Gıda Hattı

Kaliteli zeytincilik için çiftçilere 2 bin adet broşür dağıtılacak

28 Ekim 2006, 13:09
Paylaş

Osmaniye'de zeytinciliğin daha kaliteli yapılması ve çiftçileri bilgilendirmek amacıyla 2 bin adet zeytin ekimini anlatan broşür dağıtılacak.
Son yıllarda Osmaniye'de yapılan çalışmalarla zeytin bahçelerinin sayısı artarken yapılan desteklemeler ve kaliteli fidan dağıtımı ile de verim arttırıldı.

İl Tarım Müdürü Ali Çeribaş zeytinciliğin ilde geliştirilmesi amacıyla çiftçileri bilgilendirici broşür hazırladıklarını ve bunları müdürlüklerinden zeytin fidanı almaya gelenlere verdiklerini söyledi.
Broşürde zeytincilikte kalitenin arttırılması için nasıl ekim yapılması gerektiğinin fotoğraflarla anlatıldığını belirten Çeribaş zeytinciliğin geliştirilmesi için çiftçi eğitimlerine büyük önem verdiklerini kaydetti.
Zeytincilikte desteklemelerin devam ettiğini en az 10 dönüm zeytin ekmek isteyen çiftçilere dönüm başına 250 YTL ödendiğini hatırlatan Çeribaş "Bu desteklemelerden yararlanmak isteyenler öncelikle sertifikalı fidan ekmek zorunda. Burada amacımız kaliteli ekimin yapılması. Çünkü zeytincilikte verimin arttırılması kaliteli fidan dikimine bağlı" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.