meyve. Tüm bu organik asitler vücudun alkali tutulmasına yardımcı olur.
 • Sitrik asit vücuttaki laktik asidi etkisiz hale getirebilir, bu sayede yorgunluğu önler.
 • Yoğurt, ayran, peynir gibi süt ürünleriyle tüketilmesi halinde kalsiyum emilimini artırır, diş ve kemik sağlığını destekler.
 • Yumurta, et, balık, hindi gibi protein ağırlıklı besinlerle beraber tüketildiğinde bu besinlerin asit etkisini azaltır ve nötralizasyonu destekler. Bu sayede metabolizma da destekleneceğinden kilogram verme süreçlerini olumlu etkiler.
 • Uygun bir kalsiyum/fosfor oranına sahip. Üstelik kalsiyum emilimini artıran maddeler de içerdiği için; çocuk ve yaşlı beslenmesinde yer alması gerekli olan örnek bir besin.
 • Çözünebilir lif açısından zengin bir besin. Bu sayede hem sindirimi kolaylaştırır hem de kabızlık problemini önlemeye ve çözmeye yardımcı olur.
 • Düzenli kütür kütür yeşil erik yemek diş etlerini güçlendirir.
 • Demir emilimini artırır ve kansızlığı önler. Özellikle kırmızı et ve yumurta tüketimi sonrasında meyve olarak erik tercih edilerek demir biyoyararlılığı artırılabilir.
 • Yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Anti-aging etkisi vardır, yaşlanmayı önler ve cildi yeniler. İçerdiği fitoflavonoidler ve vitaminler bağ doku yenilenmesi hızlandırırlar. Bu sayede kilogram verme süreçlerini destekler ve daha sıkı bir vücut için yardımcı olur.
 • Kan şekeri düzenlenmesine yardımcıdır ve muz, kivi, incir gibi kan şekerini hızla yükseltmez. Bu sayede kilogram vermeyi destekler. Ara öğünler için ideal bir meyve.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.