Gıda Hattı

Johnny Deep kimdir? Johnny Deep hayatı

2 Haziran 2022, 07:35
Paylaş
Johnny Deep kimdir? Johnny Deep hayatı
Johnny Deep kimdir? Ayrılığı sonrası ithamlarda bulunduğu eski eşi Amber Heard ile mahkemelik olan Johnny Deep hayatı ve kariyeri araştırılıyor. İşte Johnny Deep biyografisi ve tüm merak edilenleri...

Johnny Deep kimdir? Amerikalı oyuncu ve yapımcı olan Johnny Deep hayatı ve özel yaşamı ile son zamanların en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. İşte hakkında her şey...

Johnny Deep biyografi

tam adı; John Christopher Depp

doğum; 9 Haziran 1963

mesleği; Amerikalı oyuncu, yapımcı ve müzisyen.

Johnny Deep hayatı

On kere Altın Küre Ödülü'ne aday gösterildi, Sweeney Todd: Fleet Sokağı'nın Şeytani Berberi filmindeki Demon Barber rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Depp, "Dünyanın en büyük film yıldızlarından biri" olarak kabul edilmektedir.

1980'lerin televizyon dizisi 21 Jump Street ile öne çıkarak gençlik idolü oldu. 1986'da Oliver Stone'un Vietnam Savaşı filmi Müfreze'de yardımcı bir rol ile başlayıp devamında romantik-kara fantezi türlerindeki Makas Eller'de (1990) ana karakteri oynayan Depp, "gerçek hayatta rastlanamayacak" rolleri canlandırmayı üstlenmektedir. Daha sonra fantastik gerilim filmi Hayalet Süvari (1999), fantastik macera filmi Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti (2003) ve devam filmleri, fantastik film Charlie'nin Çikolata Fabrikası (2005), fantastik film Alis Harikalar Diyarında (2010) ve animasyon, aksiyon, western, komedi türlerindeki Rango'da (2011) ana karakterleri canlandırarak gişe başarısı yakaladı. Yönetmen, yapımcı ve aynı zamanda arkadaşı olan Tim Burton'la birlikte dokuz filmde iş birliği yaptı.

Depp, dünyanın en büyük film yıldızlarından biri olarak görülmektedir. Ed Wood, Donnie Brasco, Vegas'ta Korku ve Nefret, Düşler Ülkesi, Halk Düşmanları ve Kara Düzen filmlerinde gerçekleştirdiği başarılı performanslarıyla geniş çapta tanındı. Depp'in yer aldığı filmler Birleşik Devletler gişelerinde 3,1 milyar doların üzerinde ve dünya çapında 7,6 milyar doların üstünde hasılat elde etti. En başarılı filmleri 3 milyar dolardan fazla hasılat yapan Karayip Korsanları filmleri, 1 milyar dolardan fazla hasılat yapan Alis Harikalar Diyarında, 474 milyon dolar hasılat yapan Charlie'nin Çikolata Fabrikası ve 278 milyon dolar hasılat elde eden Turist'tir.

Depp, En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü'ne üç kez aday olmak üzere birçok oyunculuk ödülüne aday gösterildi. Sweeney Todd: Fleet Sokağı'nın Şeytani Berberi filmindeki performansı sayesinde Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü'nü, Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti filmindeki performansı sayesinde En İyi Erkek Oyuncu SAG Ödülü'nü kazandı. 75 milyon dolarlık kazancıyla 2012 Guinness Dünya Rekorları'nda en çok para alan oyuncu olarak listeye alındı. 2015 yılında Disney Efsanesi olarak kabul edildi.

2020 yılında Depp, yeni film için bazı sahneler çekilmiş olmasına rağmen AT&T firmasının talimatıyla ve Warner Bros.un isteği üzerine Fantastik Canavarlar serisinde canlandırdığı Gellert Grindelwald rolünden ayrıldı.

Gençlik yılları

Annesinin 12 yaşında hediye ettiği gitarla garage rock türü müzikler çalmaya başladı. 15 yaşında bir rock müzisyeni olmak umuduyla okulu bıraktı. Aynı sene anne ve babası boşanmış, bu durum kendisine zarar vermeye başlamıştı. The Kids adlı müzik grubuyla çalmaya başladı. Grubun basçı ve vokalistinin kız kardeşi Lori Anne Allison ile 24 Aralık 1983'te evlendi. "Six Gun Method" adını almış grup Depp'in evliliği ile ilgili sorunları nedeniyle stüdyoya giremeden dağıldı. Los Angeles'ta eşinin yardımıyla Nicolas Cage ile tanıştı ve ilk filmi Elm Sokağı Kâbusu'nda 1984 yılında oynama şansı buldu. 7 Mart 1986 yılında ise Lori Anne Allison'dan boşandı. İlk evliliğinden sonra Kate Moss ve Winona Ryder gibi ünlü isimlerle beraber olmuştur. Sevgilisi Winona Ryder'ın adını koluna Winona Forever olarak dövme yaptıran sanatçı dövmeyi ayrıldıklarında "sonsuza kadar şarapçı" anlamına gelen "Wino Forever" hâline getirdi.

 • The Kids grubu dağılmış olmasına rağmen hâlâ birlikte çalmaktadır. Tek fark profesyonel olarak değil sadece hobi olaraktır.

Özel hayatı

 • 11 yaşında annesinin "sinir haplarını" alarak uyuşturucu kullanmaya başladığını, 12 yaşında sigara içtiğini ve 14 yaşında "var olan her türlü ilacı" kullandığını belirtmiştir. 2008'de verdiği bir röportajda Depp, kendisini "yıllardır" alkolle "zehirlediğini" belirtti.
 • 14 Haziran 1998 tarihinde Vanessa Paradis ile ilişkisi başlamıştır. Çift, 2012 yılında ayrıldıklarını açıklamıştır.
 • Depp, Robin Williams'ın 1998 yapımı Patch Adams filminde canlandırdığı "Hastane-Palyaçosu" tiplemesine gönderme yaparak, Halk Düşmanları adlı filminin tanıtımı için gittiği İngiltere‘de, "Karayip Korsanları" film serisinin kült figürü Kaptan Jack Sparrow‘un kostümünü giyerek Londra'da bulunan Great Ormond Street Hastanesinin çalışanlarını ve hasta çocukları ziyaret edip klinikte hasta çocuklarla uzun süre yakından ilgilendi.
 • Depp, böbrek yetmezliği sıkıntısı çeken kızı Lily-Rose Melody'nin, 2007 yılında başarılı bir şekilde tedavi edilmesinden dolayı Great Ormond Street Hastanesine 1 milyon Euro bağışta bulunmuştu.
 • Eşi Amber Heard, Depp'in annesinin ölümünün üzerinden henüz birkaç gün geçmişken Depp'e boşanma davası açmış, Amber Heard'ün iddiasına göre, alkollü olduğu zaman Johnny Depp şarap şişesi ile evdeki eşyayı kırıp ve Amber Heard yüzüne cep telefonu fırlatmıştır.
 • Johnny Depp, mahkemeye verdiği ifadede, eski eşi Amber Heard'ın, kendi evinde Elon Musk ve Cara Delevingne ile birlikte üçlü bir ilişki yaşadığını söyledi. Kamera kayıtlarını mahkemeye sundu.
 • 2020 iftira davası sırasında Depp, Heard ile ilişkisi sırasında Roxicodon ve alkolün yanı sıra MDMA ve kokain gibi başka maddeler kullandığını itiraf etti.

Magazin

 • People dergisi tarafından 2003 ve 2009 yıllarında Yaşayan En Seksi Erkek seçilmiştir.
 • 2007 yılında EW sitesinin yaptığı Hollywood'un en yakışıklı 50 insanı arasında 1. olmuştur.
 • Forbes dergisinin 2007 yılında yaptığı araştırmaya göre 2006 yılında oyuncunun serveti yaklaşık 92 milyon $ olduğunu belirtmiştir. Bu rakam 2013 yılında 450 milyon dolara yükselmiştir.
 • Empire dergisinin 2010'da yaptığı araştırmada Johnny Depp, dünya çapında en fazla hayran kitlesine sahip oyuncu seçilmiştir. Araştırmaya göre hayran kitlesi dünyada 1 milyarı geçmiştir.

Kariyeri

1986 yılında Oliver Stone'un Platoon filminde ufak bir rol almasının ardından 1987 yılında 21 Jump Street adlı diziye başladı. Dizi başarı kazanmıştı ancak oyuncunun istediği şey bu değildi.

Tim Burton ile tanışması

Johnny Depp'in kariyeri için önemli bir nokta Tim Burton ile tanışmasıdır. Burton'ın yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı pek çok filmde rol aldı. Çoğu kez Tim Burton'ın eşi Helena Bonham Carter da filmlerde rol aldı. Ayrıca Depp, Tim Burton'ın oğlu Billy Ray Burton'ın vaftiz babasıdır.

 • 1990 yapımı Makas Eller filminde başrol oynadı.
 • 1994 yapımı Ed Wood filminde başrol oynadı.
 • 1999 yapımı Hayalet Süvari filminde başrol oynadı.
 • 2005 yapımı Charlie'nin Çikolata Fabrikası ve Ölü Gelin
 • 2007 yapımı Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi ad film Akademi Ödülleri'nde Johnny Depp'e "Yılın En İyi Oyuncusu" dalında adaylık getirmiştir. Ancak film, sadece bir dalda Akademi Ödülü kazanmıştır.
 • 2010 yapımı Alis Harikalar Diyarında filminde beraber çalışmışlardır.
 • 2012 yapımı Karanlık Gölgeler filminde başrol oynadı.

Depp'in bugüne kadarki doruk noktası Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti filminde olmuş ve bu film sayesinde 2003 yılında Akademi Ödülleri'nde En iyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmiştir. Bu sayede ilk, bir Disney projesinde yer alıp Oscar'a aday gösterilen oyuncu olmuştur. Filmdeki Kaptan Jack Sparrow rolü önce yapımcılar tarafından beğenilmemiştir; ancak film yayınlandıktan sonra film bu karakterin üstünde yükselmiştir. Depp daha önceden yaratılmış karakterin en son hâlini Rolling Stones gitaristi Keith Richards'tan esinlenerek yaratmıştır. Filmin ikinci ve üçüncü bölümleri de birçok rekor kırarak sinemaseverler tarafından beğenilmişti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.