Gıda Hattı

Jeotermali Keşfeden Avrupalı Yatırımcı Organik Tarım İçin Yozgat'a Geliyor

14 Ağustos 2007, 18:48
Paylaş

Türkiye'yi mercek alan yabancılar, yatırım alanlarını genişletti. Bankacılık, otomotiv, demir-çelik ve gıdadan sonra Türkiye'nin jeotermal kapasitesini keşfeden şirketler, organik tarım yapmak için sıraya girdi.

Belçika, Portekiz, Romanya ve İtalya'dan birçok firma söz konusu yatırım için Türkiye'nin önemli jeotermal merkezlerinden Yozgat'ı seçti. Şimdiden 24 yabancı yatırımcı, bölgeden arazi satın alıp organik ürün yetiştirmek için harekete geçti. Bunun için tarım sektöründe Avrupa'nın önde gelen şirketleri bugün Yozgat'a hareket ediyor.

Bu gelişmede ilde bulunan jeotermal buharı ve uygun arazi fırsatını gören Yozgatlı işadamlarının etkisi de büyük. CD ve broşür hazırlayarak yatırımcı avına çıkan Yozgat Sanayici ve İşadamları Derneği (YOZSİAD), birçok firmayı organik tarım yapmaya ikna etti. Murat Saraylı'nın başkanlık yaptığı Avrupa Genç işadamları Derneği'nden (YES) gelecek yatırımcılar öncelikle Yozgat'ın jeotermal kaynaklarını görecek. Şirketlerin aynı zamanda organik tarımla ilgili yatırımlarını da Türkiye'ye getireceklerini belirten YOZSİAD Başkanı Ahmet Özdemir, yatırımcılara ücretsiz arazi vereceklerini söyledi. Organik tarıma AB fonlarından destek verildiğini vurgulayan Özdemir, "Gelecek yatırımcıların her türlü bürokratik işlemini kolaylaştırıyoruz." dedi. Ankara'da Yozgatlı işadamları ile 1 milyon dolarlık yatırımla biodizel üretimine başladıklarını açıklayan başkan, bu birlikteliği artırmak için yeni yatırımlara yönelmek istediklerini vurguladı.

Özel İdare'nin 500 bin dönümlük araziyi yatırımcıya açmasıyla bölgeye itibar daha da arttı. Bölgedeki enerjinin ısıtma ve turizm amaçlı da kullanılması bekleniyor. Gelecek işadamlarının geleneksel kaplıca faaliyetlerinin yanı sıra sağlık ve turizm yatırımlarına da girmesi öngörülüyor. Bölgede bulunan kaplıca sularının buharıyla seracılık da yapılabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.