Gıda Hattı

Kısa Kısa Türkiye

8 Ağustos 2006, 02:59
Paylaş

Sağlık Beyanlarına Denetleme

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kolestrol düşürücü ve kontrol edici yoğurtları denetleme kararı aldı. Bakanlık, bazı etiketlerde eksik olarak yazılan beyanın “Bu gıda bitkisel sterol/stanol içerir. Bitkisel sterol/stanol kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olur” şeklinde yazıldığını kontrol için ilgili birimler denetleme gerçekleştirecekler.

Yeni Þeker Tebliği

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 23 Ağustos’ta bir tebliğle, 1999 tarihli şeker tebliği yürürlükten kaldırılarak yeni bir şeker tebliği yayınladı. Buna göre, kapsamdan kahverengi şeker,  laktoz ve ham kamış şekeri  ürün özelliklerinden kükürt dioksit miktarı çıkarılmakta, fruktozun ürün özellikleri tamamen değiştirilmekte, pudra şekeri üretiminde nişasta kullanılması durumunda nişasta miktarının etikette belirtilmesi ambalajlayıcı firma adı ve adresi ile birlikte üretici firma adı ve adresi de etikette belirtilmesi gerektiği ifade edilmekte.

Obezite Kongresi Toplanıyor

Türkiye Obezite Araştırma Derneği ve Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği’nin işbirliği ile düzenlediği 4. Ulusal Obezite Kongresi, 16-19 Kasım tarihleri arasında Antalya - Belek Papillon Zeugma Oteli’nde gerçekleştirilecektir. Hacettepe Diyetetik Bölümü, Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Diyabet Hemşireliği Derneği de kongreye destek veren kuruluşlardan. Kongrede obezitenin sadece bilimsel yönü değil, sosyal ve psikolojik boyutları da tartışılacak. Özellikle obezitenin beslenme ve yaşam biçimiyle olan ilişkisi vurgulanacak.

Gen Anlaşması Yürürlüğe Girdi

Yeryüzünün  çoğu yerinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan buğday, çeltik, mısır, arpa, fasulye, bakla, patates, ayçiçeği gibi tek yıllık bitkilerle elma, muz gibi çok yıllık bitkilerin dahil olduğu 60 çeşit bitki türünün bitki genetik kaynaklarını korumak için BMFAO Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesine paralel olarak hazırlanan  ve Türkiye Cumhuriyeti adına 2002 tarihinde imzalanan  “Gıda ve Tarım İçin Bitki Genetik Kaynaklarının Uluslararası Anlaşması” yürürlüğe girdi.  Anlaşmayla anlaşmaya taraf ülkeler,  anlaşmaya konu olan bitkilerin araştırmalarını yapacaklar, maruz kaldığı tehditleri değerlendirmeye alacaklar.

İkinci 500 Açıklandı

İstanbul Sanayi Odası “İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” nun listesini açıkladı. Beş yüz firma içinde 77 gıda, içki ve tütün sanayisi firması bulunuyor. İçki ve tütün firmaları tüm şirketleri içinde en fazla katma değer yaratanlardan. Daha önce açıklanan ilk 500 listesinde yabancı sermaye paylı kuruluşların sayısı 136 iken bu sayı ikinci 500’de 70’e geriledi. Alt sektörlere bakıldığında ekonomik karlılık oranının en yüksek olduğu sektör yüzde 63 ile alkollü-alkolsüz içecek sanayisi.

Lisanslı Depoculuk Başlıyor

Dünya Bankası ile ortak yürütülen Tarım Reformu Uygulama Projesi kapsamında hayata geçirilecek lisanslı depoculuk ile ilgili mevzuat çalışmaları tamamlandı. Dünya Bankası’nın 40 milyon dolar destek sağladığı proje sayesinde uygulayıcılar proje tutarının yüzde ellisini Dünya Bankası’nın karşıladığı yatırımlarını yaparak, lisans alabilecekler. Lisanslı depoculukta ilk uygulama fındık, buğday ve pamukta gerçekleştirilecek.

Engelli Enerji İçecekleri

Danıştay, enerji içeceklerinin bileşiminde bulunan maddelerin oranını belirleyen tebliğ hükümlerinin yürütmesini durdurdu. Kararda, Danıştay’ın yürütmesini durdurduğu önceki tebliğ hükümlerinin yeni tebliğe taşındığı, idarenin yargı kararını sadece biçimsel olarak uyguladığı belirtildi. Halen piyasada bulunan enerji içecekleri ile ilgili kararı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı verecek.

Makarna Haftası

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği, “Makarna Haftası” kutlamalarının bu yıl üçüncüsünü düzenliyor. 24-31 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek etkinliğin ardından Aralık ayında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde “Makarna: Sağlıkla Doyuran Lezzet” isimli bir panel düzenlenecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.