Gıda Hattı

Kahvesini sütsüz ve şekersiz içenlerden uzak durun

15 Kasım 2018, 21:28
Paylaş
Kahvesini sütsüz ve şekersiz içenlerden uzak durun

Bilim insanları acı tatları tercih edenlerde antisosyal kişilik bozukluklarının daha sık görüldüğünü ortaya koydu. Buna göre, yan masanızda kahvesini yudumlayan kişi bir psikopat olabilir.

Avusturya'daki Innsbruck Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, kahvelerini sütsüz ve şekersiz içen kişilerde çoğunlukla psikopat veya sadist kişilik bozuklukları görülüyor.

Appetite dergisinde yayınlanan çalışma acı tat tercihlerinin antisosyal kişilik bozuklukları ile ilişkili olduğunu gösterdi. Bunlar arasında en belirgin olanı günlük sadizm oldu. Sonuçlar, damak tadı ve kişilik arasındaki ilişkiyi bir kez daha göz önüne serdi.

Davranış bozuklukları ve kişilik özellikleri

İki bölümden oluşan çalışmada yaş ortalaması 36 olan toplam 953 kişiye anket yapıldı. Ankette bu kişilerden tat tercihleri öğrenildi; sorular yolu ile Makyavelizm, Psikopatlık, Narsisizm, Sadizm, Şiddete Yatkınlık yanında Beş Temel Kişilik Özelliği olarak bilinen Dışa Dönüklük, Uyumluluk, Öz Disiplin, Nevrotiklik ve Deneyime Açıklık düzeyleri ölçüldü.

Her iki çalışmanın da sonuçları, kahve ve kakao gibi acı tat tercihlerinin olumsuz karakter özellikleri ile ilişkisi olduğunu hipotezini doğrular nitelikte oldu. En belirgin bağlantı gündelik hayatta sadizm eğilimi taşıma ve psikopatlık ile kuruldu. Diğer yandan; tatlı, ekşi ve tuzlu tat tercihleri ile karşılaştırıldığında, acı tat tercihi kişilik bozuklukları ile en fazla bağlantısı olan durum oldu.

Baharat, şeker, sebze ve meyve tüketimleri de ilgili

Yeme tercih ve alışkanlıkları ile kişilik özellikleri arasındaki bağlantı uzun zamandır ilgi odağı. Örneğin bibere acılığını veren kapsaisin maddesine odaklanılan bir çalışmada, baharatlı yemek tercihinin Heyecan Arama ve Ödüllendirmeye Duyarlılık parametreleri ile bağlantılı olduğu ortaya koyuldu. Bu arada "biber acılığı" ile "kahve acılığı" ifadelerinin birbiri ile karıştırılmaması gerektiğini hatırlatırız.

Beş Temel Kişilik Özelliği ve gıda tüketimi arasındaki ilişkiyi inceleyen bir başka çalışmada Uyumluluk özelliğinin sebze tüketimiyle, Deneyimlere Açıklık özelliğinin hem sebze hem meyve tüketimiyle doğru orantılı olduğu tespit edildi.

"Gıda, ruhun gıdasıdır"

Yine Appetite dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmada ise Öz Disiplinin şeker tüketimini kısıtladığı, Nevrotikliğin ise artırdığı bulgularına ulaşıldı. Araştırmacılar, duygusal olarak dengesi durumdaki kişilerin enerji yoğunluğu yüksek şekerli ve yağlı yemekleri aşırı tüketme eğiliminde olduğunu ifade etti.

Tüm bu bulgular duygusal durum ile yemek yeme alışkanlıklarının paralellik gösterdiğini ortaya koydu. Bu sonuçlara bakarak iddia edebiliriz ki yiyecekler bedenin olduğu kadar, ruhun da gıdasıdır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.