AramaArama
Gıda Hattı

Kadınlar hem üretiyor hem satıyor!

23 Haziran 2021, 10:39
Paylaş
Kadınlar hem üretiyor hem satıyor!

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde atıl haldeki Orhanili Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, FAO ve Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde, Japon Hükümetinin desteğiyle işler hale getirildi. 10 Suriyeli 10 Türk kadın ortak ile üretime geçen kooperatifte, tarımsal ürünleri işleyerek doğal ve güvenilir gıda üretimi yapmak, bölgede ilk olacak olan kadın eli ile kahvaltı salonu hizmetiyle bölgede kırsal turizmi canlandırmak hedefleniyor.

FAO Türkiye ve Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde Bursa’nın Orhaneli ilçesinde faaliyete geçirilen Orhanili Kadın Kooperatifi, resmen açıldı.

Japon hükümetinin finansal desteği, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın işbirliği ile yürütülen Mikro Girişimcilik Vasıtasıyla Geçim Kaynaklarının Desteklenmesi projesi kapsamında açılışı yapılan kadın kooperatifinin, 20 Suriyeli ve Türk kadın ortağı var.

Kadın Kooperatifine kahvaltılı açılış

‘Dayanışma; Hizmet Tat, Sergi’ başlıklı etkinlikte, kooperatif ortakları kadınlar tarafından üretilen ürünlerle hazırlanan kahvaltıya, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık,  Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Süleyman Çelik, Orhanili Belediye Başkanı Ali Aykurt, İŞKUR temsilcileri ve ilgili kamu kuruluşları temsilcileri de katıldı.

Etkinlikte konuşan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Türk ve Suriyeli kadınların becerilerini geliştirmede bu tür projelerin önemine dikkat çekerek, “FAO'nun Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği mesleki, girişimcilik ve kooperatifçilik eğitimleriyle kazanılan beceriler, kadınların sadece kaliteli yöresel gıdalar üretmelerine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda işlerini verimli bir şekilde yönetmelerine de yardımcı oluyor" diye konuştu.

“Biz çok ses, tek şarkıyız”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Çelik de, projenin etkileyici sonuçları ile şimdiden beklentileri aştığını dikkat çekti.

Kooperatif Başkanı İrem Sema Gülşen’de kooperatif aracılığıyla çalışan kadınların dönüştürücü gücüne işaret ederek "Proje, kolektif girişimcilik ve çok kültürlü bir ortamda çalışma konusundaki becerilerimizi ve farkındalığımızı arttırdı. Biz çok ses, tek şarkıyız" dedi.

Kooperatifin Suriyeli ortaklarından Manal el Ahmed de proje kapsamında çocukları için sağlanan kreş ve eğitim imkanın kendilerini çok mutlu ettiğini, ama en çok buna çocukların sevindiğini söyledi.

“Becerileri gelişen kadınlar daha kaliteli ürünler üretiyor”

Bursa Tarım İl Müdürü Hamit Aygül de konuşmasında eğitimlerde gıda güvenirliliği ve standartları konularında becerilerini geliştiren kadınların daha kaliteli ürünler üretebildiğini ifade etti. Aygül, ayrıca proje kapsamında Halk Eğitim Merkezi ve Orhanili Belediyesi işbirliği ile kursiyerlere hizmet sunan kreş ve anaokulunun önemine de dikkat çekti.

Kooperatif Başkanı İrem Sema Gülşen de kooperatif aracılığıyla çalışan kadınların dönüştürücü gücüne işaret ederek “Proje, kolektif girişimcilik ve çok kültürlü bir ortamda çalışma konusundaki becerilerimizi ve farkındalığımızı artırdı" dedi.

FAO’nun, Japonya Hükümeti'nin finansal desteği ile bu sene dördüncü fazı uygulanan proje, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ankara, Bursa, Manisa ve Mardin Il Tarım ve Orman Müdürlükleri ile ortaklaşa yürütülüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.