AramaArama
Gıda Hattı

Kahve – MS ilişkisi

7 Mart 2016, 15:11
Paylaş
Kahve – MS ilişkisi

Günde üç bardak kahvenin üzerine çıkmak size enerjiden daha fazlasını kazandırabilir. Yeni bir araştırmaya göre kahve tedavisi olmayan çoklu skleroz (MS) rahatsızlığının oluşumunu önlemede yardımcı oluyor.

kahve-saglik-gidahattiABD ve İsveç’te yürütülen ikili çalışmalar günde 4 ila 6 bardak kahve içen kişilerin çoklu skleroz hastalığına yakalanma risklerinin daha az miktarlarda kahve içen kişilere oranla çok daha az olduğunu ortaya çıkardı. Çalışma 4 Martta Journal of Neurology Neurosurgery and Psychiatry dergisinde yayınlandı.

Çalışma detayları

İsveç’te 1620 MS hastasını 2788 sağlıklı İsveçli ile ve ABD’de 1159 MS hastasını 1172 sağlıklı Amerikalı ile karşılaştıran çalışmalar, günde 900 ml’nin üzerinde yani yaklaşık 6 fincan kahve içen kişilerin çoklu skleroz hastalığına yakalanma risklerinin %26 ila %31 arasında azaldığını ortaya çıkartmıştır.

Yürütülen çalışmanın gözlemsel olduğunu ve bu nedenle etki-tepki sonuçlarına varılamayacağını belirten araştırmacılar her halükarda elde edilen sonuçların kahvenin insan sağlığına faydalı etkileri hakkındaki bilgilere bir yenisinin eklenmesini sağladığını belirttiler.

Araştırmacılar çoklu skleroz hastalığının oluşumunda kahvenin etkilerinin daha çok araştırılmasını gerektiğini belirterek, gelecekte bu iki bileşeni birbirine bağlayan mekanizmaların ortaya çıkartılması için çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ettiler.

Kafeinin bilinmeyen yönleri

kahveee-gidahattiÇalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar bu mekanizmanın en olası etkeninin kafein olabileceğini belirtirken, geçmişte yapılan çalışmaların düzenli sonuçlar vermediğini ve bu yüzden kafein mekanizması hakkında henüz yeterli bilgi olmadığını açıkladılar.

Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen çalışmalara göre kafeinin otoimmün ensefalomiyelite karşı koruyucu bir etki gösterdiğini ifade eden araştırmacılar, bununla birlikte kafeinin Alzheimer’a karşı koruyucu etkiye sahip olduğunun da altını çizdiler.

Ancak çay ve soda gibi diğer kafein içeren ürünlerin MS gelişiminde bir ilişkiye sahip olmaması kafeinin bu mekanizmada baş şüpheli olmasını engelliyor. Bu nedenle kahvenin binden fazla biyolojik olarak aktif bileşene sahip olduğunu hatırlatan araştırmacılar, bu maddelerden herhangi birinin de bu etkiyi yapabileceğini belirtiyorlar.

Çelişkili sonuçların diyetetik etkenler ile hastalık riskleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı zorlaştırdığını ifade eden araştırmacılara göre gelecekte yapılacak araştırmacıların bu etki mekanizmasında yer alan bileşenin kafein mi yoksa başka bir madde mi olduğunu ortaya çıkartmak için yapılması gerektiğini sözlerine eklediler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.