Gıda Hattı

Kalori, şeker ve kilo arasında ilişki var mı?

5 Ağustos 2016, 15:41
Paylaş
Kalori, şeker ve kilo arasında ilişki var mı?

Alkolsüz içecekler ve obezite arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan bilimsel bir derleme, The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlandı. 2009 yılında yayınlanan derlemede, şeker, HFCS (yüksek fruktozlu mısır şurubu), fruktoz, glukoz konularıyla ilgili farklı çalışmalar incelendi.

Derlemeye göre obez ve obez olmayan bireyler üzerinde yapılan bir çalışmada, obez bireylerin obez olmayanlardan daha fazla alkolsüz içecek tükettiği görüldü. Ancak bu kişilerin obez olmayan kişilerden daha fazla et, tahıl ürünü ve patates cipsi tükettiği de belirlendi.

Benzer bir çalışmada obez ve obez olmayan bireyler arasında gazlı içecek tüketimi açısından bir fark gözlenmezken obez olmayan bireylerin, obez bireylerin iki katı yiyecek tükettiği kaydedildi. Bunun nedeni, obezite sorunu yaşayan bireylerin beslenmesine daha fazla özen göstermesi olabilir.

icecek-gidahatti

Alkolsüz içecekler kilo alımı üzerinde etkili değil

2004 yılında yapılan bir çalışmada alkolsüz içeceklerin kilo alımına bir etkisi olmadığı saptandı. Aynı sonuçlar 10.904 çocuk üzerinde yapılan başka bir çalışmada da elde edildi.

Derlemeye göre uzun süreli çalışmaların sayısı kısıtlı.

Farklı araştırmalar, kalorili içecek tüketiminin, sonrasındaki yemek tüketimi üzerinde az bir etkisi olduğunu göstedi. Bununla birlikte şeker içeren kola, %100 meyve suyu ve az yağlı süt arasında büyük bir farkın olmadığını ortaya koyuldu.

Başka bir çalışmada, kola ve kolayla aynı miktarda enerji içeren kurabiyenin, sağladığı tokluk profili açısından bir fark olmadığı belirlendi. Bununla birlikte her ikisi de yemekten hemen önce alındığında gıda alımını baskıladı.

seker-gidahatti (6)

HFCS ve şeker konusu

Fruktozun kilo alımına yol açtığını gösteren araştırmaların hayvanlara saf fruktoz (yüzde 100) vererek yapıldığını, alkolsüz içeceklerde bulunan HFCS'nin ise %55 fruktoz, %45 glukoz içerdiği unutulmamalı. Bununla birlikte, fruktoz metabolizmasındaki farklılıkların az miktarda glukozla en aza indirilmesi de önemli bir detay.

Derlemeye göre HFCS gıda tedarikinde az miktarda yer alıyor, fruktoz ve insanlarda kilo alımı üzerine ise neredeyse hiçbir araştırma yayınlanmadı.

Çocukluk çağı obzitesinde büyük bir artışın yaşandığı Fransa’da, şeker tüketimi geleneksel olarak düşük.

İçecek tüketimi ve obezite arasındaki epidemiyolojik ilişkinin zayıf olduğu biliniyor.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.