AramaArama
Gıda Hattı

Japonya, kitlesel aşılamaya başladı. Hedef ne?

24 Mayıs 2021, 11:23
Paylaş
Japonya, kitlesel aşılamaya başladı. Hedef ne?

Tokyo ve Osaka'da kurulan kitlesel aşılama merkezlerinde, ilk etapta günde yaklaşık 7 bin 500 kişi aşılanacak. Hedef, Temmuz sonuna kadar yaşlı nüfusun tamamını aşılamak…

Japonya’da hükümetin aşılama seferberliğini hızlandırmak amacıyla Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) öncülüğünde Tokyo ve Osaka'da kurulan kitlesel aşılama merkezleri, faaliyete geçti.

ABD üretimi Moderna aşısının kullanılacağı merkezlerde, ilk etapta günde yaklaşık 7 bin 500 kişinin aşılanmasının hedeflenirken, aşılama kapasitesinin kademeli olarak 15 bin kişiye ulaşacağı açıklandı.

Hafta sonları ve resmi tatiller de dahil olmak üzere hizmet verecek olan merkezlerin, 3 ay boyunca açık kalacağı kaydedildi.

Rezervasyon yoluyla aşılama yapılıyor

65 yaş ve üstü kişilerin öncelikli olarak aşılanacağı merkezler için Tokyo metropol bölgesi ve Osaka'da yaşayanlar için çevrimiçi aşı rezervasyonları alınmaya başlanmıştı. Tokyo'nun komşu eyaletleri Chiba, Saitama ve Kanagawa ile Kyoto ve Hyogo'da ikamet eden 65 yaş üstü kişilerin ise Pazartesi itibariyle rezervasyon yapabileceği açıklanmıştı.

Japonya Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz hafta ABD'li ilaç şirketi Moderna ve İngiliz ilaç üreticisi AstraZeneca ile Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşılara yeşil ışık yakmış, Moderna aşısının kitlesel aşılama merkezlerinde kullanılacağı bildirilmişti. AstraZeneca aşısı ise denizaşırı ülkelerden rapor edilen nadir yan etki vakaları nedeniyle bir süre uygulanmayacağı kamuoyuna yansımıştı.

Temmuz sonunda yaşlıların tamamının aşılanması hedefleniyor

126 milyon nüfusa sahip Japonya’da nüfusun yalnızca yaklaşık yüzde 4'ünün en az bir doz aşıya ulaşabilmiş olması eleştiri konusu olmuş, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga günde 1 milyon kişiyi aşılamayı hedeflediklerini belirterek, yaşlı nüfusun aşılanmasını Temmuz ayı sonuna kadar bitirme sözü vermişti.

Japonya'da Covid-19 vakalarının toplam sayısı 720 bin 268'e yükseldi, ölü sayısı da 12 bin 335 oldu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.