Gıda Hattı

Kalbe iyi gelen besinler neler?

16 Kasım 2018, 22:28
Paylaş
Kalbe iyi gelen besinler neler?

Doğru bir kalori ile sağlıklı bir beslenme yemek kalbinize iyi bakmanın iyi bir yoludur. Aslında, bazı gıdalar, hepsi kalp hastalığı için risk faktörleri olan kan basıncını, trigliseritleri, kolesterol seviyelerini ve enflamasyonu etkileyebilir. Bir sonraki market listenizi yazmadan önce, kalbe iyi gelen besinler listesine bir göz atın.

Amerikan Kalp Derneği, meyveler ve sebzeler, tam tahıllar, az yağlı süt ürünleri, kümes hayvanları, balık ve fındık açısından zengin bir beslenme öneriyor. Bu harika bir tavsiye. Bir sonraki market listenizi yazmadan önce, kalp sağlığına iyi gelen besinler listesine bir göz atın.

Elma

Elmalar, doğal bir anti-enflamatuar ajan olarak hareket eden ve aynı zamanda kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olabilen kuersetin içerir. Elmalar vitamin ve lif içerir, çeşitli lezzetler içerir ve portatiftir. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak bir avuç ceviz veya badem ile bir elma yiyin ya da salatalarınıza dilimlenmiş elma ekleyin.

Avokado

Avokado, zeytinyağı gibi tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir, ayrıca kalbi (ve vücudunuzun diğer bölgelerini) korumak için antioksidanlar olarak çalışan vitaminler ile yüklüdür.

Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler vitaminler, mineraller ve lif bakımından zengindir, ayrıca kalorileri düşüktür. Yeşil yapraklı sebzeleri yemek, yaşlandıkça daha iyi hafıza ile de ilişkilendirilmiştir. Yeşil salata olarak taze ıspanak yaprakları kullanın ya da bir garnitür olarak pazı ya da lahana tüketin.

yulaf-ezmesi-gidahatti

Yulaf

Yulaf, toplam kolesterol ve LDL kolesterolü azaltmaya yardımcı olan beta glukan adı verilen çözünebilir bir lif içerir. Çözünür lifler ayrıca sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kahvaltıda sadece küçük bir miktar kahverengi şeker ve bol miktarda çilek ve ceviz ile yulaf ezmesinin tadını çıkarın. Yulafla yapılan soğuk tahıllar da sizin için iyidir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, LDL kolesterol seviyenizi düşürerek kalp hastalığı riskinizi azaltır ve bu bir Akdeniz diyetinin önemli bir bileşenidir. Yemek pişirmek için zeytinyağını tercih edin. 

Domates

Domatesler vitaminler ile doludur ve konsantre domates ürünleri likopende yüksektir. Diyetinize likopen eklenmesi, özellikle mevcut diyetinizde ihtiyacınız olan tüm antioksidanları sağlamasa bile kalbin korunmasına yardımcı olabilir. Bu yüzden sandviçlere ve salatalara birkaç tane kalın dilim domates ilave edin veya tam buğdaylı makarnada domates bazlı bir sosun tadını çıkarın. 

tam tahıllı

Kepekli tahıllar

Kepekli tahıllar, kalbin sağlıklı ve düşük LDL kolesterol düzeylerini korumaya yardımcı olacak vitamin, mineral ve lif sağlar. İki dilim yüzde 100 tam tahıllı ekmek, üç gram yağsız hindi göğsü, bol miktarda dilimlenmiş domates ve avokado, marul ve biraz hardallı sandviç yapın. Ayrıca beyaz makarnadan tam tahıllı makarnaya geçebilirsiniz. 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.