AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

“Kadınlar desteklenirse tarımda üretim kapasitesi yüzde 30 artıyor”

“Kadınlar desteklenirse tarımda üretim kapasitesi yüzde 30 artıyor”
13 Mart 2018, 07:53

Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde konuşan BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, “Çalışmalarımız gösteriyor ki kadınların kaynaklara eşit erişimi olursa çiftliklerin üretim kapasitesi yüzde 30 yükseliyor.” dedi.

Türkiye’deki Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarınca Ankara Cer Modern'de düzenlenen, “Eşitlik için Konuş! Şimdi Tam Zamanı” adlı Dünya Kadınlar Günü etkinliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla yapıldı.

“Eşitliği, cinsiyet eşitliği olarak görmüyorum”

Konuşmasına Türkiye'deki ve dünyadaki tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Fakıbaba, cinsler arası eşitliğin insanlık için olmazsa olmaz kuralların başında gelmesi gerektiğini söyledi. Eşitliği, cinsiyet eşitliği olarak görmediğini ifade eden Fakıbaba, kadınlara her alanda fırsat yaratmaya çalıştıklarını bildirdi.

Kadınların özellikle tarım, hayvancılık ve gıda üretiminde çok daha başarılı olduklarını, kadınlara yönelik fırsatların artırılması halinde şehirlerin, ülkenin ve bölgenin çok daha fazla kalkınacağını dile getiren Fakıbaba, Türkiye'nin, en az 3,5 milyon Suriyeliyi misafir ettiğini belirterek, bunun bir görev olduğunun altını çizdi. Fakıbaba, “Suriye'den gelen özellikle kadın kardeşlerimizi de gerekli desteği vermek, eşitlik fırsatı tanımak bizim en önemli görevimizdir” dedi.

Her alanda eşitliğin en kısa zamanda sağlanması gerektiğini vurgulayan Ahmet Eşref Fakıbaba, Dünya Kadınlar Günü’nün bir gün değil, erkeklerle beraber 365 gün kutlanması gerektiğini kaydetti.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu

“Türkiye’nin merhameti”

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu da, bu yıl Dünya Kadınlar Günü için belirlenen temanın “Şimdi zamanı: Kırsaldaki ve kentteki aktivistler kadınların hayatını değiştiriyor” olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 3,5 milyon mülteciye ev sahipliği yapma konusundaki cömertliğine ve merhametine dikkati çeken Gutu, FAO’nun da Mülteci Dayanıklılık Planı ile tarım ve gıda işleme eğitimi üzerine yereldeki uzmanlarla ve eğitici kurumlarla çalışarak Suriyelilere ve Türklere beceri kazandırdığını anlattı.

Söz konusu projeden yüzlerce kadının faydalandığını belirten Viorel Gutu, “350’den fazla Suriyeli kadın ile 150 Türk kadını, zeytin ve fıstık üretiminden hayvancılık, süt üretimi ve mantar üretimine kadar çeşitli konularda eğitime katıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bölgedeki işverenlerin ihtiyaç duyduğu bu becerileri kadınların elde etmesine büyük oranda katkıda bulundu. Bu kadınların pek çoğu şu anda Türkiye'de tarım sektöründe çalışıyor” diye konuştu.

fao-multeci-tarim-egitimi-gidahatti
Fotoğraf: ©FAO/Barkın Bülbül

“Kadın-erkek eşitliği evde başlar”

Türk hükümetinin Türkiye'de ve diğer ülkelerde kırsaldaki kadınların eşitliğini sağlayabilmek için verdiği katkıya işaret eden Gutu, FAO-Türkiye Ortaklık Programı'nın Türkiye'de ve Azerbaycan'daki kadınlar için kırsal danışma hizmetlerinin geliştirilmesine olanak verdiğini bildirdi. Gutu, programla ayrıca Türkiye, Kırgızistan ve Tacikistan'da verilerin toplanmasını ve analizini iyi bir noktaya getirmenin, yasa koyucuların eşitliğini teşvik etmek için gerekli politikaları üretmenin amaçlandığını dile getirdi.

Kadın-erkek eşitliğinin evde başladığını vurgulayan Viorel Gutu, “Eğer ev içi iş eşit olarak bölünürse kadınların para kazanmak için daha çok zamanı kalır. Çalışmalarımız gösteriyor ki kadınların kaynaklara eşit erişimi olursa çiftliklerin üretim kapasitesi yüzde 30 yükseliyor.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.