Gıda Hattı

Joseph Arthur Rank kimdir? Joseph Arthur Rank hayatı

22 Aralık 2021, 15:44
Paylaş
Joseph Arthur Rank kimdir? Joseph Arthur Rank hayatı
Joseph Arthur Rank kimdir? Ünlü sanayici Joseph Arthur Rank hayatı ve tüm kariyeri hakkında merak edilenleri sizler için hazırladık. Joseph Arthur Rank biyografi içeriğini gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Joseph Arthur Rank kimdir? İngiliz sanayici Joseph Arthur Rank hayatı ve çalışmaları hakkında tüm detayları sizler için hazırladık.

Joseph Arthur Rank biyografi

diğer adı; Baron Rank

doğum; 22 Aralık 1888

ölüm; 29 Mart 1972

mesleği; Rank Organisation'ın başkanı ve kurucusu olan bir İngiliz sanayiciydi.

Joseph Arthur Rank hayatı

Aile şirketi

Rank, 22 veya 23 Aralık 1888'de İngiltere'deki Kingston upon Hull'da, önemli bir un değirmenciliği işletmesi kuran babası Joseph Rank'ın egemen olduğu bir Viktorya aile ortamında doğdu. Cambridge'deki The Leys School'da eğitim gördü. Joseph'in oğlu Arthur'a "okulda bir serseri" olduğunu ve hayatta başarılı olmasının tek yolunun babasının un değirmeninde olacağını söylediği bildiriliyor. J. Arthur, Peterkins Self-Raising Un ile kendi başına girişimde bulundu, ancak bu iş başarısız olunca babası için çalışmaya geri döndü. Bu, daha sonra devraldığı ve Rank Hovis McDougall olarak bilinen iş (Joseph Rank Limited) idi.(şu anda İngiliz gıda holdingi Premier Foods'a aittir ).

Joseph Arthur Rank

Dini meydan okuma

Rank, Metodist Kilisesi'nin dindar bir üyesiydi ve orta yaşlarında, dini filmler göstermeye başladığı Pazar Okulu'nda öğretmenlik yaptı. Bu uygulama diğer kiliselere ve okullara yayıldı ve 1933'te Dini Film Derneği'nin kurulmasına yol açtı ve daha sonra kendi yaptığı filmleri dağıttı. İlk üretimi Mastership olarak adlandırıldı .

Ne zaman Metodist Times gazetesi olumsuz etkisi şikayet etmeye başladı İngiliz ve Amerikan filmleri İngiltere'de gösterilen aile hayatı üzerinde yapıyorduk, onların editoryal Londra tarafından cevaplandı Akşam News yakınmak yerine Methodist Kilisesi bir çözüm önerdi. Sıra mücadelede galip geldi ve John Corfield adında genç bir film yapımcısı tarafından bir giriş yoluyla, o sorunu ve bir çözüm hem tartışılan Lady Yule ait Bricket Wood. Bu toplantıların net sonucu British National Films Company'nin kurulması oldu.

Bu şirketin ilk ticari prodüksiyonu, Leo Walmsley'in yakın zamanda yayınlanan 1932 tarihli Three Fevers adlı romanına dayanan bir film olan Turn of the Tide (1935) idi . British National, filmlerini oluşturduktan sonra onu dağıtıp sergilemek zorunda kaldı, ancak bu, filmin kendisini yapmaktan daha zor olduğunu kanıtladı. Bazı ticari ekranlar, Turn of the Tide'ı ikinci bir özellik olarak göstermeye başladı , ancak bu, şirketin kâr etmesi için yeterli değildi.

Pinewood Film Stüdyoları

Önce bir film yapım şirketi yaratan ve başka stüdyoda bir film yapmış olan, Rank, Lady Yule ve John Corfield konuşurken başladı Charles Boot geçenlerde malikanesini satın almıştı Heatherden Hall at Iver Heath, Buckinghamshire dönüştürerek amacıyla, Hollywood , California'dakilere rakip olabilecek bir film stüdyosu. 1935'te üçlü, Pinewood Film Stüdyoları'nın sahibi-operatörleri oldu. Lady Yule daha sonra hisselerini Rank'a sattı, John Corfield ise yönetim kurulundan istifa etti.

Ticari zorluk

Turn of the Tide'ın dağıtımında karşılaşılan sorunlar , Rank, İngiliz film endüstrisini kontrol eden kişilerin Amerikan film endüstrisiyle bağları olduğunu ve tüm pratik amaçlarla kendi iç pazarından dışlandığını keşfettiğinde ele alındı. Amerikan filmleri, İkinci Dünya Savaşı öncesi dönemde İngiliz ekran süresinin %80'ini işgal etti.

1935'te Rank, dağıtım sorunlarına bir çözüm buldu. Aracılar üretimden sergiye dağıtım hattını kontrol ettiğinden, hem dağıtım hem de sergileme sistemlerinin büyük bir bölümünü satın almaya karar verdi. O filmi yapımcısı ile bir ortaklık oluşturmak suretiyle başladı CM Woolf oluşturmak üzere Genel Film Distribütörleri 1936 yılında Rank Genel Sinema Finans Kurumu dahil, ama o Joseph Arthur Rank Film değiştirildi zaman, 1955 yılına kadar Rank kuruluş için tüm dağıtımını yapmak üzere devam etti Distribütörler.

Sıralama Organizasyonu

1939'da Rank, hem Pinewood Film Stüdyolarında hem de Denham Film Stüdyolarında film yapım çıkarlarını pekiştirdi. 1938'de Rank, Odeon Cinemas zincirini satın aldı ve Borehamwood'daki Amalgamated Studios , ancak ikincisi Rank tarafından hiçbir zaman film stüdyosu olarak kullanılmadı. 1941 yılında, o absorbe Gaumont-İngiliz , 251 sinemalar aittir ve Kireç Grove Studios (daha sonra tarafından satın, BBC Televizyonu böylece 1942 tarafından Sıra Örgütü 619 sinemalar sahip olduğu,) ve Paramount Sinemaları zincirini satın aldı. Diğer çıkarlar ( Bush Radyosu gibi) satın alındı.1949'da şirket) birkaç yıl içinde çıkarlara eklenecek) Rank Organisation adlı yeni bir şirket içinde Rank, 1962'de Başkan olarak emekli oldu ve yerine 1948'den beri Genel Müdür olan John Davis geçti.

Filmler

1940'larda, Rank kontrollü şirketler, dönemin en iyi İngiliz filmlerinden bazılarını üretti: The Life and Death of Colonel Blimp (1943), Henry V (1944), A Matter of Life and Death (1946), Black Narcissus (1947) ve Kırmızı Ayakkabılar (1948). 1950'lerden itibaren, daha az maceralı film projesi denendi ve Rank, esas olarak aile pazarını hedefleyen sağlam ticari girişimler üretmeye odaklandı. Bunlara popüler Norman Bilgelik komedileri ve Doktor... filmleri dahildir. Bununla birlikte, bu dönemde bazı daha ciddi filmler üretildi: Adını Gururla Oymak (1958), Hatırlanacak Bir Gece(ayrıca 1958) ve Victim (1961), ayrıca 1953'te II . Elizabeth'in taç giyme töreni ve The Royal Ballet tarafından filme alınan performanslar gibi bir dizi prestij konusu .

Temel ilgi alanları ve miras

Her ne kadar eleştirmenleri, Rank adı altında ürettiği filmlerin çoğunun, kendisine meydan okumak için "aile dostu" filmler (John Davis'in şirket politikası olduğunu söylediği) üretme konusundaki orijinal niyetine tam olarak uymadığını iddia etse de Amerikan rekabeti, yine de temel inançlarını korudu. Bu amaçla 1953'te Hıristiyan inancını desteklemek için J. Arthur Rank Group Charity'yi kurdu. Hayır kurumu daha sonra The Rank Foundation olarak tanındı.  1949'da Peckham Deneyi'nin valisiydi.

1957 yılında Joseph Arthur Rank yükseltildi lortluğunda olarak Baron Rank Southampton County Sutton Scotney, ( Sutton Scotney bir küçük köy arasındaki Andover ve Winchester içinde Hampshire ).

Rank Foundation ve ödüller

Sıra ve eşi vardı hayırseverler hayırsever bir sürü iş gerçekleştirilen ve 1953 yılında da Joseph Arthur Rank Grubu Charity, şimdi kurdu Derece Vakfı. Vakıf, gençleri ve diğer dezavantajlı grupları teşvik eden, geliştiren ve destekleyen faaliyetleri desteklemeye devam etmektedir. Ayrıca film gibi medya aracılığıyla Hıristiyan ilkelerini destekleyen faaliyetleri de destekler. Temmuz 2020 itibariyle organizasyonun üç başkanı var: Rank'ın damadı Robin Cowen ve torunları Fred Packard ve Joey Newton.

Rank Vakfı'ndan, 16 Şubat 1972'de Rank'ın ölümünden kısa bir süre önce kurulan The Rank Ödül Fonlarını bağışlamak için bağışlar yapıldı. İki Fon, İnsan ve Hayvan Besleme ve Mahsul Yetiştiriciliği Fonu ve Optoelektronik Fonu, Rank'ın ticari çıkarlarını yansıtan bilimleri şu yollarla destekler: "un değirmenciliği, sinema ve elektronik endüstrileri ile bağlantısı" ve ayrıca Rank'ın insanlığa büyük fayda sağlayacağına inandığı için. İki Derece Ödülü vardır ve Fonlar ayrıca gençler arasında beslenme ve optoelektronik alanlarındaki mükemmelliği tanır, destekler ve teşvik eder. Optoelektronik Derece Ödülü, optoelektronik araştırmalarının en ileri noktasında çalışan araştırmacıları destekler, teşvik eder ve ödüllendirir. başlangıçta (1976'dan itibaren) yıllık olarak verilir, şimdi iki yılda bir 30.000 £ değerindebirödül. Beslenme Derecesi Ödülü 1976'dan beri çeşitli aralıklarla verildi, ancak şimdi iki yılda bir veriliyor ve 40.000 £ değerinde.

Derece Bursu

Brezilya Fundação Estudar hakkındaki kişisel bilgisinden esinlenen Rank Fellowship, 2003 yılında Rank'ın en büyük torunu olan ve 2000 yılında Rank Vakfı'nın Başkanı olan Fred Arthur Rank Packard tarafından kuruldu. Fred, Brezilya'nın kurucularından biriydi. yatırım bankacılığı şirketi Banco Garantia , Jorge Paulo Lemann , Marcel Telles ve Carlos Alberto Sicuperia ile birlikte.

Aile

Rank, Nell ile evlendi ve iki kızı oldu, Shelagh (önce Hollywood'da yaşayan Fred Packard ve ardından Robin Cowen ile evlendi) ve Ursula (1920 doğumlu). Mart 1972'de 83 yaşında öldüğünde, baronluğu ortadan kalktı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.