Gıda Hattı

Erciyes Üniversitesi’nden kalorisi azaltılmış tereyağı

10 Mayıs 2018, 16:47
Paylaş
Erciyes Üniversitesi’nden kalorisi azaltılmış tereyağı

Erciyes Üniversitesi tarafından üretilen 'Kalorisi Azaltılmış Prebiyotik Kahvaltılık Modifiye Tereyağı'nın patenti bir firmaya verildi. Türkiye'de ilk defa üniversiteye ait bir patentin devir yoluyla ticarileştirildiği bildirildi.

Erciyes Üniversitesi kendisine ait 'Kalorisi Azaltılmış Prebiyotik Kahvaltılık Modifiye Tereyağı' adlı ürünün patenti, Türkiye’nin köklü ve önde gelen gıda firmalarından Gülsan Gıda San. Tic. A.Ş.’ye devir yoluyla ticarileştirildi.

Erciyes Üniversitesi Teknopark toplantı salonunda yapılan patent devir teslim törenine Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Gülsan A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Güldüoğlu, ürün gelişimine katkı veren Prof. Dr. Mahmut Doğan ve üniversite yetkilileri katıldı.

Devir yoluyla ticarileşen ilk patent

Etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Erciyes Üniversitesi’nin devir yoluyla ticarileşen ilk patenti olma özelliğini taşıyan, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mahmut Doğan’ın geliştirdiği Kalorisi Azaltılmış Prebiyotik Kahvaltılık Modifiye Tereyağı adlı ürünün, tamamen üniversitenin laboratuvarlarında geliştirildiğini söyledi. Güven, “Üretilen bilginin sanayiye aktarılması noktasında Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi aracılığıyla başarılı faaliyetler yürüten üniversitemiz, mülkiyeti kendisine ait patentlerden birini geçtiğimiz yıl lisans yoluyla ticarileştirmiş olup, üniversitemiz tarihinde ilk defa patentten gelir elde etmiştir. Bu yıl da ticarileştirme faaliyetlerine ağırlık verilmiş olup, bu vasıta ile toplumsal kalkınmaya ve katma değerli üretime katkı sağlanmıştır” dedi.

Prebiyotik tereyağı tüketimin artmasını sağlayacak

Gülsan Gıda Genel Müdürü Mehmet Güldüoğlu ise şunları söyledi:

“Son yıllarda kolesterolü artırdığı düşüncesiyle tereyağı tüketiminde azalmanın olduğu biliniyor. İnsanların tükettikleri besin maddeleri ile sağlıklı bir yaşam arasındaki ilişkiyi kavramaya başlamasıyla, kolesterol ve kalp damar rahatsızlıklarını öne sürerek tereyağı tüketimi sınırlanmıştır. Bunun yanında diyetetik, kalorisi azaltılmış, düşük yağlı ve lifli gıdaların tüketim eğilimi gittikçe artmıştır. Bizler de bu sebeple üniversite-sanayi işbirliği kapsamında değerli öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmut Doğan hocamızın geliştirdiği kalorisi azaltılmış prebiyotik tereyağ ile ilgili patentini insanların tüketimine sunmak için firmamıza devralıyoruz.”

Dünyada bir ilk ürün

Ürünün, kalorisi yüzünden aşırı kilolu veya sağlık açısından tüketimde tereddütlü bireylerin kahvaltılarında çok rahat bir şekilde tüketebilecekleri bir ürün olduğunu bildiren Güldüoğlu, ürünün dünyada ilk olduğunu ve piyasaya sürmek için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

tereyagi-gidahattiKalorisi Azaltılmış Prebiyotik Kahvaltılık Modifiye Tereyağı, prebiyotik özelliğine sahip, yüzde 40 daha düşük kalorili olması nedeniyle daha sağlıklı. Tereyağının, daha yumuşak yapısı ile ekmeğe sürümü kolay, ekonomik ve uzun raf ömrüne sahip olduğu ifade edildi.

DHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.