Gıda Hattı

Josef Fritzl kimdir? Josef Fritzl hayatı

30 Aralık 2021, 16:07
Paylaş
Josef Fritzl kimdir? Josef Fritzl hayatı
Josef Fritzl kimdir? Öz kızına 24 yıl boyunca tecavüz eden ve ensest sonucu dünyaya gelen 7 çocuğun ortaya çıkmasıyla 'Asrın sapığı' adını alan Josef Fritzl hayatı ve mesleği merak ediliyor. Josef Fritzl biyografi içeriğimiz...

Josef Fritzl kimdir? Avusturyalı ve ensest kişilik olarak tanınan Josef Fritzl hayatı ve tüm yaşamı merak ediliyor. Josef Fritzl hakkında her şey...

Josef Fritzl biyografi

doğum; 9 Nisan 1935

Josef Fritzl hayatı

Avusturya'nın Amstetten şehrinde kızını 24 yıl boyunca bodrumda tutan ve ona tecavüz eden, kızından yedi çocuk sahibi olan Avusturyalı suçlu.

Elisabeth Fritzl polise başvurarak babası Josef Fritzl tarafından cinsel yönden kötü muameleye maruz kaldığını belirtti. 1977'den bu yana babası tarafından cinsel saldırıya maruz kaldığını, 1984'ten bu yana ise hapsedildiğini söyledi. Avusturya polisi tarafından yapılan açıklamada Elisabeth ve üç çocuğunun ses yalıtımı yapılmış, üç odalı, banyosu olan ve dört yataklı küçük bir bodruma hapsedildiği açıklandı. Elizabeth Fritzl bodrumda yedi çocuk doğurdu, bu çocuklardan biri öldü. Çocuklardan 2008 yılında 5, 18 ve 19 yaşında olanlar anneleriyle beraber tüm yaşamlarını sözü edilen bodrumda geçirmişler, gerçek hayatla olayın gün yüzüne çıktığı 2008 yılının nisan ayında tanışmışlardır. Diğer üçü Josef ve karısı Rosemarie ile birlikte üst katta yaşamışlardır.

Josef Fritzl 1935 yılında Amstetten'da doğdu. 1956 yılında Rosemarie ile evlendi ve yedi çocuk sahibi oldu. Emekli bir elektrik mühendisi olan Josef şehirde ve çevre bölgelerde çeşitli mülklere sahiptir. 1960'lı yıllarda tecavüz suçundan bir buçuk yıl boyunca hapis cezası çektiği, ancak bu durumun, Avusturya yasaları gereğince, olayın gerçekleşme tarihinin üzerinden on beş sene geçmesinden sonra kayıtlardan silindiği belirlenmiştir.
Fritzl 1977’de kızını taciz etmeye başladığında Elizabeth yalnızca 11 yaşındaydı. Elizabeth 15 yaşına geldiğinde garson olmak için bir kursa başladı. 28 Ocak 1983 tarihinde bir arkadaşıyla birlikte babasından kaçarak Viyana'nın 20. Bölgesinde saklandı. Üç hafta içinde polis kızı bularak ebeveynlerine geri verdi. Elizabeth'in dönüşüyle beraber babasının cinsel saldırıları devam etti. Bu durum bir buçuk yıl sürdü. Garsonluk kursunun bitişiyle Elizabeth, Linz şehrinde işe başladı. 29 Ağustos 1984'te babası tarafından evlerinin bodrumuna hapsedildi. Nisan 2008'e kadar burada hapis kaldı. Elizabeth'in kayboluşunun ardından annesi kayıp kişiler formunu doldurdu. Eylül 1984'te Elizabeth'in kendi el yazısıyla yazılmış bir mektup ortaya çıktı. Mektupta ailesinin kendisini aramaması, bir arkadaşıyla beraber yaşadığı, eğer kendisini aramaya devam ederlerse ülkeyi terk edeceği yazılıydı. 1993'e kadar Fritzl, Elizabeth'e üç günde bir uğruyordu. Elizabeth ardından çocukları bodrumda doğurmaya başladı. Aralık 1994'te Monika doğdu. Monika biraz büyüyünce üst kata çıkarıldı. Elizabeth Rosemarie’ye telefon etti ve Monika'yı üst kata bıraktığını söyledi. Rosemarie telefon numaralarının değişmesine ve telefon rehberinde yer almamasına karşın numaralarını nasıl bulduğunu anlayamadığını belirtmiştir. Elizabeth'in ebeveynleri Lisa ve Monika'nın (Elizabeth'in çocukları) ebeveynleri haline geldiler. Bu çocuklar Sosyal Servisler Bölümünde evlatlık olarak gözükmektedir.

Josef Fritzl kimdir?
Josef Fritzl

1996 yılı Mayısında Elizabeth ikiz çocuklarını bodrumda doğurdu. İkizlerden biri üç günlükken öldü. Ölen çocuk Josef Fritzl tarafından yakıldı. Diğer çocuk yine Elizabeth tarafından yazılmış bir notla birlikte üst kata bırakılmıştı. 2003 yılında oğlu Felix'i doğuran Elizabeth diğer çocukları Kerstin ve Stefan ile bodrumda hapis hayatı sürdü. Rosemarie'nin yeni bir çocuğa bakamayacağından dolayı Josef Fritz, Felix'i üst kata bıraktırmadığını polisteki sorgusunda söylemiştir.

Bodrum

Fritz'lerin evi 1890 yapımı eski bir binadır. Fritz bu binayı evliliğinin ardından satın almıştır ve daha sonra binaya eklentiler yapmıştır (1977 ile 1983 arası).

Bodrumda yaşam

Elizabeth ve çocuklarının kaldığı bodrum, 1993'te eklenen bir odayla beraber iki oda ve iki yataktan oluşmaktaydı. Esir kaldıkları bodrumda TV, video kaydedicisi ve yemekleri ısıtmak için küçük bir ocak bulunmaktaydı. Çizim için boya, kâğıt ve kıyafetler bulunmaktaydı. Elizabeth çocuklara konuşmayı öğretti.

Rosemarie’nin kardeşi, Josef Fritzl’nin Rosemarie (Josef Fritzl'in karısı)'ye bodruma makine çizimleri yapmak için indiğini söylediğini ve karısının kendisine kahve getirmek için bile bodruma inmesine izin vermediğini Avusturya’daki bir gazeteye açıkladı.

Araştırma

19 Nisan 2008'de Elizabeth'in oğlu Kerstin rahatsızlandı. Durumu çok ağırdı ve ölebilirdi. Josef Fritzl Kerstin’ı hastaneye götürmeye karar verdi. Onu dışarı taşırken Elizabeth Josef'e yardım etti ve böylece yıllar sonra ilk defa bodrumdan dışarı çıktı. Ardından yeniden son haftasını geçirmek üzere bodruma döndü. Kerstin bir ambulans ile hastaneye kaldırıldı. Elizabeth Kerstin'in cebine kendine yardım edilmesini isteyen bir kâğıt yazıp koymuştu. Bu kâğıt Avusturya polisine verildi ve yıllar önce kapanan Elizabeth'in araştırması tekrar açıldı. Polis ve medya kayıp annenin durumunu araştırmaya yeniden başladı.

25 Mart 2008'de Josef Fritzl, Elizabeth ve çocuklarının bodrumdan çıkıp yukarıya dönmesine izin verdi. Fritzl karısına kızlarının 24 yıllık yokluğunun ardından geri dönmeye karar verdiğini açıkladı. Elizabeth ve babası oğullarının hastanedeki ziyaretinde polis tarafından alındı ve karakola götürüldü. Elizabeth babası çıkarılıp kendisini güvende hissettiğinde polise yaşadıklarını anlatmaya başladı. Fritzl cinsel yönden kötü muamele şüphesiyle tutuklandı. Ertesi gün Elizabeth ve çocukları bakıma alındı.

Josef Fritzl, 28 Nisan 2008 tarihinde 7 çocuğun kendinden olduğunu ve 24 yıl penceresiz bodrumda hapsettiğini itiraf etti. Bodrumun kapısının gizli, anahtarsız kilit sistemiyle açıldığını söyledi. Elizabeth ve çocuklarından alınan bilgiye göre Josef Fritzl onlara beton kapının tellerle bağlı olduğu patlatılınca zehirli gazın içeriye gireceğini ve bunun güvenlik sisteminde yer aldığının belirtti. Fritzl'in karısı Rosemarie Elizabeth'in durumunda habersizdi ve mektuplara inanarak kızının dini tarikata katıldığını sandığını belirtti.

29 Nisan 2008'de DNA testiyle çocukların ve Elizabeth'in Josef Fritz'in çocukları olduğu doğrulandı. Avusturya polisinin 1 Mayıs 2008'de yaptığı günlük basın toplantısında, mektupların Elizabeth'e Josef Fritz tarafından zorla yazdırıldığı açıklandı. Soruşturmanın birkaç ay daha süreceği ve binada 20 yıldır oturan yüzü aşkın kişiyle görüşmeler yapılacağı söylendi. Araştırmacılar bodrumda yaptıkları araştırmada oksijen eksikliğinden yalnızca bir saat çalışabildiler.

Devletin Tepkisi

Avusturya yeni bir kampanya yaparak dünyada genişce yer tutan bu skandalın ardından ülkenin imajının yeniden düzeltilmesi için çalışmalar yapılacağını belirtti.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.