Gıda Hattı

John Dewey kimdir? John Dewey hayatı

20 Ekim 2021, 13:03
Paylaş
John Dewey kimdir? John Dewey hayatı
John Dewey kimdir? Amerikan filozof olan John Dewey hayatı ve eserleri merakla araştırılmaktadır. Herkesin doğum gününde araştırdığı konular arasında biyografi araştırması yer alıyor. John Dewey biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için oluşturduk.

John Dewey kimdir? Eğitim reformcusu olan John Dewey hayatı ve tüm çalışmaları ile dikkat çekti. John Dewey biyografi içeriğini sizler için hazırladık.

John Dewey biyografi

doğum; 20 Ekim 1859

ölüm; 1 Haziran 1952

mesleği; Amerikan filozof , psikolog ve eğitim reformcusu olan fikirleri, eğitim ve sosyal reform etkili olmuştur. Yirminci yüzyılın ilk yarısında en önde gelen Amerikalı bilim adamlarından biriydi.

John Dewey kimdir?
John Dewey

John Dewey hayatı

Dewey'in eserlerinin baskın teması, siyasette, eğitimde veya iletişim ve gazetecilikte olsun, demokrasiye olan derin inancıydı. Dewey'in 1888'de henüz Michigan Üniversitesi'ndeyken belirttiği gibi, "Demokrasi ve insanlığın tek, nihai, etik ideali benim için eş anlamlıdır." Dewey, deneysel zekayı ve çoğulculuğu teşvik etmek için dikkat edilmesi ve yeniden yapılandırılması gereken başlıca konular olarak iki temel unsuru - okullar ve sivil toplum - düşündü . Tam demokrasinin sadece oy haklarını genişleterek değil, aynı zamanda tam olarak oluşturulmuş bir kamuoyunun var olmasını sağlayarak elde edileceğini iddia etti. Benimsedikleri politikalardan sorumlu olan vatandaşlar, uzmanlar ve politikacılar arasındaki iletişim yoluyla gerçekleştirilir.

Dewey, pragmatizm felsefesiyle ilişkilendirilen başlıca figürlerden biriydi ve işlevsel psikolojinin babalarından biri olarak kabul ediliyor. 1896'da yayınlanan "Psikolojide Refleks Ark Kavramı" adlı makalesi, (Chicago) işlevselci psikoloji okulundaki ilk büyük çalışma olarak kabul edilir. 2002'de yayınlanan A Review of General Psychology araştırması, Dewey'i 20. yüzyılın en çok alıntı yapılan 93. psikoloğu olarak sıraladı.

Dewey ayrıca 20. yüzyıl için önemli bir eğitim reformcusuydu. Tanınmış bir halk aydını, ilerici eğitimin ve liberalizmin önemli bir sesiydi. Chicago Üniversitesi'nde profesör iken, pedagojik yöntem konusundaki ilerici fikirlerini uygulayabildiği ve test edebildiği Chicago Üniversitesi Laboratuvar Okulları'nı kurdu. Dewey en çok eğitimle ilgili yayınlarıyla tanınmakla birlikte, epistemoloji, metafizik, estetik, sanat, mantık, sosyal teori ve etik.

John Dewey kimdir?
John Dewey

Erken yaşam ve eğitim

John Dewey, Burlington, Vermont'ta mütevazı bir ailede doğdu. Archibald Sprague Dewey ve Lucina Artemisia Rich Dewey'in dört erkek çocuğundan biriydi. İkinci oğulları da John'du, ancak 17 Ocak 1859'da bir kazada öldü. İkinci John Dewey, ağabeyinin ölümünden kırk hafta sonra 20 Ekim 1859'da doğdu. Hayatta kalan ağabeyi Davis Rich Dewey gibi Delta Psi'ye inisiye olduğu Vermont Üniversitesi'ne gitti ve 1879'da Phi Beta Kappa'dan mezun oldu.

Dewey'in Vermont Üniversitesi'ndeki önemli bir profesörü, eski Vermont Üniversitesi başkanı Joseph Torrey'in damadı ve yeğeni Henry Augustus Pearson Torrey (HAP Torrey) idi. Dewey, Vermont'tan mezun olduğu andan Johns Hopkins Üniversitesi'ne kaydolduğu süre boyunca Torrey ile özel olarak çalıştı.

Kariyer

Oil City, Pennsylvania'da iki yıl lise öğretmeni olarak ve bir yıl küçük Charlotte, Vermont kasabasında bir ilkokul öğretmeni olarak çalıştıktan sonra, Dewey, ilkokul veya ortaokul öğretmek için uygun olmadığına karar verdi. George Sylvester Morris , Charles Sanders Peirce , Herbert Baxter Adams ve G. Stanley Hall ile çalıştıktan sonra Dewey, doktora derecesini aldı. Johns Hopkins Üniversitesi Sanat ve Bilim Okulu'ndan. 1884'te George Sylvester Morris'in yardımıyla Michigan Üniversitesi'nde (1884–88 ve 1889–94) bir fakülte pozisyonunu kabul etti. Yayınlanmamış ve şu anda kayıp olan tezinin başlığı “The Psychology of the Psychology of the Psychology of the Psychology” idi.Kant ."

1894'te Dewey yeni kurulan Chicago Üniversitesi'ne (1894-1904) katıldı ve burada Rasyonel Ampirizme olan inancını geliştirdi ve yeni ortaya çıkan Pragmatik felsefe ile ilişkilendirildi. Chicago Üniversitesi'ndeki zamanı, Chicago'daki meslektaşlarının toplu çalışmalarıyla birlikte, Studies in Logical Theory (1904) adlı toplu başlık altında yayınlanan Düşünce ve Konusu başlıklı dört makaleyle sonuçlandı.

Bu süre zarfında Dewey, eğitim konusundaki ilk büyük çalışması olan The School and Society (1899) için materyal sağlayan pedagojik inançları gerçekleştirebildiği Chicago Üniversitesi Laboratuvar Okulları'nı da başlattı. İdare ile anlaşmazlıklar nihayetinde üniversiteden istifa etmesine neden oldu ve kısa süre sonra Doğu Sahili yakınlarına taşındı. 1899'da Dewey, Amerikan Psikoloji Derneği'nin (APA) başkanı seçildi. 1904'ten 1930'daki emekliliğine kadar Columbia Üniversitesi'nde felsefe profesörüydü.

1905'te Amerikan Felsefe Derneği'nin başkanı oldu. Amerikan Öğretmenler Federasyonu'nun uzun zamandır üyesiydi . Tarihçiler Charles A. Beard ve James Harvey Robinson ve ekonomist Thorstein Veblen ile birlikte Dewey, The New School'un kurucularından biridir .

Dewey, 140 dergide 700'den fazla makale ve yaklaşık 40 kitap yayınladı. En önemli yazıları, standart bir psikolojik kavramın eleştirisi ve daha sonraki tüm çalışmalarının temeli olan "Psikolojide Refleks Ark Kavramı" (1896); Demokrasi ve Eğitim (1916), ilerici eğitim üzerine yaptığı ünlü eseri; İnsan Doğası ve Davranışı (1922), insan davranışında alışkanlığın işlevi üzerine bir çalışma; Kamu ve Sorunları (1927), cevaben yazılan bir demokrasi savunması Walter Lippmann 'ın Phantom Kamu (1925); Deneyim ve Doğa (1925), Dewey'in en "metafizik" ifadesi; Sovyet Rusya'nın İzlenimleri ve Devrimci Dünya (1929), yeni doğmakta olan SSCB'den parlayan bir seyahat günlüğü.

Deneyim Olarak Sanat (1934), Dewey'in estetik konusundaki başlıca çalışmasıydı; Bir Ortak İnanç (1934), başlangıçtaYale'de Dwight H. Terry Öğretim Üyesi olarak sunulan hümanist bir din çalışması; Mantık: Sorgulama Teorisi (1938), Dewey'in olağandışı mantık anlayışının bir ifadesi; Faşizmin köklerini inceleyen politik bir çalışma olan Freedom and Culture (1939); ve Bilgi ve Bilinen (1949), Arthur F. Bentley ile birlikte yazılmışve diğer eserlerinin merkezinde yer alan işlem kavramını sistematik olarak özetleyen bir kitap.

Bu çalışmaların her biri belirli bir felsefi temaya odaklanırken, Dewey yayınladıklarının çoğuna ana temalarını dahil etti. Bununla birlikte, Experience and Nature'ın ilk (1925) baskısına verilen yanıttan memnun olmadığı için, ikinci (1929) baskı için ilk bölümü yeniden yazdı ve kitabın şimdi yeni diyeceğimiz şeyi sunduğunu belirttiği bir Önsöz ekledi ( Kuhnian) paradigması: "Bu ciltte yeni ile eski arasında bir uzlaşma için çabalamadım"

'Birçok kişiye kelimelerinin ilişkilendirilmesi yuvarlak bir kareden bahsetmek gibi görünecek, ancak 'diyalektik argümanın bu tür itirazlara cevap verebileceği hiçbir yol bilmiyorum. Sözcüklerle çağrışımlardan doğarlar ve tartışma yoluyla ele alınamazlar. Aşağıdakiler, şimdi Kuhncu bir dönüşüm sürecini betimler olarak yorumlanabilir: 'Kişi, tüm tartışma boyunca, 'deneyim' ve 'doğa'ya bağlı olan anlamları ifşa etmeyi ve dolayısıyla, kişi şanslıdır, daha önce bunlara atfedilen anlamlarda bir değişiklik.

John Dewey kimdir?
John Dewey

20. yüzyıl düşünce onun muazzam etkisini yansıtan Hilda Neatby "Dewey Ne çağımızın olmuştur yazdı Aristo oldu sonra Ortaçağ'da değil, bir filozof, ama filozof."

Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi bir ile Dewey onur Tanınmış Amerikalılar serisi 30 ¢ pul 1968'de

Kişisel yaşam

Dewey, 1886'da Chipman'ın doktora derecesiyle mezun olduktan kısa bir süre sonra Alice Chipman ile evlendi. Michigan Üniversitesi'nden. İkisinin altı çocuğu vardı: Frederick Archibald Dewey, Evelyn Riggs Dewey , Morris (genç yaşta ölen), Gordon Chipman Dewey, Lucy Alice Chipman Dewey ve Jane Mary Dewey. Alice Chipman 1927'de 68 yaşında öldü; 1924'te Türkiye'ye yaptığı bir ziyarette sıtma ve 1926'da Meksiko'ya yaptığı yolculukta kalp krizi geçirerek zayıflayan kadın, 13 Temmuz 1927'de beyin trombozundan öldü.

Dewey, 11 Aralık 1946'da Estelle Roberta Lowitz Grant ile "evlenmelerinden birkaç yıl önce uzun zamandır arkadaş ve refakatçi" olarak evlendi. Roberta'nın emriyle çift, Lewis (John, Jr. olarak değiştirildi) iki kardeşi evlat edindi. ) ve Shirley.

Ölüm

John Dewey, yıllarca süren rahatsızlığın ardından 1 Haziran 1952'de New York'taki evinde zatürreden öldü ve ertesi gün yakıldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.