AramaArama
Gıda Hattı

Kahvaltı yapmayanlar birçok besin ögesinden mahrum kalıyor

21 Haziran 2021, 18:53
Paylaş
Kahvaltı yapmayanlar birçok besin ögesinden mahrum kalıyor

Kahvaltı yapmayan yetişkinler, sabah öğününü oluşturan gıdalarda bolca bulunan besin ögelerini yeterince alamama riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Yapılan araştırmaya göre bu besin ögeleri arasında kalsiyum, C vitamini, lif gibi pek çok faydalı bileşen bulunuyor.

Kahvaltı öğününü atlayan 30 bin Amerikalı arasında yapılan çalışma, bu kişilerin sabah öğününden temin edemedikleri besin ögelerini büyük oranda günün geri kalanında da almadıklarını ortaya koydu. Genellikle kahvaltı ile özdeşleştirilen süt ürünleri, tahıl gevreği gibi ürünler sabah tüketilmediklerinde daha sonra da tüketilmiyor. Bu gıdalarda bulunan ve sağlık için gerekliliği kanıtlanmış olan bileşenlerin, kahvaltı yapmayan kişilerde eksik tüketildiği görülüyor.

Proceedings of the Nutrition Society dergisinde yayınlanan çalışmaya göre kalsiyum, potasyum, lif ve D vitamini, toplum sağlığı için elzem gıda bileşenleri. Buna hamileler için demir de ekleniyor. Bu besin ögelerinin eksiliği ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Kahvaltı araştırması bu sefer çocuk değil yetişkinleri ele alıyor

Daha önce kahvaltı üzerine yapılan çalışmalar çoğunlukla okul çocukları üzerinde, odaklanma ve davranışla ilgili etkilere odaklanıyordu. Bu çalışma ise yetişkinleri konu alıyor. Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi katılımcılarını baz alan araştırma 19 yaş ve üzeri yaklaşık 31 bin kişiyi kapsıyor.

Çalışmadaki katılımcılardan 4900 kadarı kahvaltı öğününü atladığını belirtti. Gıda tüketimi ile ilgili verilen cevapları besin ögelerine dönüştüren araştırmacılar bu bilgileri tavsiye edilen beslenme düzeyleri ile karşılaştırdı. Sonuçlar, kahvaltıyı atlayan kişilerin toplamda daha az vitamin mineral aldıklarını ortaya koydu. Aradaki farkın en fazla göze çarptığı besin ögeleri folik asit, kalsiyum, demir ile A, B1, B2, B3, C ve D vitaminleri oldu.

inek sütü kahvaltılık gevrekKahvaltıyla özdeşleşen gıdalar günün devamında tüketilmiyor

Araştırmacılara göre, kahvaltıyı atlayan bireyler, çoğunlukla bu öğünde alınan gıdaları sonraki öğünlerde kompanse edemiyor, bu nedenle özellikle yukarıda sayılan besin ögeleri açısından tavsiye edilen alt sınır değerin de altında beslenmiş oluyorlar. Alışkanlık olarak her gün kahvaltısını yapan kişilerle, bu öğününü atlayan kişilerin beslenme profillerinin birbirinden çok farklı olduğunu belirten araştırmacılar, bu durumu özellikle kahvaltıda tüketilen süt ürünleri, tahıl gevrekleri, meyveler gibi gıdaların eksikliğine bağlıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.