Gıda Hattı

Japonya: Genleri düzenlenmiş domates GDO sayılmayacak

23 Aralık 2020, 17:00
Paylaş
Japonya: Genleri düzenlenmiş domates GDO sayılmayacak

Japonya Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı ile Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı, "genleri düzenlenmiş" domatesin GDO sayılmayacağı yönünde açıklama yaptı.

Japonya gen düzenlemesi tekniklerini diğer genetik mühendisliği tekniklerinden ayırıyor. Bu konuda ilk örnek CRISPR-Cas9 teknolojisi ile genleri yeniden düzenlenen bir domates oldu. İlgili Bakanlıklar bu domatesin "genetik yapısı değiştirilmiş organizma" (GDO) kapsamında değerlendirilmeyeceği kararını verdi. Karar 11 Aralık 2020'de duyuruldu.

Söz konusu domates Japonya'da bir üniversite ve bir özel sektör firmasının ortak girişimi olarak üretildi. Araştırma maliyetlerinin bir kısmı Japon hükümetinin Bakanlıklar Arası Stratejik İnovasyon Destekleme Programı tarafından karşılandı.

Genetiği düzenlenmiş domates satışa sunulacak

Domatesin ticari olarak dolaşıma girmesi öngörülüyor. Ürüne genetik yapısı değiştirilmiş ilk bitki örnekleri gibi dışarıdan yabancı bir gen eklenmemiş, bunun yerine CRISPR-Cas9 teknolojisi kullanılarak halihazırda bitkinin bünyesinde yer alan genler yeniden düzenlenmiş. Alınan karar sayesinde bu teknoloji ile üretilen ürünler GDO sayılmayacak, bu nedenle de GDO ürünlerin geçtiği güvenlik değerlendirmesi sürecinden geçmeyecek

Yapılan gen düzenlemesi sayesinde yeni üründe gama aminobütirik asit (GABA) düzeyi yükseltilmiş durumda. GABA protein yapısında yer almayan amino asitlerden biri. Bu maddenin yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürmede etkili olduğu düşünülüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.