Gıda Hattı

Kıymada Kolibasili Bulundu

17 Eylül 2007, 21:15
Paylaş

İstanbul’da 8 ilçeden alınan 116 hazır kıyma örneğinin 85’i bozuk çıktı. Kıymalarda en çok insan dışkısında yer alan Koli Basili bulundu. Analize göre en sağlıksız kıymalar Üsküdar, Zeytinburnu ve Bahçelievler’de.

İçine sakatat, tavuk derisi, kemik havuç gibi ürünler katılarak hile yapılan hazır kıymalarda insan ve hayvan dışkısında bulunan eşerişya koli (koli basili) mikrobu da çıktı. Kasaplar Odası’nın 8 ilçe belediyesiyle yaptığı çalışmada skandal denilebilecek sonuçlara ulaşıldı. Milyonlarca kişinin yaşadığı 8 ilçeden alınan 116 numuneyle yapılan son araştırmada hazır kıymaların içinde koli basili ve bağırsak enfeksiyonuna yol açan staphylococcus aureus bakteriler ortaya çıktı. Alınan numunelerin yüzde 73’ü, yani 85 tanesinde insan sağlığını tehlikeye atacak düzeyde bozulma tespit edildi.

Araştırma sırasında İstanbul’un Üsküdar, Bahçelievler, Zeytinburnu, Güngören, Bayrampaşa, Bağcılar, Tuzla ve Kartal ilçelerinden hazır kıyma örnekleri alınarak incelendi. Numunelerin ortalama yüzde 83’ünde böbrekleri iflas ettiren koli basili çıktı. Bunların yüzde 49’unda ise koli basili oranının kabul edilebilir sınırın çok üzerinde olduğu belirlendi. Üsküdar yüzde 56’lık oranla koli basilinin aşırı seviyede olduğu numunelerin en fazla görüldüğü ilçe oldu. Zeytinburnu yüzde 50, Bahçelievler ise yüzde 47 ile ilk üçte yer aldı. Yine numunelerin yüzde 49’unda staphylococcus aureus denilen zehirli bir bakteri çıkarken, bunların da yarısında aşırı oranlara rastlandı. Bu bakteride Bahçelievler yüzde 38’lik aşırı seviyedeki numune sayısıyla ilk sırada. Numunelerin yüzde 10’unda etle ilgisi olmayan yabancı türlere de rastlandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.