AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Kadınlarda ruh sağlığı beslenme ve egzersizden etkileniyor

Kadınlarda ruh sağlığı beslenme ve egzersizden etkileniyor
24 Haziran 2021, 12:16

Yapılan araştırmaya göre kadınların ruh sağlığı, beslenme ile ilgili faktörlere erkeklerinkinden daha fazla bağlı. Kötü beslenen kadınlar, ruhsal olarak bu durumdan erkeklerden daha fazla etkileniyorlar. Egzersiz yapmak ise bu olumsuz etkiyi azaltıyor.

Journal of Personalized Medicine dergisinde yayınlanan araştırma, yetişkinlerde ruh sağlığının iyileştirilmesi için beslenme ve egzersiz planı hazırlayan sağlık profesyonellerine ışık tutacak.

Araştırmacılar daha önce yaptıkları çalışmada beslenme ve ruh hali arasındaki ilişkiyi incelemiş, kaliteli bir diyetin ruh sağlığını iyileştirdiğini ortaya koymuştu. Son çalışmada ise farklı beslenme modellerinin 30 yaş üzeri kadın ve erkeklerde egzersiz sıklığı ve ruhsal sıkıntı ile ilişkisi araştırıldı. Sonuçlar, kadınların beslenmeye bağlı faktörlere karşı erkeklere karşı daha hassas olduğunu gösterdi.

stres, ruh sağlığıRuh sağlığı beslenme ile yakından ilişkili

Araştırmacılara göre fast food, kahvaltı yapmamak, aşırı kafein tüketimi ve glisemik endeksi yüksek beslenme, yetişkin kadınlarda ruhsal sıkıntıya neden olan faktörlerin başında geliyor. Buna karşın, meyve ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ruh sağlığına iyi gelen gıdalar olarak öne çıkıyor.

Araştırmanın bir sonucu da egzersiz yapmanın, glisemik endeksli yüksek gıdalar ve fast food ile beslenmenin ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığı yönünde. Araştırmacılar halihazırda genç erkek ve kadınlarda diyet kalitesinin yanı sıra uyku ve mevsimsel değişimlerin de etkilerini inceleyen bir araştırma yürütüyor. Araştırmanın kişiye özel beslenme ve egzersiz tavsiyelerinin önemini gösterdiği ifade ediliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.