Gıda Hattı

Kahve hasadına işçi açığı engeli

9 Haziran 2015, 13:19
Paylaş
Kahve hasadına işçi açığı engeli

8 yıl önceki hastalığı yendikten sonra en yüksek kahve hasadını yapmaya hazırlanan Kolombiya işçi olmadığı için kahveyi toplayamama riski altında. Bazı bölgelerde çitçiler tellallar ve olan yerlerde hoparlörlerle anonslar yaparak bu zorlu hasat için işçi arayışına girdiler ancak yetersiz miktarda aldıkları yanıtlar çiftçilerin tarlada ürün bırakacağı anlamına geliyor.

İşçi açığı Kolombiya’nın hızlı ekonomik büyümesinin ardından işsizlik değerlerinin rekor değerlere düşmesi ile ortaya çıktı. Uzmanlar dünyanın en fazla yumuşak içimli Arabica kahvesi üreticisi olan Kolombiya’nın bu şartlar altında yıllık 13 milyon çuvalı (60kg’lık) geçmesinin çok zor olduğu görüşündeler.

Ulusal Kahve Üreticileri Federasyonu Başkanı Marcelo Salazar, “15-18 milyon çuvallık bir potansiyel var ama bunu kim toplayacak? Sanırım tavan değere yaklaşıyoruz” dedi.

Kolombiya’da işçileri tarladan çıkaran en büyük sebep ne kötü hava koşullarına maruz kalmak ne de dik yokuşlarda çalışmanın yarattığı fiziksel zorluk. Asıl sorunun, üreticilerin emeklilik ve benzeri etmenleri sağlamayarak toplayıcıların haklarını göz ardı etmeleri olduğu belirtiliyor.

Öte yandan işçi kıtlığının Kolombiya kahvesinin fiyatını uzun vadede yükseltmesi bekleniyor.

Olması gerekenden daha az olan işçi sayısı ayrıca ürünlerin haşereler tarafından zarar görmesi riskini de arttırmakta. Uzmanlara göre, haşere istilası sıkı gözetim altında olmazsa kısa sürede ürünlerin yok olmasına yol açabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.