Gıda Hattı

Kalite Baharat, Dünya Mutfağına " Tat " Katıyor

22 Ağustos 2007, 15:59
Paylaş

Yıllık 6 bin ton üretim yapan Kalite Baharat, 4 çeşit baharatıyla 5 milyon avroluk ihracata imza attı. Dünyanın dört bir yanına baharat gönderen firmanın kısa vadeli hedefi ise Japon pazarına girmek.

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde 12 bin 500 metrekarelik tesiste başta kekik olmak üzere dört çeşit baharat üretimi yapan Kalite Baharat, dünyanın dört bir yanına yaptığı ihracatla yiyeceklere "tat" katıyor. Şirketin genç genel müdürü 27 yaşındaki Seher İzmirli, bundan sonraki hedeflerinin Uzakdoğu pazarında daha yaygın bir şekilde yer almak olduğunu söyledi.

İçeri ürün satmıyorlar

Kalite Baharat, tamamen ihracata yönelik çalışırken dış pazardaki alıcılarla bağlantıları da Seher İzmirli yapmaya başladı. Ege Bölgesi'nde üretim yapmaktan memnun olduklarını vurgulayan Seher İzmirli, “Gıda sektöründe Ege Bölgesi'ne daha çok yatırım gelebilir. Biz hammaddeye yakın olmak için yatırımımızı buraya taşıdık ve geri dönüşümünü aldık. İzmir'de olmaktan memnunuz. Ege, gelişen bir bölge” dedi. Yıllık 6 bin ton civarında 4 çeşit baharat üretimi yaptıklarını anlatan İzmirli, bu üretimin yüzde 70'ini kekik, kalan bölümünü de biberiye, defne ve adaçayının oluşturduğunu kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.