Gıda Hattı

JPMorgan CEO'sundan brent petrol uyarısı: Yılsonuna kadar 175 dolara yükselebilir...

13 Haziran 2022, 20:16
Paylaş
JPMorgan CEO'sundan brent petrol uyarısı: Yılsonuna kadar 175 dolara yükselebilir...
JPMorgan CEO'sundan brent petrol uyarısı: Yılsonuna kadar 175 dolara yükselebilir. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yıllar sonra 135 doları görerek rekor tazeleyen brent petrolün varil fiyatı geçtiğimiz hafta 125 dolara kadar yükseldi.
JPMorgan CEO'sundan brent petrol uyarısı: Yılsonuna kadar 175 dolara yükselebilir. Avrupa Birliği ve ABD'nin, dünyanın en büyük petrol ve gaz üreticilerinden Rusya'ya uyguladığı ambargolar sonrası, brent petrolün varil fiyatının daha da yükseleceği konuşuluyor. ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan'ın CEO'su Jamie Dimon, brent petrol varil fiyatının bu yıl 175 doları görebileceğini öne sürdü. İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'a konuşan Dimon, "Dünyanın, petrol fiyatlarında tarihteki en büyük artışa hazırlıklı olması gerekiyor." dedi.
Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yıllar sonra 135 doları görerek rekor tazeleyen brent petrolün varil fiyatı geçtiğimiz hafta 125 dolara kadar yükselmişti.
Avrupa Birliği ve ABD'nin, dünyanın en büyük petrol ve gaz üreticilerinden Rusya'ya uyguladığı ambargolar sonrası, brent petrolün varil fiyatının daha da yükseleceği konuşuluyor.

ŞU ANDA 122 DOLAR SEVİYELERİNDEN İŞLEM GÖRÜYOR

Cuma günü 124,33 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 122,01 dolar seviyesinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.31 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,87 azalışla 119,73 dolar oldu.
Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 118,36 dolardan alıcı buldu.

PETROL FİYATLARINDAKİ DALGALANMALARIN SEBEPLERİ

Fiyatlardaki düşüşte, küresel petrol piyasalarında zemin kazanan talep endişeleri etkili oldu.

Çin'de artan Kovid-19 vakaları sonrası bazı tedbirlerin yeniden uygulamaya alınması, ülkede salgının tam olarak kontrol altına alınamamış olabileceği ihtimalini güçlendirdi.
Kovid-19 vakalarındaki artışın durdurulamaması ve kısıtlamaların devam etmesi dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi ülkede ekonomik faaliyetlerin olumsuz etkileneceği ve talep düşüşü endişelerine neden oldu.
Uzmanlar, Çin'deki Kovid-19 kısıtlamalarının yanı sıra küresel enflasyon ve ekonomik büyümede yavaşlama endişelerinin gelecek aylarda petrol talebinde düşüşe yol açacağı algısının piyasalarda güçlendiğini kaydetti.

DİRENÇ 120 DOLAR SEVİYESİNDE

Brent petrolde teknik olarak 120,65 ile 121,65 dolar aralığının direnç, 119,65 ile 118,65 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

JPMORGAN'DAN KORKUTAN TAHMİN: PETROL 175 DOLARI GÖRECEK

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan'ın CEO'su Jamie Dimon, brent petrol varil fiyatının bu yıl 175 doları görebileceğini öne sürdü.

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'a konuşan Dimon, "Dünyanın, petrol fiyatlarında tarihteki en büyük artışa hazırlıklı olması gerekiyor." dedi.

TÜRKİYE'DE AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.