Gıda Hattı

Kalbiniz için belinizi inceltin!

30 Eylül 2017, 18:59
Paylaş
Kalbiniz için belinizi inceltin!

Sağlıklı bir kalbe sahip olmanın en önemli yollarından biri, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak. Bunun için işe doğru yağı kullanarak, beslenmedeki posa miktarını arttırarak, kurubaklagil, sebze ve balığa sofranızda yer açarak başlayabilirsiniz. Sağlıklı bir kalp için beslenme tüyolarını paylaşan Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman, kalp dostu besinleri sıraladı.

Kolesterol fakiri nohut!

Kolesterol içeren besinlerin diyetten çıkarılması gerekmez, sınırlamak yeterli olur. Beslenmenizde kuru baklagillere (nohut, kuru fasulye, mercimek vb.) daha çok yer verin. Kuru baklagiller; yağ, doymuş yağ ve kolesterolden fakir, kompleks karbonhidratlar ile posadan zengin bitkisel protein kaynağı besinler. İçerdikleri fitokimyasal maddeler nedeniyle kan kolesterolünü düşürücü pozitif etkileri bulunur.

Protein ölçülü ve kaliteli olmalı

Kalp sağlığı için protein grubu besinler de (balık, kümes hayvanları eti, yumurta ve kırmızı et) beslenmede yer almalı. Ancak bu besin grubunun tüketiminde önemli olan miktar ve sıklık. Kalp sağlığının korunması açısından yağsız kırmızı etin haftada en fazla 1 kez, tavuk etinin 1 kez, balık etinin 2 – 3 kez, kuru baklagillerin de 2 – 3 kez yenilmesi gerekir.

Kilolarınızdan kurtulun

İdeal vücut ağırlığınızı koruyun, şişmansanız ideal ağırlığınıza ulaşın. Aşırı vücut yağı, kalp hastalığı riskini arttırıyor. Vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp sağlığı etkilenir. Bu nedenle; ideal vücut ağırlığınıza ulaşmanız (ideal beden kitle indeksi / BKİ) dışında, bel / kalça oranınızın da normal olması kalp sağlığı açısından önemli. Bel / kalça oranı erkeklerde 0.9’un, kadınlarda ise 0.85’in üzerine çıkmamalı.

Kalp sağlığınız için fiziksel aktivitenizi de artırın. Aktif yaşam, kan kolesterol ve trigiliserit düzeylerinizi normalde tutar, HDL kolesterol (iyi kolesterol) düzeyini arttırır, kan basıncını düşürür, stresi kontrol etmeye yardımcı olur ve enerji harcayarak vücut ağırlığının kontrol altında tutulmasını sağlar.

Kalp dostu besinler

Her gün 1 diş sarımsak

Sarımsak; içinde bulunan besin öğelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek, koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her gün 1 diş sarımsak yenilebilir.

Balıktan şaşmayın

Balık ve balık yağı, damar içi tıkanıklarının azalmasında etkin rol oynar. İçeriğindeki Omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğine sahip. Balığı, ızgara, buğulama, füme şeklinde tüketebilirsiniz. ceviz-1-gidahatti

Ceviz, fındık veya badem

Ceviz, fındık; yüksek antioksidan özelliği olan Omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir.

Üzümün kırmızısı olsun

Kırmızı üzümün içeriğindeki yüksek antioksidanlardan dolayı kalp hastalıklarında olumlu etkisi bulunur. Özellikle çekirdekli kuru kırmızı üzüm tüketilmesi önerilir.domates-dilim-gidahatti

Domates ve karpuzsuz olmaz

Domates-karpuz, antioksidan özelliği olan likopeni yüksek oranda içeriği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı görülmüştür.

Her gün 1 kaşık keten tohumu

Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve Omega –3 içeren keten tohumunun kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumunu yoğurt ve çorba gibi besinlerin içine katarak tüketebilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.