Gıda Hattı

KAGİDER Pusula, kadın girişimcilere yön verecek

19 Kasım 2015, 14:10
Paylaş
KAGİDER Pusula, kadın girişimcilere yön verecek

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile Işık Üniversitesi, kadın girişimciliği ve istihdamını artırmak amacıyla girişimcilik eğitimlerini tek bir platformda toplayan “KAGİDER Pusula” için işbirliği protokolünü, 19 Kasım Dünya Kadın Girişimcilik Günü’nde imzaladı.

Türkiye’de kadın girişimciliğinin gelişmesi ve kadınların çalışma yaşamına katılımının artması için 2002’den beri faaliyetlerini sürdüren KAGİDER, Işık Üniversitesi ile Türkiye’de kadın girişimciliği ve istihdamını artırmaya yönelik önemli bir işbirliğine imza attı.

KAGİDER PUSULA İMZAKAGİDER Pusula Protokolü, KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Işık Üniversitesi Rektörü Şirin Tekinay, Işık Üniversitesi İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi Direktörü Prof. Dr. Ali Beba ve her iki kurumun yöneticilerinin katılımıyla Global Girişimcilik haftası kapsamında 19 Kasım Dünya Kadın Girişimcilik Günü’nde imzalandı.

“Kadın girişimciliği; bir kalkınma, eşitlik ve ekonomik gelişim fırsatıdır”

KAGİDER olarak, kadın girişimciliğinin sadece bir cinsiyet meselesi değil; aynı zamanda bir kalkınma, eşitlik ve ekonomik gelişim fırsatı olduğuna inandıklarını belirten KAGİDER Başkanı Oktar, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“KAGİDER Pusula adlı internet portalı üzerinden çok daha fazla sayıda kadın girişimci, kadın girişimci adaylarına eğitimlerimizi ulaştırarak kadın istihdamını desteklemeyi hedefliyoruz. Projenin Akademik Partneri olan ve konunun uzmanı akademisyenleriyle KAGİDER Pusula projesinde paydaşımız olan Işık Üniversitesi’ne bu projeyi bir sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirdikleri için teşekkürü bir borç bilirim. Türkiye çapında girişimci kadınlara erişimimizi sağlayarak kadın girişimcilere yön gösterecek bu projenin hayata geçebilmesi için sergiledikleri örnek ekip çalışması ile altyapı için gerekli fonu yaratan değerli üyelerimize ve ‘Ben 1 Gün Kadınken’ oyunumuza destek veren BKM ekibine emekleri için minnetimizi ifade etmek isterim.”

“Kadınların iş hayatında daha etkin rol almaları için çalışacağız”

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay da, “Kadın girişimciliği konusunda en aktif derneklerden biri olan KAGİDER’in kadın girişimcilerin ve kadın girişimci adaylarının eğitilip iş hayatında daha etkin olmalarına destek vermek üzere başladığımız bu sosyal sorumluluk çalışması ile kadın istihdamına ve kadın girişimciliğine destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Kadın girişimcileri destekleyen çok sayıda proje tecrübesi ile Prof.Dr. Ali Beba liderliğinde; bu işbirliğinin kalıcı, verimli ve uzun soluklu olacağına inancımız tam” dedi.

KAGİDER Pusula LogoTürkiye’nin her yerinde kadın girişimcilere sertikalı eğitim imkanı

KAGİDER Pusula platformunda, KAGİDER “İşimi Kuruyorum Eğitim Modülleri’nin yanı sıra yeni girişimciler için girişimciliğe dair yararlı bilgiler, ilham veren başarı hikayeleri ve finansal erişim bilgileri yer alacak.

Kadın girişimcilere internet üzerinden “İşimi Kuruyorum” eğitimlerinin verileceği işbirliği kapsamında Girişim Gurusu Prof. Dr. Ali Beba rehberliğinde Işık Üniversitesi, KAGİDER Pusula internet portalında verilecek eğitimlerin içeriklerinin oluşturulması ve geliştirilmesinde KAGİDER’e akademik ve pratik destek sunacak. KAGİDER tarafından portal için hazırlanan “İşimi Kuruyorum” adlı eğitim modüllerini içerik açısından değerlendirerek bu modülleri geliştirmek ve güncellemek gibi çalışmaların yanı sıra; eğitimlere katılan kadın girişimcilerin çevrimiçi ortamda bilgilerini test edebilecekleri kısa sınav ve egzersiz gibi ekler geliştirme çalışmalarıyla da katkı verecek.

KAGİDER Pusula, Türkiye’nin her yerinde kadın girişimcilere iş planı hazırlama, finans, pazarlama, organizasyon geliştirme, yeni coğrafyalara açılmaları ve inovatif özellikli projeler için maddi desteklere erişim konusunda bilgi desteği verilmesi, networking sağlanması gibi birçok modülü kapsıyor. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan kadın girişimcilere ise KAGİDER ve Işık Üniversitesi onaylı sertifika verilmesi hedefleniyor.

Katılımda bir sınırlamanın olmayacağı proje kapsamında; programdan yararlanacak kadın girişimcilerin profilleri ve sayıları hakkında sağlıklı bilgilere, programın başlamasının ardından 2016 yılının ilk yarısında ulaşılması öngörülüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.