fbpx

Kalp Ve Damar Hastalıkları

energy-gidahattiKalp Ve Damar Hastalıkları

Kalp ve dolaşımla ilgili her türlü sorun çok çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Bunlar yaş, cinsiyet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, tütün tüketimi, aşırı alkol tüketimi, ailede yatkınlık, obezite, fiziksel aktivite düşüklüğü, psikososyal faktörler, diyabet ve hava kirliliği olarak sayılabilir.

Yaş, cinsiyet ve kalıtımsal olanlar gibi bazı faktörlerin engellenmesi mümkün değildir, ancak risk faktörlerinin birçoğu yaşam koşullarındaki değişiklikler, ilaç tedavisi ve sosyal değişiklikler ile minimuma indirilebilir.

Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde başvurulabilecek en etkili yol yaşam koşullarında değişikliğe gitmektir.

 

Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Sağlıklı ve dengeli bir beslenme tarzı benimsemek,
  • Sigaradan uzak durmak
  • Kan basıncınızın sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlamak.

Diyet

Yüksek oranda yağ içeren sağlıksız bir beslenme tarzı damar sertliğini daha kötü durumabesin-pramidi-gidahatti getirebilir ve kalp krizi riskini artırabilir. Yağlı gıdalar kolesterol içerir. LDL kolesterol denilen tip yağ ve küçük miktarda proteinden oluşur. Damarlarda tıkanma
oluşturabildiğinden dolayı bu türe kötü kolesterol de denir. HDL kolesterol ise protein ve küçük miktarda yağdan oluşur. Damarlarda oluşmuş birikimleri azaltabildiği için iyi kolesterol olarak adlandırılır. Bunun gibi iki çeşit de yağ vardır: doymuş ve doymamış yağlar. Yüksek oranda doymuş yağ içeren gıdalar kandaki kötü kolesterol seviyesini yükseltebilir. Az miktarda doymamış yağ tüketmek ise iyi kolesterol düzeyini artırarak damarlardaki tıkanıklıkların azalmasını sağlar. Yüksek oranda doymamış yağ içeren besinlere örnek olarak yağlı balıklar, avokado, yağlı kuruyemiş ve tahıllar, zeytinyağı başta olmak üzere bitkisel yağlar sayılabilir.

Sigara

Damar sertliğine ve yüksek tansiyona neden olduğu düşünüldüğü için sigara tüketiminin kalp krizi açısından önemli bir risk faktörü olduğuna inanılmaktadır. Eğer sigara içiyorsanız ve bırakma istiyorsanız devlete ait ve özel sigara bırakma merkezleri size yardımcı olabilir. Eğer bırakmak istiyor ancak bu tarz bir hizmet almak istemiyorsanız da doktorunuz size yaşayabileceğiniz yoksunluk belirtilerini ortadan kaldıracak ilaçlar önerebilir.

Yüksek kan basıncı

Sürekli yüksek kan basıncı damarlarınıza ve kalbinize ilave yük bindirerek ilerleyen zamanda kalp krizi riskinizi artırır. Yüksek tansiyon çoğunlukla sağlıklı bir beslenme, alkol tüketiminin azaltılması, sağlıklı vücut ağırlığının korunması ve düzenli egzersizle düşük seviyelere çekilebilir.

meyve-sebzeYukarıdaki diyet önerileri yanında gıdalardan aldığınız tuz oranını azaltmak ve bol miktarda meyve ve sebze yemek yüksek tansiyona karşı alınacak önlemlerdendir. Ne kadar fazla tuz tüketirseniz yüksek tansiyon riskiniz o kadar artar. Uzmanlar günlük 6 gram (bir çay kaşığı kadar) tuz tüketilmesini önermektedir. Gıdaların içerdiği tuz oranlarını bazı gıdalarda bulunan besin öğeleri tablosundan, internet üzerinden ya da uzman diyetisyeninizden öğrenebilirsiniz. Düşük yağ yüksek lif içeren bir beslenme tarzının kan basıncını düşürme konusunda yardımcı olduğu düşünülmektedir. Uzmanlar günde 5 porsiyon (80er gram) meyve ve/veya sebze tüketmenizi önermektedir. Ortalama bir elmanın ağırlığı 100-150 gram civarındadır. Brokolinin bir dalı 30-150 gram arasında değişmektedir.

Fazla kilolu olmak kalbinizin kan pompalamak için sürekli daha fazla çalışmasına neden olur, bu da kan basıncınızın yükselmesi ile sonuçlanabilir. Vücut kitle endeksi hesaplaması yaparak kilo vermeye ihtiyacınız olup olmadığı konusunda fikir edinebilirsiniz. Eğer kilo verme konusunda kararsızsanız, sadece birkaç kilonun bile kan basıncınız ve genel olarak sağlığınız üzerinde büyük bir pozitif etki yaratacağını unutmayınız.

Aynı şekilde aktif olmak ve düzenli egzersiz yapmak da kan basıncınızı düşürecek, kalbinizi ve damarlarınızı koruyacaktır. Bunun yanında düzenli fiziksel aktivitede bulunmak yağ oranınızın da düşmesini sağlayarak kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilir. Egzersiz olarak yürüme, yüzme, bisiklet gibi sert olmayan sporlar önerilebilir. Futbol, squash gibi daha aktif sporlar için doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.