Gıda Hattı

Joan Fontaine kimdir? Joan Fontaine hayatı

22 Ekim 2021, 13:28
Paylaş
Joan Fontaine kimdir? Joan Fontaine hayatı
Joan Fontaine kimdir? Çifte vatandaşlığa sahip olan Joan Fontaine hayatı ve çalışmaları ile dikkat çekti. Joan Fontaine biyografi araştırmasını doğum gününde sizler için araştırdık. İşte hayatı ve tüm merak edilenler...

Joan Fontaine kimdir? Film kariyerine 1935 yılında başlayan Joan Fontaine hayatı ve kariyerine dair tüm merak edilenler...

Joan Fontaine biyografi

adı; Joan de Beauvoir de Havilland

doğum; 22 Ekim 1917

ölüm; 15 Aralık 2013

mesleği; Altın Çağ sırasında Hollywood filmlerinde oynadığı rollerle tanınan İngiliz-Amerikalı aktris . Fontaine, elli yıla yayılan bir kariyerde 45'ten fazla filmde rol aldı. Aktris Olivia de Havilland'ın küçük kız kardeşiydi . Aralarındaki rekabet, Fontaine'in kariyerinin zirvesindeyken medyada iyi belgelenmişti.

Joan Fontaine kimdir?
Joan Fontaine

Joan Fontaine hayatı

Film kariyerine 1935 yılında RKO Pictures ile bir sözleşme imzalayarak başladı. Fontaine ilk büyük rolünü Kendini Bulan Adam (1937) ve 1939'da Gunga Din ile aldı . Kariyeri umutları ona rol oynadığı sonra büyük ölçüde geliştirilmiş Alfred Hitchcock 'ın Rebecca (1940), kendisi için o ilk üç aday arasında onu aldı En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü . Ertesi yıl, Hitchcock's Suspicion'daki (1941) rolüyle bu ödülü kazandı . The Constant Nymph (1943) ile üçüncü bir adaylık geldi . 1940'lar boyunca çoğunlukla drama filmlerinde rol aldı.Artık bir klasik olarak kabul edilen Meçhul Bir Kadından Mektup (1948). Sonraki on yılda, Ivanhoe'daki (1952)rolünden sonrafilm kariyeri düşmeye başladı ve sahne, radyo ve televizyon rollerine geçti. 1960'larda, Voyage to the Bottom of the Sea (1960) ve The Witches'taki (1966) son film rolünü içeren daha az filmde rol aldı.

1978'de No Bed of Roses adlı otobiyografisini yayınladı ve 1994 yılına kadar oyunculuk yapmaya devam etti. Suspicion'daki rolüyle Akademi Ödülü kazanan Fontaine, bir Hitchcock filminde oynadığı için Akademi Ödülü kazanan tek oyuncudur. O ve kız kardeşi , başrolde Akademi Ödülleri kazanan tek kardeş olmaya devam ediyor.

Joan Fontaine kimdir?
Joan Fontaine

Erken yaşam

Joan de Beauvoir de Havilland, 22 Ekim 1917'de Tokyo City'de, o zamanlar Japonya İmparatorluğu'nda İngiliz ebeveynlere doğdu. Babası Walter de Havilland (1872–1968), Cambridge Üniversitesi'nde eğitim gördü ve bir patent vekili olmadan önce Tokyo'daki Imperial Üniversitesi'nde İngilizce profesörü olarak görev yaptı. Annesi Lilian Augusta Ruse de Havilland Fontaine (1886–1975), Londra'daki Kraliyet Dramatik Sanatlar Akademisi'nde eğitim gördü ve kocasıyla Tokyo'ya gittikten sonra kariyerini bırakan bir tiyatro oyuncusu oldu. Joan ve ablası Olivia de Havilland 1940'larda ön plana çıktıktan sonra annesi "Lillian Fontaine" sahne adıyla işe döndü . Joan baba kuzeni Sir oldu Geoffrey de Havilland (1882-1965), tanınan bir uçak tasarımcısı de Havilland Mosquito ve kendi adını taşıyan uçağın şirketin kurucusu. Onun dedesi, Rahip Charles Richard de Havilland, gelen bir aileden olan Guernsey içinde, Channel Islands.

De Havilland'ın ailesi 1914'te evlendi ve o iki yaşındayken 1919'da ayrıldı; Ancak, boşanma Şubat 1925'e kadar kesinleşmedi.

Bir doktorun tavsiyesini alan Lilian de Havilland, Joan‍ - ‌bildirildiğine göre, kızamık ve streptokok enfeksiyonunun birleşik atağının ardından anemi geliştiren hasta bir çocuk- ve kız kardeşini Amerika Birleşik Devletleri'ne taşıdı. Aile Saratoga, California'ya yerleşti ve Fontaine'in sağlığı gençlik yıllarında önemli ölçüde iyileşti. Yakındaki Los Gatos Lisesi'nde eğitim gördü ve kısa süre sonra Olivia'nın yanında diksiyon dersleri almaya başladı . 16 yaşındayken Joan, babasıyla birlikte yaşamak için Japonya'ya döndü. Orada Tokyo Yabancı Çocuklar Okulu'na girdi ve 1935'te mezun oldu.

Kariyer

Kadınlar için Fragman (1939)

İle Cary Grant içinde Suspicion (1941)

Jane Eyre (1943)
Fontaine, sahneye ilk çıkışını Batı Yakası yapımı Call It a Day (1935) ile yaptı ve ilk filmini MGM'nin No More Ladies (1935) filminde Joan Burfield olarak tanındı. O was Herman Brix düşük bütçeli bağımsız filmde önde gelen bayan One A Milyon (1937).

Joan Fontaine kimdir?
Joan Fontaine

Kişisel yaşam

Fontaine çifte vatandaşlığa sahipti; doğuştan İngiliz'di (her iki ebeveyni de İngilizdi) ve Nisan 1943'te Amerikan vatandaşı oldu. Oyunculuğun dışında Fontaine, lisanslı bir pilot, başarılı bir iç mimar ve Cordon Bleu olarak da biliniyordu. -seviye şef.

Fontaine dört kez evlendi ve boşandı. İlk evliliğini 1939'da Kaliforniya , Del Monte'de aktör Brian Aherne ile yaptı ; Nisan 1945'te boşandılar.

Mayıs 1946'da Mexico City'de aktör/yapımcı William Dozier ile evlendi . 1948'de Deborah Leslie adında bir kızları oldu ve 1949'da ayrıldılar. Deborah, Fontaine'in tek biyolojik çocuğu. Ertesi yıl, Fontaine, Dozier'i firar etmekle suçlayarak boşanma davası açtı. Boşanmaları Ocak 1951'de kesinleşti. İkisi çocukları için 1950'lere kadar süren bir velayet savaşı verdi.

Fontaine'in üçüncü evliliği 12 Kasım 1952'de yapımcı ve yazar Collier Young ile oldu. Mayıs 1960'ta ayrıldılar ve Fontaine Kasım 1960'ta boşanma davası açtı. Boşanmaları Ocak 1961'de kesinleşti.

Fontaine'in dördüncü ve son evliliği 23 Ocak 1964'te Elkton, Maryland'de Sports Illustrated golf editörü Alfred Wright, Jr ile oldu ; 1969'da boşandılar. Fontaine'in ayrıca Adlai Stevenson ile kişisel bir ilişkisi vardı : "Birbirimize karşı oldukça ciddi bir şeye dönüşen bir hassasiyetimiz vardı. Evlenmemiz hakkında basında o kadar çok spekülasyon vardı ki, onun dairesinde öğle yemeği yerken Waldorf Kuleleri'nde bana bir aktrisle evlenemeyeceğini söyledi. Hâlâ siyasi hırsları vardı ve 'Oshkosh'lu küçük yaşlı hanımlar' bunu onaylamazdı. Ben de ona bunun iyi olduğunu söyledim. Ailem evlenmemi pek onaylamazdı. politikacı".

1951'de bir film festivali için Güney Amerika'dayken Fontaine, Martita adında dört yaşındaki Perulu bir kızla tanıştı ve onu gayri resmi olarak evlat edindi. Fontaine, Martita'nın babasının bekçi olarak çalıştığı İnka harabelerini ziyaret ederken Martita ile tanıştı . Martita'nın ailesi, çocuğa daha iyi bir yaşam sağlamak için Fontaine'in Martita'nın yasal vasisi olmasına izin verdi. Fontaine, Martita'nın ailesine, kızı 16 yaşındayken ziyaret etmesi için Peru'ya geri göndereceğine söz verdi. Martita 16 yaşına geldiğinde Fontaine ona Peru'ya gidiş-dönüş bir bilet aldı ama Martita gitmeyi reddetti ve kaçmayı seçti. Fontaine ve Martita olaydan sonra uzaklaştı. Fontaine 1978'de otobiyografisini tanıtırken konuyu ele alarak, "Evlatlık kızım anne babasını görmeye gidene kadar hoş karşılanmaz. Ailesine söz verdim. Sözümü bozduran birini affetmem" dedi.

15 Aralık 2013'te Fontaine, Carmel Highlands'deki evinde 96 yaşında eceliyle uykusunda öldü. Uzun zamandır arkadaşı Noel Beutel, "Son günlerde soluyordu ve huzur içinde öldü" dedi. Fontaine'in ölümünden sonra de Havilland, haberler karşısında "şok ve üzgün" olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

Fontaine'in Şüphedeki En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü başlangıçta bir hayvan hakları müzayedesinde satılacaktı; ancak Akademi, kendilerine 1 $ karşılığında teklif edilmediği ve Fontaine'in mülkü elinde kaldığı için dava açmakla tehdit etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.