Gıda Hattı

Kalite ile birlikte fiyat da düştü

3 Ağustos 2015, 15:57
Paylaş
Kalite ile birlikte fiyat da düştü

Arpa fiyatları, yüksek rekolte beklentisinin yanı sıra hasadın başlangıcından bu yana gerçekleşen aşırı yağışların yol açtığı kalite düşüklüğü nedeniyle geriledi. 

Yazılı bir açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, arpanın, dünya ve Türkiye için önemli bir tahıl niteliği taşıdığını, özellikle hayvansal üretimde temel yemlerden biri olduğunu bildirdi.

2013-2014 sezonunda yurtiçinde tüketilen 7,4 milyon ton arpanın, 6,3 milyon tonunun yemlik, 544 bin tonunun tohumluk, 242 bin tonunun endüstriyel, 74 bin tonunun gıda olarak insan beslenmesinde kullanıldığını ifade eden Bayraktar, geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle 6,3 milyon tona gerileyen arpa üretiminin, bu yıl iklim şartlarının iyi gitmesiyle %27 artışla 8 milyon tona çıkmasının beklendiğini vurguladı.

Dünyada bu yıl 138,5 milyon ton arpa üretimi beklendiğini, arpa rekoltesinde 8 milyon tonun yakalanması halinde Türkiye’nin payının %5,8’e çıkacağını kaydeden Bayraktar, arpa üretiminin tüketimi ancak karşıladığını, bazı yıllarda yaşanan kuraklık yüzünden üretim düşüşünün ithalatla kapatıldığını söyledi.

Hasadın başlangıcından bu yana gerçekleşen aşırı yağışlar nedeniyle arpada bazı bölgelerde sararmalar görüldüğüne dikkat çeken Bayraktar, bu durumun kalitede düşüklüğe yol açtığını belirterek, şöyle devam etti:

“Odalarımızdan alınan bilgilere göre, kalitenin düşük olması ve bu sene rekoltenin yüksek olacağı beklentisi, serbest piyasada fiyatın gerilemesine neden oldu. TMO’nun müdahale alım fiyatını açıklaması, üreticiyi tüccarın eline bırakmaması sevindirici. Fakat kalite düşüklüğü ve ürün fazlalığı nedeniyle üreticimiz arpayı TMO fiyatının altında bir fiyatla satıyor. TMO, bu sene arpa alım fiyatını kilogramda 64,5 kuruş olarak açıkladı. Arpa fiyatı, son bir yılda yüzde 13,2 azalarak kilogramı 69,4 kuruştan 60,2 kuruşa indi. Konya, Polatlı ve Eskişehir ticaret borsalarında yüzde 9,5 ile yüzde 13 arasında geriledi. Arpada hasat yüzde 81, buğdayda yüzde 68 oranında bitti. TMO, alım merkezlerini, kapasitesini ve mesai saatlerini artırır, pazar günleri de alım yaparsa çiftçimiz tüccara yönelmek zorunda kalmaz, ürününü TMO’ya verir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.