AramaArama
Gıda Hattı

Japonya’dan olimpiyatlar öncesi kritik karar!

28 Mayıs 2021, 17:32
Paylaş
Japonya’dan olimpiyatlar öncesi kritik karar!

Covid-19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları için geri sayımın sürdüğü Japonya'da, hükümetten kritik bir tedbir kararı geldi. Ülkenin 9 eyaletinde 31 Mayıs’ta sona erecek olan OHAL’in süresi, 20 Haziran'a kadar uzatıldı.

Japonya’da enfeksiyon sayılarında yeterli düşüşün sağlanamaması ve sağlık sistemi üzerindeki yükün varlığını sürdürmesi nedeniyle Tokyo ve Osaka dahil 9 eyalette bu ay sonunda sona ermesi öngörülen, toplamda 10 eyalette uygulanan olağanüstü halin (OHAL) süresinin uzatılmasına karar verildi.

Salgın nedeniyle tartışma konusu olan Tokyo Olimpiyatları'nın başlamasına 2 aydan daha kısa bir süre kala alınan kararla ilgili konuşan Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, enfeksiyonların Tokyo ve Osaka gibi bazı bölgelerde azalmasına rağmen, genel olarak durumun öngörülemez olduğuna dikkat çekti. Covid-19 konusunda hükümete danışmanlık yapan uzmanlar kurulunun görüşleri doğrultusunda alınan kararla, OHAL, Tokyo, Osaka, Kyoto, Hyogo, Aichi, Fukuoka, Hokkaido, Okayama ve Hiroshima'da 20 Haziran'a kadar sürecek.

OHAL tedbirleri

OHAL uygulaması kapsamında restoran ve benzeri işletmelerden alkol servisini durdurmaları ve çalışma saatlerini kısıtlamaları talep edilirken, alışveriş merkezlerinden de günlük ihtiyaçların satıldığı bölümler dışında geçici olarak kepenk kapatmaları istenmişti. Şirketlere personelini evden çalışmaya teşvik etme çağrısı yapan hükümet, halka yönelik "evde kal" çağrılarını da yinelemişti. Kitlesel etkinliklere katılım da geçici olarak kısıtlanmıştı.

Olimpiyatlar endişe yaratıyor

Covid-19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları'nın başlangıç tarihi olan 23 Temmuz'a sayılı günler kala vaka sayılarında yeterli düşüşün sağlanamaması, kamuoyunun bazı kesimlerinden eleştirilere neden olmuş, dev organizasyonun gerçekleştirilebileceğinin açıklanması endişeleri artırmıştı. Japonya hükümeti ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ise organizasyonun yoğun salgın tedbirleri kapsamında hayata geçirileceğini vurgulamıştı.

ABD yönetimi de yüksek vaka sayıları nedeniyle vatandaşlarını uyarmıştı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.