AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Kahve kalp çarpıntısı yapmıyor

Kahve kalp çarpıntısı yapmıyor
3 Şubat 2016, 18:09

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmaya göre düzenli kahve tüketimi ve kafein alımı kalp atış hızında artışa veya çarpıntıya neden olmuyor.

kalp-gidahattiAmerikan Kalp Derneği (AHA) dergisinde yayınlanan “Kafeinli ürünlerin tüketimi ve kardiyak ektopi” başlıklı ve ilk defa diyetetik etkenlerin kalp atışlarında artışa neden olup olmadığını ölçen çalışmada araştırmacılar 12 aylık bir süre zarfında devamlı kafein alımının etkilerini incelediler.

Elde ettikleri sonuçlar çerçevesinde kardiyak ektopi ve aritmi rahatsızlıklarını engellemek amacıyla düzenli kahve tüketiminin yasaklanmasının gerekli olmadığını belirten araştırmacılar, ancak yüksek miktarda hızlı kafein alımının kalbi nasıl etkilediği üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirttiler.

Çalışma metotları

Kardiyovasküler Sağlık Çalışması’na katılan %46’sı erkek, %54’ü kadın ve yaş ortalaması 72 olan 1388 kişiyi inceleyen araştırmacılar, katılımcıların kahve, çay ve çikolata tüketim alışkanlıklarını inceleyip, tansiyon ve kalbin ritmi gibi ölçümler yaptılar.

Çalışmaya göre katılımcıların %61’i günde en az bir defa kafeinli bir ürün tüketirken, daha sık tüketen kişilerde ise ektopi, yani vücudun kardiyak ritminde bir bozukluk oluşmuyor. Araştırmacılar, çalışma kapsamında incelenen kafeinli ürünlerin tüketimi sonucunda gözlenebilir bir etki oluşmadığını bildirdiler.

Fazla kalp atışı ne gibi sorunlar yaratır?

kalp-krizi-gidahattiKaliforniya Üniversitesi’nde kardiyolog ve aynı üniversitenin kardiyoloji departmanında klinik araştırma direktörü olarak görev yapan araştırma yazarı Gregory Marcus, elde ettikleri sonuçların içerisinde bulunduğumuz modern hayat ve beraberinde gelen yaşam tarzları için çok önemli olduğunu belirtti.

Prematüre kalp kasılmalarının artan ölüm riski ile ilişkili olduğunu belirten araştırmacılar, uzmanların genellikle bu tür atardamar kasılmaları (PAC) ve ventriküler (PVC) kasılmaların kafein tüketimine bağladıklarını, ancak bu ilişkiyi doğrulayan hiçbir bilimsel veri bulunmadığını söylediler. Hatta incelenen katılımcılardan elde edilen verilere göre PAC ve PVC gözlemleri ile kahve, çay ve çikolata tüketimi arasında hiçbir ilişki bulunmamakta.

Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Kardiyoloji Koleji’i yayınladıkları önerilerinde prematüre kalp kasılmaları yaşayan kişilerin kafein, alkol ve nikotin gibi rahatsız edici unsurlardan kaçınmaları gerektiği belirtilmekte. Araştırmacılar ise kafeine atfedilen bu hatalı ilişkinin, kişilerin kafeinin faydalarına ulaşmalarını engelleyerek yarardan çok zarar vereceği görüşündeler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.