Gıda Hattı

Kalitesiz uyku kendinizi olduğunuzdan yaşlı hissetmenize neden olabilir: İşte nedeni!

14 Aralık 2021, 12:14
Paylaş
Kalitesiz uyku kendinizi olduğunuzdan yaşlı hissetmenize neden olabilir: İşte nedeni!

Araştırmacılar, kalitesiz uyku ile yaşlanma arasında bir bağlantı buldular. Ayrıca kalitesiz uyku sağlık üzerinde zararlı etkilere neden olabiliyor.

Uzmanlar, daha iyi bir gece uykusu için izleyebileceğiniz bilimsel olarak kanıtlanmış birkaç adım olduğunu söylüyor.

Sabah yataktan ilk kalktığınızda kendinizi yaşınızdan daha yaşlı hissediyor musunuz? Exeter Üniversitesi araştırmacıları, bunun iyi uyumadığınız için olabileceğini söylüyor.

Araştırmanın baş yazarı Serena Sabatini'ye göre, düşük uyku kalitesi, daha yaşlı hissetmek ve yaşlanmaya karşı daha kötü bir bakış açısına sahip olmak gibi yaşlanmayla ilgili daha olumsuz duygularla bağlantılı.

Ayrıca, iyi uyumayan insanlar sağlıklarıyla ilgili sorunlara daha yatkın hale gelebilirler.

Bununla birlikte, uyku problemlerini tedavi etmenin insanların yaşlanma deneyimlerini iyileştirebileceğini belirtiyorlar.

Kötü uyku fiziksel, zihinsel ve bilişsel sağlığı etkileyebilir

Uyku yoksunluğu, amigdala ve beynin prefrontal korteksi arasındaki bağlantıyı azaltıyor.

Genel olarak, bu bölgeler dürtülerimizi kontrol etmekten ve ilgili bilgileri işlemekten sorumludur. Örneğin, uykusuz bireylerin dikkati dağılır. Kötü seçimler yapar. Etik olmayan davranışlarda bulunur. Olumsuz duyguları düzenlemede kötüdür.

Ayrıca bireyler yeterince uyumadıklarında bilgiyi işlemek için daha az donanımlı oluyorlar.

Uyku sırasında hızlı göz hareketleri (REM) ve hızlı olmayan hareketler arasında geçiş yapıyoruz. Kısaca göz hareketleri (NREM) aşamaları: N1, N2 ve N3.

Bu süreçler ve uyku aşamaları, iyileşmemize, hastalıktan kurtulmamıza, vücudumuzu onarmamıza, anılarımızı pekiştirmemize ve duygularımızı düzenlememize yardımcı olmak için çok önemli oluyor.

Yavaş dalga uykusu sırasında büyüme hormonu salgılanır. Bu hormon kan damarlarını onarmaktan sorumludur. Araştırmacılar bunun önemli olduğunu söylüyor. Çünkü kan damarlarındaki küçük yırtıkların plak oluşumuna neden oluyor. Bu durum da kalp krizi veya felce yol açabiliyor.

Yetersiz uykunun düşünmeyi daha da zorlaştırabileceğini söylemek mümkün.

Son olarak uyku kalitenizi arttırmak için hayatınızda küçük değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.