Gıda Hattı

Jean-Claude Mézières kimdir? Jean-Claude Mézières hayatı

26 Ocak 2022, 22:44
Paylaş
Jean-Claude Mézières kimdir? Jean-Claude Mézières hayatı
Jean-Claude Mézières kimdir? Yaşamı ve projeleri ile adını duyurmuş olan Jean-Claude Mézières hayatı ve Jean-Claude Mézières biyografis içeriğini gidahatti.com olarak sizler için araştırdık.

Jean-Claude Mézières kimdir? Çizgi roman yazarı Jean-Claude Mézières hayatı ve ölümüne dair tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Jean-Claude Mézières biyografi

doğum; 23 Eylül 1938

ölüm; 23 Ocak 2022

mesleği; Fransız bir bandes dessinées sanatçısı ve illüstratördü.

Jean-Claude Mézières hayatı

Paris'te doğdu ve Saint-Mandé'de büyüdü , çizimle ağabeyi tarafından tanıştı ve Hergé , Andre Franquin ve Morris gibi çizgi roman sanatçılarından ve daha sonra Jijé ve Jack Davis'ten etkilendi. École nationale supérieure des arts apliqués et des métiers d'art'ta eğitim gördü, mezun olduktan sonra kitap ve dergilerin yanı sıra reklamcılıkta illüstratör olarak çalıştı. Vahşi Batı'ya ömür boyu ilgi1965'te bir kovboy olarak macera arayışında Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmesine yol açtı, sonraki çalışmalarında etkili olacak bir deneyim.

Fransa'ya dönen Mézières, çocukluk arkadaşı Pierre Christin ile birlikte çalışarak, Star Wars da dahil olmak üzere birçok bilimkurgu ve fantezi filmini etkileyen, popüler, uzun soluklu bilim kurgu çizgi roman serisi Valérian ve Laureline'ı yarattı.  Mézières, başta 1997 Luc Besson filmi The Fifth Element olmak üzere birçok sinema projesine kavramsal tasarımcı olarak katkıda bulundu ve gazeteler, dergiler ve reklamcılık için illüstratör olarak çalışmaya devam etti. Ayrıca Paris VIII Üniversitesi'nde çizgi roman üretimi üzerine dersler verdi : Vincennes—Saint-Denis.

Mézières, başta 1984 Grand Prix de la ville d'Angoulême olmak üzere sayısız ödülle uluslararası tanınırlık kazandı.

Ölüm

Mézières, 23 Ocak 2022'de, 83 yaşında öldü.

Eski

Mézières'in Valérian ile birlikte Fransız çizgi roman sahnesine çıkışı , Greg ve Eddy Paape'den Luc Orient ve Philippe Druillet'ten Lone Sloane dahil olmak üzere diğer önemli Fransız bilimkurgu şeritlerinin çıkışlarıyla aynı zamana denk geldi. Bu şeritlerin başarısı sonunda bilimkurguya adanmış son derece etkili Fransız çizgi roman dergisi Métal Hurlant'ın yaratılmasına yol açtı. Mézières'in etkisi Dani Futuro (tarafındanVíctor Mora ve Carlos Giménez ) ve Gigantik (Mora ve José Maria Cardona tarafından). Görsel stili de bazı Amerikan çizgi roman sanatçılarını, özellikle de Walt Simonson ve Gil Kane'yi etkiledi. Bazen bu sadece etkinin ötesine geçti – Mézières'in bir şikayetinin ardından sanatçı Angus McKie , So Beautiful and So Dangerous adlı şeridinin birkaç panelinin Valérian'ın Ambassador of the Shadows albümünden kopyalandığını itiraf etti.

Mézières'in sanatı çizgi roman dışında özellikle bilimkurgu ve fantastik filmlerde etkili olmuştur. Özellikle, Kim Thompson, Jean-Philippe Guerand ve gazete liberi gibi çeşitli yorumcular,, Valérian albümleri ile Star Wars film serisi arasında bazı benzerliklere dikkat etmişlerdir. Her iki dizi de, çeşitli ortamlarına verilen "yaşanmış" görünüm ve sahip oldukları çeşitli yabancı yaratıklar için not edildi. Mézières'in yıldız savaşlarını gördükten sonra tepkisi "göz kamaştırıcı, kıskanç ... ve öfkeli!" O oldu. Bir karşılık olarak Pilote için bir illüstrasyon yaptı1983'te Dergi, Star Wars Karakterlerini Betimler Skywalker ve Leia Organa Toplantısı Valérian ve Laia Organa Toplantısı Valérian ve Laureline, her iki seride de görülen bir yabancı yaratıkların bir besticisi ile çevrili bir barda. "Seninle burada tanışmak ne güzel!" diyor Leia. "Ah, uzun zamandır burada takılıyoruz!" Laureline'a karşılık verir. Mézières o zamandan beri The Phantom Menace'in tasarım direktörü Doug Chiang'ın kütüphanesinde bir dizi Valérian albümü ve Les Extras de Mézières tuttuğunu öğrendi.

Mézières, 1982 film Conan'ın bazıları arasındaki benzerlikleri de fark ettirdi.

Ödülleri

1984: Kazanan, Grand Prix de la Ville d'Angoulême , Yıllık Angoulême Uluslararası Comics Festivali'nde verilen en prestijli ödül
1987: Kazanan, Pierre Christin ile birlikte, Valérian için Avrupa Bilim Kurgu Topluluğu ödülü
1992: Jüri tarafından Pierre Christin, Prix ​​Jeunesse 9-12 Ans (Gençlik Ödülü) , Angoulême Uluslararası Comics Festivali'nde, Les Habitents Du Ciel , içinde ortaya çıkan yabancı canlıların bir ansiklopedi için Valérian serisi
1995: Pierre Christin ile, HAXTUR için en iyi kısa çizgi roman ödülü için, Salón Internacional Del Cómic del Principado de Asturias (Asturia, İspanya Prensliği Uluslararası Comics Sözleşmesi), Güç Albümü için Güç Albümü için
1997: Pierre Christin olan Pierre Christin ile Tournesol Ödülü , Fransız Yeşil Parti'nin ideallerini en iyi şekilde yansıtan, Ultralum'un Valérian albüm rehineleri için
2018: Comic-Salon Erlangen'den (Almanya) Max & Moritz Ödülü , olağanüstü yaşam çalışması için Özel Ödül

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.