Gıda Hattı

Jesse Louis Jackson kimdir? Jesse Louis Jackson hayatı

8 Ekim 2021, 13:21
Paylaş
Jesse Louis Jackson kimdir? Jesse Louis Jackson hayatı
Jesse Louis Jackson kimdir? Hayatı ve görüşü ile dikkat çeken Jesse Louis Jackson hayatı doğum günü olan bu gün araştırılıyor. Jesse Louis Jackson biyografisini gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Jesse Louis Jackson kimdir? Başarılı senatörün hayatı ve siyasi görüşü merak ediliyor.

Jesse Louis Jackson biyografi

doğum; 8 Ekim 1941

mesleği; Amerikalı bir siyasi aktivist , Baptist bakanı ve politikacıdır . O aday oldu Demokratik başkan adaylığı içinde 1984 ve 1988 ve görevlerinde gölge ABD senatör için District of Columbia 1997 1991.

Jesse Louis Jackson hayatı

Rainbow/PUSH'ı oluşturmak için birleşen organizasyonların kurucusudur . Eski ABD Temsilcisi Jesse Jackson Jr. , onun en büyük oğlu. Jackson barındırılan Jesse Jackson ile Her İki Taraf üzerine CNN 1992 ile 2000.
Jesse Louis Jackson ( né Burns ; 8 Ekim 1941 doğumlu) Amerikalı bir siyasi aktivist , Baptist bakanı ve politikacıdır . O aday oldu Demokratik başkan adaylığı içinde 1984 ve 1988 ve görevlerinde gölge ABD senatör için District of Columbia 1997 1991.

Jesse Louis Jackson kimdir
Jesse Louis Jackson kimdir

Rainbow/PUSH'ı oluşturmak için birleşen organizasyonların kurucusudur . Eski ABD Temsilcisi Jesse Jackson Jr. , onun en büyük oğlu. Jackson barındırılan Jesse Jackson ile Her İki Taraf üzerine CNN 1992 ile 2000.
kürtaja karşı duruş
Jackson, Demokrat Parti'nin en liberal üyelerinden biri olmasına rağmen, kürtaj konusundaki konumu aslında yaşam yanlısı görüşlerle daha uyumluydu. 1973 Yüksek Mahkeme kararının Roe v. Wade'in kürtajı yasallaştırmasından bir aydan kısa bir süre sonra , Jackson karara karşı bir PUSH kampanyası başlattı ve kürtaj cinayeti olarak nitelendirdi ve kürtaj eski zamanlarda mevcut olsaydı İsa ve Musa'nın doğmayabileceğini ilan etti . [15] Jackson'ın kürtaj konusundaki güçlü söylemi, onun en büyük destekçilerinden biri olan, prosedürü uygulayan Siyah bir doktor olan TRM Howard'ı geçici olarak yabancılaştırdı.

1975'te Jackson, kürtajı yasaklayan bir anayasa değişikliği planını onayladı. Ayrıca federal Medicaid programı aracılığıyla kürtajların finanse edilmesini engelleyen Hyde Değişikliği'ni de onayladı . 1977 Ulusal Yaşam Hakkı Komitesi Haber raporunda Jackson, Roe v. Wade davasının temelinin – mahremiyet hakkının – aynı zamanda köleliği ve plantasyonlardaki kölelere yapılan muameleyi haklı çıkarmak için kullanıldığını savundu. Jackson, hayatın rastgele alınması ve toplumun değerlerindeki düşüş olduğuna inandığı şeyi kınadı. Jackson daha sonra görüşlerini yumuşattı ve kadınların kürtaj hakkına sahip olduğunu ve hükümetin müdahale etmemesi gerektiğini söyledi.

jesse jackson kimdir?
jesse jackson

Kişisel hayatı

Jackson , 31 Aralık 1962'de Jacqueline Lavinia Brown (1944 doğumlu) ile evlendi ve birlikte beş çocukları oldu: Santita (1963), Jesse Jr. (1965), Jonathan Luther (1966), Yusef DuBois (1970) ve Jacqueline Lavinia (1975).

Jackson'ın küçük kardeşi Charles "Chuck" Jackson, The Independents adlı vokal grubunda bir şarkıcıydı ve solo sanatçı olarak 1970'lerin sonlarında iki albüm yayınladı. Şarkı yazarlığı ortağı ve yapımcı arkadaşı Marvin Yancy ile birlikte, Natalie Cole'un kariyerini başlatmaktan büyük ölçüde sorumluydu.

25 Mayıs 1987 Anma Günü'nde, Jesse, Illinois'deki En Saygıdeğer Prince Hall Büyük Locası'nın Büyük Usta Senter'i tarafından Görünürde Usta Mason ilan edildi; böylece onu Prince Hall Mason yapıyor.

2001'de Jackson'ın bir çalışan olan Karin Stanford ile Mayıs 1999'da kızı Ashley'nin doğumuyla sonuçlanan bir ilişkisi olduğu ortaya çıktı. CNN'e göre, Ağustos 1999'da Rainbow Push Koalisyonu Stanford'a taşınma masrafları için 15.000 dolar ödedi ve Müteahhitlik işi için 21.000 $ ödeme. Gelecekteki müteahhitlik işleri için vaat edilen ek 40.000 $ avans, mesele kamuya açık hale geldiğinde iptal edildi. Bu olay, Jackson'ın kısa bir süre için aktivizmden çekilmesine neden oldu. Jackson, 2001 itibariyle nafaka olarak ayda 4.000 dolar ödüyordu.

Kasım 2017'de Jackson'a Parkinson hastalığı teşhisi kondu . Ağustos 2021'de, kendisi ve eşi, Chicago'daki Northwestern Memorial Hastanesi'nde COVID-19 ile hastaneye kaldırıldı.27 Ağustos'ta , eşi yoğun bakım ünitesine transfer edilirken, onun bir rehabilitasyon tesisine nakledildiği bildirildi. 4 Eylül'de eşi hastaneden taburcu olurken, o Parkinson hastalığı için tedavi görmeye devam etti.

Ödüller ve tanınma

Ebony Magazine , 1971'de Jackson'ı "en etkili 100 siyah Amerikalı" listesine koydu.

1979'da Jackson , Dezavantajlılara Yararlanan En Büyük Kamu Hizmeti için Jefferson Ödülü'nü aldı.

1989 yılında verildi Spingarn Madalyası gelen NAACP'den.

1991 yılında Jackson alınan Amerikalı Whig-Cliosophic Derneği 'nin Seçkin Kamu Hizmeti James Madison Ödülü.

1999'da İtalyan Araştırma Enstitüsü Arşivi Disarmo tarafından verilen Barış İçin Altın Güvercinler gazetecilik ödülünü aldı.

Clinton, Jackson'a Ağustos 2000'de ülkenin sivillere verilen en yüksek onuru olan Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı verdi.

2002 yılında, bilgin Molefi Kete Asante , Jackson'ı En Büyük 100 Afrikalı Amerikalı listesine dahil etti.

2008'de Jackson'a Edge Hill Üniversitesi'nden Fahri Burs verildi .

Şubat 2006'da bir AP-AOL "Kara Sesler" anketinde Jackson "en önemli siyah lider" seçildi.

Jackson başlığını miras Fildişi Sahili Agni halkının Yüksek Prensi gelen Michael Jackson . Ağustos 2009'da, bir milyondan fazla Agni kabilesini yöneten Krindjabo Kralı Amon N'Douffou V tarafından Prens Côte Nana olarak taç giydi.

2021'de Jackson , Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından medeni haklar konusundaki çalışmaları nedeniyle Fransa'nın en yüksek liyakat sırası olan Legion of Honor Komutanı olarak atandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.