Gıda Hattı

Joe Biden kimdir? Joe Biden hayatı

24 Ekim 2021, 23:16
Paylaş
Joe Biden kimdir? Joe Biden hayatı
Joe Biden kimdir? Hakkında pek çok konunun merak edildiği Joe Biden hayatı ve başkanlık döneminde yaptığı çalışmalar nelerdir? Joe Biden biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizlere sunuyoruz.

Joe Biden kimdir? ABD Başkanı Joe Biden pandemi döneminde hangi düzenlemeleri yaptı? ABD Başkanı Joe Biden hayatı ve siyasi görüşü hakkında her şey...

Joe Biden biyografi

tam adı; Joseph Robinette Biden Jr.

doğum;  20 Kasım 1942

mesleği; Amerika Birleşik Devletleri'nin görevdeki 46. başkanı olan Amerikalı politikacı ve eski avukattır. Demokrat Partinin üyesi olan Biden, 2009-2017 arası ABD'nin 47. başkan yardımcılığı, 1973-2009 arasında ise Delaware Senatörlüğü görevlerini üstlenmiştir.

Joe Biden hayatı

Başkan Yardımcılığı (2009-2017)

Toplam altı defa Senato'ya seçilen Biden, 2008 başkanlık seçimlerini kazanan Barack Obama'nın başkan yardımcısı olarak görev yapmak üzere Senato'dan "kıdemli senatör" olarak istifa etti. Başkan yardımcılığı görevinde Biden, Büyük Durgunluğa karşı koymak için 2009'da altyapı harcamalarını denetledi. Kongre'deki Cumhuriyetçilerle yaptığı müzakereler, bir vergilendirme çıkmazını çözen 2010 Vergi Yardımı Yasası, borç tavanı krizini çözen 2011 Bütçe Kontrol Yasası ve yaklaşmakta olan finansal uçurumu ele alan 2012 Amerikan Vergi Mükellefi Yardım Yasası gibi birçok çözüm odaklı yasanın geçmesine yardımcı oldu. Birleşik Devletler–Rusya Yeni Başlangıç antlaşmasını kabul etme çabasında önemli bir isim oldu. Libya'ya yapılacak olan askerî müdahaleyi destekledi ve 2011'de Irak'taki Amerikan birliklerinin geri çekilmesiyle yeni Irak politikasının hazırlanması için çaba gösterdi. Ocak 2017'de ise Obama tarafından Biden'e Başkanlık Özgürlük Madalyası verildi.

Joe Biden kimdir?
Joe Biden

Başkanlık (2021–günümüz)

Kongre Binası'nda, Baş Yargıç John G. Roberts Jr. tarafından yönetilen törende Kitâb-ı Mukaddes'e el basarak başkanlık yemini eden Joseph
Ocak 20, 2021'de Birleşmiş Devletler'in 46'ncı başkanı olarak göreve başladı. 78 yaşında bu görevi devralan Biden, en yaşlı başkan olmuş olmakla beraber olmakla beraber Delaware'den çıkan da ilk başkandır. Aynı zamanda Amerikan başkanlık tarihinde John F. Kennedy'den sonra ikinci Katolik başkandır.

Biden, başkan olarak başladığı görevinin ilk iki gününde tam 17 icra emri imzaladı; bu, önceki başkan Trump'un görevinin ilk 100 günü içerisinde verdiği emirlerden daha fazladır. Üçüncü günde verilen emirer, Paris İklim Anlaşması'na yeniden katılma, Meksika sınırındaki ulusal olağanüstü halin sona ermesi, hükûmeti Dünya Sağlık Örgütü'ne yeniden katılmaya yöneltme, federal mülkiyetlerde maske takma zorunlulukları, ve Birleşik Devletler'de açlıkla mücadele tedbirleriyle yüzleşmeyi içeriyordu. 19 Nisan 2021'den itibaren 16 yaş ve üstü herkese Covid-19 aşısı olma hakkı tanındı. Nisan 2021'de Biden, tüm ABD birliklerinin Eylül 2021'e kadar Afganistan'dan çekileceğini duyurdu.

Kişisel ve aile yaşamı
İlk evliliği

27 Ağustos 1966'da Biden, Syracuse Üniversitesi öğrencisi Neilia Hunter (28 Temmuz 1942 - 18 Aralık 1972) ile tanıştı ve bir süre sonra evlendi. Neilia Hunter'in ailesi, kızlarının bir Roma Katoliği ile evlenmesine başta karşı çıktı, ancak sonrasında razı oldular ve Skaneateles, New York'da bir Katolik Kilisesi töreni eşliğinde evlendiler. Daha sonra çiftin Joseph R. “Beau” Biden, III (3 Şubat 1969 - 30 Mayıs 2015), Robert Hunter Biden (d. 1970) ve Naomi Christina “Amy” Biden (8 Kasım 1971 - 18 Aralık 1972) isimlerinde üç çocukları oldu.

18 Aralık 1972'de, eşi Neilia ve bir yaşındaki kızları Amy Hockessin, Delaware'de bir trafik kazasında öldü. Oğulları Beau'nun bacak, Hunter'in ise kafa kemiğinde çatlaklıklar meydana geldi ancak doktorlar tamamen iyileşebileceklerini söylediler ve öyle de oldu. Biden, onlara bakmak için bir ara istifa etmeyi düşündü ancak Senato Parti Lideri Mike Mansfield, bunu yapmaması için Biden'i ikna etti. Biden, oğullarını her gün görmek için Delaware ile Washington, DC arasında—90 dakika—trenle gidip geliyordu. Senato'da geçirdiği 36 yıl boyunca böyle yaptı ve zamanla bunu bir alışkanlık hâline getirdi. Yaşanan bu kaza Biden'ı öfke ile doldurmuştu sonra ajandasına "Tanrı'nın kendisine korkunç bir oyun oynadığını" ve "odaklanmakta güçlük çektiğini" yazdı.

Beau Biden, önce Irak Savaşı'nda görev yapan bir 'Ordu Yargıcı Avukatı' oldu, sonra Delaware Başsavcısı oldu 2015'te ise beyin kanserinden öldü. Günümüzde çiftin yaşayan tek çocukları Hunter Biden ise Washington D.C.'de çalışan avukat ve bir lobicidir.

İkinci evliliği

Joseph ve Jill Biden çifti

1975'te Biden, gelecekte ikinci eşi olacak olan eğitimci Jill Tracy Jacobs'u, erkek kardeşinin aracılığıyla tanıdı. Bir söyleşide Biden, Jill'in hayatına girmesinin, ölmüş eski eşinin ve kızının, yaralanmış iki oğlunun üzüntüsünü bir nebze dindirdiğini söyledi. 17 Haziran 1977'de New York'taki Birleşmiş Milletler şapelinde evlendiler. Roma Katolik olan çift, evliliklerinin ardından Greenville, Delaware'deki St. Joseph's Ayinine katıldı. İleriki zamanlarda Ashley Blazer (d. 1981) isminde, gelecekte sosyal hizmet uzmanı olacak olan bir kızları oldu.

Joe Biden kimdir?
Joe Biden

Geçirdiği ameliyatlar

Şubat 1988'de Biden, giderek şiddetlenen boyun ağrısı şikâyeti nedeniyle ambulansla Walter Reed Ordu Tıp Merkezi'ne kaldırıldı; ilk cerrahi operasyonunu (ameliyat) burada geçirdi. Bu ameliyattan çıkıp iyileşme sürecine geçtikten bir süre sonra ciddi bir komplikasyon olan pulmoner embolini yaşadı. Aynı yılın Mayıs ayında, yarım kalmış anevrizma ameliyatına tekrar girdikten sonra Biden, politikadan yaklaşık yedi ay uzak kalmak zorunda kaldı

Scranton, Pensilvanya'da doğup New Castle County, Delaware'de büyüyen Biden, 1968'de Syracuse Üniversitesinden hukuk diplomasını almadan önce Delaware Üniversitesinde okumuştu. 1970'te New Castle County Meclis Üyesi seçildi. 1972'de Delaware'den Senatoya seçildiğinde, Amerikan tarihinin en genç altıncı senatörü oldu. 1991'deki Körfez Savaşı'na politik düzlemde karşı çıktı, ancak Doğu Avrupa'daki ülkelerin NATO'ya yakınlaşmasını ve Yugoslav Savaşları'na yapılan askerî müdahaleyi destekledi. 2002'de Irak Savaşı'na onay veren kararıda destekledi, ancak 2007'de bölge üzerindeki Amerikan birliklerinin sayısının artırılması kararına karşı geldi. 1987-1995 arasında uyuşturucu, artan suç ve sivil özgürlük problemleriyle ilgilenen Senato Yargı Komitesinin başkanlığını yaptı; Şiddetli Suç Kontrolü ve Yasa Uygulama Yasası ile Kadına Yönelik Şiddet Yasasını yürürlüğe geçirme çabasında önemli bir isim oldu. Yüksek Mahkeme'de, Robert Bork ve Clarence Thomas'ın tartışmalı duruşması gibi toplam altı çekişmeli duruşmayı denetledi.

Demokratik Parti'nin Başkan ve Başkan Yardımcısı adayları Biden ve Kamala Harris, 2020 başkanlık seçimlerinde görevdeki Başkan Donald Trump ve başkan yardımcısı Mike Pence'i yenerek Başkan ve Başkan Yardımcısı seçildiler. Biden, seçilen en yaşlı başkan, Harris, ilk kadın başkan yardımcısı oldu. Yemin töreni olan 20 Ocak 2021'den sonra. Biden'ın emirleri Covid-19 pandemisini ele aldı ve Senato ve Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 destek paketini imzaladı. İlk görev günün'de Paris Anlaşması'na yeniden katıldı. Ve Nisan 2021'de Biden, tüm ABD birliklerinin Eylül 2021'e kadar Afganistan'dan çekileceğini duyurdu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.