Gıda Hattı

Kalp kası hücreleri onarılabilir mi?

19 Haziran 2022, 11:43
Paylaş
Kalp kası hücreleri onarılabilir mi?

Kalp ortalama her insanın kendi yumruğu büyüklüğünde olan vücudumuza kan pompalayan organımız.

Kalbin kendine ait bir hücre yapısı bulunuyor. Bu kas hem iç organlarımızda bulunan düz kas özelliği hem de istemli hareketlerimiz sağlayan çizgili kas özelliği gösteriyor. Miyokart enfraktüsü gibi durumlarda bu hücreler iskemiye uğruyor ve harap oluyor. Peki bu hücreleri onarabilir miyiz?

Araştırmacılar, farelerde yalnızca kalp kası hücrelerini onarmakla kalmayıp, aynı zamanda tıbbi olarak bilindiği gibi kalp krizi veya miyokard enfarktüsü sonrasında onları yenileyen yeni bir teknoloji bildiriyorlar.

Araştırmacılar ekibi tarafından geliştirilen yeni teknoloji, mutasyona uğramış transkripsiyon faktörlerini fare kalplerine iletmek için sentetik mRNA kullanıyor. Sentetik mRNA, kök hücre benzeri büyümeye katkı sağlıyor.

Araştırmacılar, iki mutasyona uğramış transkripsiyon faktörünün (Stemin ve YAP5SA), fare kalplerinden izole edilen kalp kası hücrelerinin replikasyonunu artırmak için birlikte çalıştığını gösterdiler. Bu deneyler doku kültürü kapları üzerinde in vitro olarak gerçekleştirildi.

kalp damar sağlığı

Yetişkin bir bireyin kalp hası hücrelerinin sadece %1’i yenilenebiliyor!

Ekibin amacı, kardiyomiyositi daha kök hücre benzeri bir duruma ayrıştırmak, böylece yenilenebilmeleri ve çoğalabilmelerini sağlamak. Özellikle, miyosit çekirdekleri, bu transkripsiyon faktörlerini ileten kalp enjeksiyonlarını takiben 24 saat içinde en az 15 kat çoğaldı.

Araştırmacılara göre göre sentetik mRNA kullanmanın ek bir yararı, viral iletimin aksine birkaç gün içinde kaybolması. Viral vektörler tarafından hücrelere iletilen gen tedavileri, kolayca durdurulamadıkları için çeşitli biyogüvenlik endişelerini gündeme getiriyor. mRNA tabanlı teslimat ise hızlı bir şekilde kayboluyor.

Bu bulgular çok önemli. Çünkü yetişkin kalp kası hücrelerinin %1'inden daha azı yenilenebilir. Çoğu insan, yaşamın ilk ayında sahip oldukları kardiyomiyositlerin çoğuyla ölür.

Kalp krizi olduğunda ve kalp kası hücreleri öldüğünde, kalbin kasılma yeteneği kaybolabilir. Bu da kalp hastalığı yaşayan insanların yaşam kalitesini bir hayli düşürüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.