AramaArama
Gıda Hattı

'Kalp ağrısı' sadece psikolojiyi değil, kalp ritmini de etkiliyor

8 Nisan 2016, 10:06
Paylaş
'Kalp ağrısı' sadece psikolojiyi değil, kalp ritmini de etkiliyor

Danimarkalı bilim insanları, Open Heart Journal'da yayımlanan araştırmada, çok sevdiği yakınlarını kaybeden kişilerde kalp rahatsızlığı ya da felç geçirmeye neden olabilen kalp ritim bozukluğu riskinin arttığı tespit edildi. Kalp ritminin bozulması ilerleyen dönemlerde ani kalp spazmlarına ve krizlerine sebep olabiliyor.

Çalışmalar, sevdiğini kaybetmenin kalp kırılması ve kalp ritmini bozduğunu belirledi. Araştırma, "kalp kırılmasının" sadece psikolojik bir olgu olmadığını, fizyolojik sonuçlarının da bulunduğunu gösterdi.

Risk, vefat olayından sonraki iki hafta içinde en yükseğe çıkıyor

kalp-krizi-gidahatti

Sevdiği yakınlarını kaybeden kişilerde kalp rahatsızlığı ya da felç geçirmeye neden olabilen kalp ritim bozukluğu riskinin arttığı tespit edildiği araştırmada, bu riskin vefat olayından sonraki iki hafta içinde en yükseğe çıktığı, bir yıl sonra ise normale döndüğü belirlendi.

Sevdiğini kaybedenlerde risk yüzde 41 daha fazla

kalp-grafigi-gidahatti

Bilim adamları, çok sevdiği bir yakınını kaybedenlerde, felç ya da kalp rahatsızlıklarına sebep olabilen aritmi (atrial fibrillation) riskinin diğer kişilere göre yüzde 41 fazla olduğunu tespit etti.

‘Kalp kırılması’ sadece psikolojik değil

kalp-gidahatti

Danimarkalı bilim insanları tarafından gerçekleştirilen ve Open Heart Journal'da yayımlanan araştırma, "kalp kırılmasının" sadece psikolojik bir olgu olmadığını, fizyolojik sonuçlarının da bulunduğunu gösterdi. 1995 ile 2014 yılları arasında ritim bozukluğu tanısı konulan 88 bin 612 hasta ile sağlıklı 886 bin 120 kişinin karşılaştırıldığı araştırma, duygusal travmaların fizyolojik etkilerinin ölçülmesine yardımcı oldu.

60 yaş üstü risk altında

kalp-gidahatti
Araştırmaya göre, çok sevdiği bir yakınını kaybeden kişilerin kalp rahatsızlıkları ve felce sebebiyet verebilen aritmiye yakalanma riski, diğer kişilere göre yüzde 41 artıyor. 60 yaşın altındaki kişiler ile yakınını hiç beklemediği bir anda kaybedenlerde ise bu risk daha da yüksek. Yakınını aniden kaybedenlerde riskin yüzde 57 fazla olduğu kaydedildi.

Ani ölümlere sebep olabiliyor

kalp-krizi-gidahatti

Aritmiye yakalanma riskinin vefat olayından sonraki iki haftada en yükseğe çıktığı, bir yıl sonra ise riskin diğer insanların seviyesine gerilediği belirtildi. Kalp kırılmasının sadece psikolojik bir olgu olmadığı sevdiğini kaybetmenin de kalp kırılması ve kalp ritmini bozduğu ortaya çıktı.

Çok sevdiği yakınlarını kaybeden kişilerde kalp rahatsızlığı ya da felç geçirmeye neden olabilen kalp ritim bozukluğu riskinin arttığı tespit edildi. Bu risk ilerleyen dönemlerde kalp spazmı ve kalp krizi sebebi ile ani ölümlere sebep oluyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.