Gıda Hattı

'K. Kore'de gıda sıkıntısı artacak'

15 Ağustos 2007, 15:18
Paylaş

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Gıda Programı, Kuzey Kore'de yaşanan sel felaketinin, ülkedeki gıda sıkıntısını daha da artırabileceği uyarısında bulundu.

Kuzey Kore resmi haber ajansıi, sellerin yüzlerce kişinin ölümüne yol açtığını duyurmuştu.Dünya Gıda Programı, sellerde 300 bin kadar kişinin evsiz kaldığınının tahmin edildiğini açıkladı.

Örgüte göre, selin tarım alanlarına verdiği zarar bu yılki hasadı önemli ölçüde etkileyecek.Bu da ülkedeki gıda sıkıntısını daha da artıracak.

Tarımsal üretimin ihtiyacı karşılamadığı ülke, bu alanda dış yardımlara bağımlı durumda.Güney Koreli olan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kuzey Kore'ye yadımcı olabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Pyongyang hükümeti, yolların ve köprülerin yıkılması nedeniyle ülkenin birçok bölgesiyle bağlantı kurulamadığını bu yüzden selin verdiği zararın tam olarak bilinemediğini söylüyor. Kuzey Kore'nin geniş bir bölümünün dağlık olması sellerin verdiği zararı daha da artırıyor.Yakacak olarak kullanılmak üzere geçtiğimiz yıllarda çok sayıda ağaç kesilirken son dönemlerde, tarım arazisine dönüştürülmeye başlandığı için ormanlık alanlar azaldı.Kuzey Kore'de geçen Ağustos'ta da sel felaketi yaşanmış, yüzlerece kişi hayatını kaybetmişti.1990'ların ortalarında Kuzey Kore'de yaşanan açlık felaketinde en az iki milyon kişinin öldüğü tahmin ediliyor

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.