Gıda Hattı

Kabak nasıl yetiştirilir? Kabak nerede yetişir? Kabağın faydaları nelerdir?

9 Kasım 2021, 14:06
Paylaş
Kabak nasıl yetiştirilir? Kabak nerede yetişir? Kabağın faydaları nelerdir?
Kabak nasıl yetiştirilir? Kabak nerede yetişir? Kabağın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Kabak hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Kabak nasıl yetiştirilir? Kabak nerede yetişir? Kabağın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Kabak hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Kabak nasıl yetiştirilir?

İster sakız kabağı olsun, ister bal kabağı her ikisi için en sağlıklısı fide yapmadan direk tohumdan toprağa ekim yapmaktır. Kabaklar için ocak açılarak ekim yapılır. Tıpkı fasulye yetiştiriciliğinde olduğu gibi kabak yetiştiriciliği için de ocak adı verilen açacağımız çukurlara tohumlarımızı ekiyoruz.

Kabak yetiştirmek için ocakları ekimden 10 gün kadar önce açarsanız çok daha verimli olur. 30×30 ölçüsünde ve 10 cm derinliğinde çukurlar açın. Bu çukurları yarıya kadar yanmış (eski) organik gübre ve toprak karışımı ile doldurup 10 gün kadar beslenmeye bırakın.

Tohum ekiminden 1 akşam önce kabak tohumlarını nemli tülbent arasında bekletmek, daha çabuk çimlenmelerini sağlamakta olan bir diğer püf noktası. Şimdi artık kabak yetiştirmek için ekime hazırsınız.

1-Sakız Kabak İçin Tohum Ekim Aralığı

Sakız kabaklarda sıra araları 80 cm, sıra üzeri 60 cm olması yeterlidir. Ocaklara 3-4 tohum koyup, üzerlerini yaklaşık 3 cm kadar toprak torf karışımı ile kapatın. Yüzeye çıktığında en kuvvetli olanı bırakıp kalanları sökebilirsiniz. Ya da olduğu gibi bırakmanızda da bir sakınca yok.

2-Bal Kabağı İçin Tohum Ekim Aralığı

Sıra araları 80-100 cm, sıra üzeri 50 cm olması yeterlidir. Aynı sakız kabakta olduğu gibi tohum ekimi yapabilirsiniz.

3-Süs Kabağı veya Su kabağı

Meşhur su kabağı lambalarını bilmeyen pek azdır. İrili ufaklı bir çok çeşidi olan bu kabakları biz saksıya ekip sonra balkon demiri, kapı girişi ve hatta bahçe tellerine sardırın. Küçükleri ile bahçelerinizi dekoratif olarak süsleyebilir, büyüklerini lambadan saksıya bir çok şey yapabilmek için değerlendirebilirsiniz.

Kabak hangi bölgede yetişir?

Türkiye'de kabak çekirdeği üretimi daha çok Orta Anadolu Bölgesi'ndeki illerde üretiliyor.

Kabak hangi mevsimde yetişir?

Kabağın en sağlıklı olanı yaz aylarında yetişeni olarak bilinir. Kabak çoğunlukla Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında yetişir.

Kabağın faydaları nelerdir?

 • Vücutta serbest radikallerin çoğalmasını engelleyerek tümör ve kanserli hücreleri azaltır.

   

 • Kabak içeriğindeki az miktarda yağ nedeniyle tam bir kalp dostudur. Ayrıca kabakta bulunan potasyum ve magnezyum gibi vitaminler vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp hastalıkları risklerini en aza indirmede yardımcı olur.

   

 • Kabak yine içeriğinde az miktarda yağ bulundurması sebebiyle kalorisi de düşük olan bir sebze olduğundan özellikle zayıflamak isteyenlerin tercihinde ilk sıralarda yer alır.

   

 • Kabak içerdiği luten maddesi sayesinde körlüğüne neden olan katarak gibi göz hastalığını önler.

   

 • Kabak, zararlı toksinlerin idrar ve dışkı ile atılmasına yardımcı olur.

   

 • Kabağın içeriğinde bulunan magnezyum ve mineraller kemik sağlığı için büyük önem taşır. Omurganın yapısını güçlendirerek eklem ağrılarının yaşanma riskini azaltır.

   

 • Kabak yaz aylarında yaşanan alerjilere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir, üst solunum yolları hastalıklarına karşı vücudun direncini de artırmaya yardımcı olur.

   

 • Prostat erkeklerde yaşa bağlı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kabağın prostat hastalıklarına iyi geldiği bilinmekte ve uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.