Gıda Hattı

Kahve Pazarına Türk Damgası

30 Temmuz 2007, 17:31
Paylaş

İngiltere’de restoran işleten iki Türk girişimci, Sicomoro markasıyla her yıl yüzde 40 büyüyen kahve zinciri pazarına girme kararı aldı. 5 milyon dolarlık yatırımla ilk etapta 6 şube açılacak. Sicomoro’da, yöresel tadların yanı sıra diyet kahve çeşitleri de satılacak. Türkiye’de 50 milyon dolarlık büyüklüğe ve yılda 10 milyon tüketiciye ulaşan kahve zincirlerine bir yenisi daha ekleniyor. İngiliz Sicómoro, dünyada sürekli büyüyen bu sektöre Türkiye üzerinden giriş yapacak. Sicómoro, ilk etapta 5 milyon dolar yatırım yaparak 6 şube açacak.

Kısa süre içinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’ya ’merhaba’ diyecek olan kafelerin ardından Sicómoro, franchise yöntemiyle tüm Türkiye’ye yayılmayı hedefliyor. Şirket daha sonra Rusya, Kanada, Polonya, İngiltere ve Kuveyt gibi ülkelerde de şube açacak.

Ağustos’ta İstanbul’da

Sicómoro ortaklarından Genel Koordinatör Ümit Karaca, şirketin İngiliz menşeli olduğunu belirterek, “İngiltere’nin güneyindeki 21 şubeli Poppins restoranlarının sahibi Ramazan ve Feyyaz Çınar, Türkiye’de yatırım yapmayı düşünüyordu. Dört yıllık pazar araştırmalarımız sonucunda kahve pazarına yönelmeye karar verdik. Yüzde 80 yabancı sermayeli şirketimiz Hollanda’da kuruldu ve Türkiye’deki çalışmalarına başladı. İlk etapta 6 şubeyle pazara giriş yapacağız” dedi.

Sicómoro’nun İspanyolca’da Çınar anlamına geldiğini kaydeden Karaca, şirketin altyapı çalışmalarında sona gelindiği ve Ağustos sonunda ilk iki şubeyi İstanbul’da açacaklarını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.