Gıda Hattı

Kaçak organ nakli ciddi bir sorun

27 Ağustos 2016, 16:34
Paylaş
Kaçak organ nakli ciddi bir sorun

Organ Nakli ve Organ Bağışı Medya Çalıştayı'nda organ naklinin önemi ve yasa dışı organ bağışı sorununa değinildi.

Çalıştay, Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) koordinatörlüğünde yürütülen Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi (ITN- International Transplant Network) kapsamında düzenlendi.

Çalıştaya katılan TONV Yönetim Kurulu Üyesi ve ITN Projesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Cemal Ata Bozoklar güncel, organ nakliyle ilgili verileri paylaştı. Dünya genelinde her yıl 100 binin üzerinde organ bağışı yapıldığını belirten Bozoklar, nakillerin %10'unun yasa dışı yollarla yapıldığını söyledi.

sanal-gerçeklik-ameliyati-gidahatti

Yasa dışı organ nakli nasıl önlenebilir?

Bozoklar, şunları söyledi: “Dünyada adını vermeyeceğim bir köyde insanların yüzde 40-50’si tek böbrekle yaşıyor. Varlıklı insanlar bu köye gidip böbrek nakli oluyor. Eğer organ naklini artırmazsak bu şekilde organ kaçakçılığının önüne geçemeyiz. Bunun için de kadavradan organ alımını artırmalıyız ve gelişmemiş ülkelerde organ nakli faaliyeti başlatarak legal nakil yolunu açmalıyız.”

Türkiye’nin özellikle 2008 yılından sonra organ kaçakçılığı konusunda çok önemli bir noktaya geldiğini ifade eden Bozoklar şunları aktardı: “Organ kaçakçılığında önemli olandurum değerlendirmesi yapmaktır. Organ naklinin önünü açmaktır. Bir ülkede transplant faaliyeti geliştikçe bütün tıbbi faaliyetler gelişir. Onun için organ naklinde en geri kalmış ülkede bile organ nakli için yapılacak en küçük girişim, sağlık faaliyetinin çok önemli noktaya gelmesini sağlayacaktır.”

bobrek-sagligi-gidahattiTürkiye'de organ bağışı yeterli değil

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Özkan da Türkiye’deki organ bağışı azlığından söz etti. Prof. Özkan, dünyanın ilk kadavradan rahim nakli, Türkiye’nin ise ilk yüz ve kol naklini yapan doktoruydu.

Organ bağışının gerek bilimsel gerekse dini açıdan hiçbir sakıncasının bulunmadığını kaydeden Prof. Özkan, “Buna rağmen organ bağışı Türkiye’de yeterli ölçüde değil. Ülkemize gelen yabancılar bizler için organlarını bağışlıyor. Buna rağmen biz kendi vatandaşlarımız için bunu yapmıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: www.ntv.com.tr

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.