Gıda Hattı

John Ronald Reuel Tolkien kimdir? John Ronald Reuel Tolkien hayatı

4 Ekim 2021, 20:44
Paylaş
John Ronald Reuel Tolkien kimdir? John Ronald Reuel Tolkien hayatı
John Ronald Reuel Tolkien kimdir? Bugün doğum günü olan usta isim John Ronald Reuel Tolkien hayatı ve çalışmaları merak edilmektedir. John Ronald Reuel Tolkien biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için gerçekleştirdik.

John Ronald Reuel Tolkien biyografi

doğum; 1892 3 Ocak

ölüm; 1973 Eylül 2

mesleği; İngiliz yazar, şair oldu.

filolog ve akademik, iyi yazarı olarak bilinir yüksek fantezi işleri Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi .

John Ronald Reuel Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien hayatı

O olarak görev Rawlinson ve Bosworth Anglo-Sakson Profesörü ve Fellow of Pembroke College, Oxford 1925 1945 ve İngiliz Dili Merton Profesörü ve Edebiyatı ve Fellow Merton College, Oxford O yakın arkadaşıydı 1945 den 1959 kadar CS Lewis , resmi olmayan edebi tartışma grubu The Inklings'in ortak üyesi . Tolkien, 28 Mart 1972'de Kraliçe II . Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluğu Nişanı Komutanı olarak atandı .

Tolkien'in ölümünden sonra oğlu Christopher , babasının kapsamlı notlarına ve Silmarillion da dahil olmak üzere yayınlanmamış el yazmalarına dayanan bir dizi eser yayınladı . Bunlar, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi ile birlikte , Arda ve onun içinde Orta Dünya adlı bir fantezi dünyası hakkında bağlantılı bir masallar, şiirler , kurgusal tarihler, icat edilmiş diller ve edebi denemeler bütünü oluşturur . 1951 ve 1955 yılları arasında Tolkien , bu yazıların büyük bir kısmına legendarium terimini uyguladı .

Diğer birçok yazar Tolkien'den önce fantazi eserleri yayınlamış olsa da, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'nin büyük başarısı doğrudan türün popüler bir yeniden canlanmasına yol açtı . Bu, Tolkien'in popüler olarak modern fantazi edebiyatının ya da daha doğrusu yüksek fantazinin "babası" olarak tanımlanmasına neden oldu.

Tolkienlerin dört çocuğu vardı: John Francis Reuel Tolkien (17 Kasım 1917 - 22 Ocak 2003), Michael Hilary Reuel Tolkien (22 Ekim 1920 - 27 Şubat 1984), Christopher John Reuel Tolkien (21 Kasım 1924 - 16 Ocak 2020) ve Priscilla Mary Anne Reuel Tolkien (18 Haziran 1929 doğumlu). Tolkien çocuklarına çok bağlıydı ve onlara küçükken Noel Baba'dan resimli mektuplar gönderdi .

Son yıllar

JRR ve Edith Tolkien'in mezarı , Wolvercote Mezarlığı , Oxford
Edith, 29 Kasım 1971'de 82 yaşında öldü. Ronald, Merton Koleji'nin ona High Street yakınında uygun odalar verdiği Oxford'a döndü . Edith'i özlemişti ama şehre geri dönmekten zevk alıyordu.

Tolkien'in bir Komutanlığına getirildi İngiliz İmparatorluğu'nun Sipariş içinde 1972 Yılbaşı Başarılar ve en Düzenin amblemi aldı Buckingham Sarayı Mart 1972. 28  Aynı yıl Oxford University in kendisine fahri verdi Harfler Doktorası.

John Ronald Reuel Tolkien

O adı vardı Luthien [sic] adresinden Edith mezar taşına kazınmış Wolvercote Mezarlığı , Oxford . Tolkien 21 ay sonra 2 Eylül 1973'te kanamalı ülser ve göğüs enfeksiyonundan 81 yaşında öldüğünde, aynı mezara gömüldü ve adına " Beren " eklendi. Tolkien'in vasiyeti 20 Aralık 1973'te kanıtlandı ve mülkü 190.577 £ değerinde

Din

Tolkien'in Roma Katolikliği önemli bir faktör olduğunu CS Lewis gelen 'ın dönüşüm ateizm Tolkien Lewis katılmak için seçti dehşete rağmen, Hıristiyanlığa İngiltere Kilisesi . Bir keresinde , hayatın amacını bilmek isteyen Rayner Unwin'in kızı Camilla'ya şöyle yazmıştı: "Sahip olduğumuz her yolla Tanrı hakkındaki bilgimizi kapasitemize göre artırmak ve ondan etkilenmek. övmek ve teşekkür etmek." Kutsanmış ayine özel bir bağlılığı vardı, oğlu Michael'a "Kutsal Ayin'de ... romantizmi, ihtişamı, şerefi, sadakati ve dünyadaki tüm aşklarınızın gerçek yolunu ve bundan daha fazlasını bulacaksınız" diye yazıyor. Buna göre, sık sık Kutsal Komünyon alınmasını teşvik etti ve yine oğlu Michael'a "bayılma inancının sarkmasının tek tedavisinin Komünyon olduğunu" yazdı. Katolik Kilisesi'nin en çok, yerin gururu ve Kutsal Ayin'i taşıdığı onur nedeniyle doğru olduğuna inanıyordu.  Hayatının son yıllarında Tolkien , İkinci Vatikan Konsili'nden sonra uygulanan bazı litürjik değişikliklere direndi., özellikle ayin için İngilizce kullanımı; cemaatin geri kalanını görmezden gelerek yanıtları Latince vermeye devam etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.